ايرنا/  «وانگ يي» وزير خارجه چين اظهار کرد: درخواست آمريکا براي فعال کردن مکانيسم ماشه و برقراري دوباره تحريم ها عليه ايران کاملا غيرمنطقي است.

به گزارش ايرنا وانگ روز جمعه در حاشيه دومين گفت و گوي استراتژيک چين و پاکستان در هاينان واقع در جنوب چين به خبرنگاران گفت: دولت آمريکا رسما توافق هسته اي سال ۲۰۱۵ ميلادي را به نمايندگي از آمريکا امضا کرده است و در برابر جامعه بين المللي براي پايبندي به توافق مسئول است و تفاوتي هم ندارد که چه تحولاتي در دولت آمريکا بوجود آمده است.

وي با تاکيد بر اينکه تغيير دولت ها تغييري در ماهيت موضوع نمي دهد، گفت: به همين سبب آمريکا بايد به اين توافق که امضا کرده است پايبند باشد و اين مطابق با قوانين و حقوق بين الملل است.

به گفته وزير خارجه چين، اگر آمريکا از توافقي که امضا کرده است خارج شود آن زمان اين سوال پيش مي آيد که ديگر چه کشوري جرات و جسارت امضاي يک توافق نامه با واشنگتن را دارد؟ کما اينکه اين کشور به طور يکجانبه از برجام خارج و به دنبال آن با حجم عظيمي از مخالفت هاي بين المللي روبرو شد.

وانگ يي گفت: امروز آمريکا بعد از آنکه از اين توافق خارج شد بازگشته است تا بتواند از حقوقي که توافق به کشورهاي ديگر مي دهد، بهره بگيرد و تقاضايش هم اين است که خيلي زود تحريم ها عليه ايران اعاده شود درحالي که همه با تحميل اين تحريم هاي يکجانبه عليه ايران مخالف هستند و چنين درخواستي از سوي واشنگتن کاملا غيرمنطقي است.  

وي اضافه کرد: اين چه شرايطي است که آمريکا بوجود آورده است اعتبار آمريکا چه شده است؟ اقتدار حقوق بين الملل را بايد چکار کرد؟ اينها مسايل مهمي است ولي ظاهرا آمريکا فقط به منافع خودش توجه مي کند و اگر موضوعي با آن سازگار نبود، به آن وقعي نمي نهد.  

وزير خارجه چين تاکيد کرد آمريکا نه تنها خودش به حقوق بين الملل و قانون پايبندي نشان نمي دهد بلکه ديگران را مجبور مي کند تا مانند آن کشور عمل کنند و حتي آنها را به تحريم تهديد مي کند واقعا اين چه منطق مزخرفي در دنياي امروز است!؟

 وانگ يي گفت: هر توافق بين المللي محصول مذاکرات و مصالحه و سازش بين همه جوانب ذي ربط است چين متوجه است که برخي کشورها عقيده دارند در توافق هسته اي ايران به اندازه کافي به وضعيت امنيت منطقه توجه نشده است و در همين راستا چين پيشنهاد سازنده اي داده است ابتدا بايد قاطعانه از اعتبار و اقتدار توافق هسته اي سال ۲۰۱۵ ايران حفظ و حراست شود و پس از آن در گفت و گوي جامعي ديگر همه طرف ها مي توانند نگراني هايشان را مطرح کرده و به پيشبرد صلح و ثبات مساعدت نمايند و چين همچنان بر سر پيشنهاد خود هست.  

وزير خارجه چين درباره مساله منع تکثير تسليحات هسته اي گفت که چين هميشه بر عاري سازي دنيا از اين سلاح ها تاکيد کرده است سياست هسته اي چين در ميان کشورهاي اتمي بسيار مترقي است و چين از همه قدرت هاي هسته اي دعوت مي کند که براي عاري سازي دنيا از تسليحات اتمي نقش سازنده اي ايفا کنند و چين نيز در اين راستا مايل به ايفاي نقشي مثبت و سازنده است.

وي در ارتباط با گفت و گوهاي استراتژيک چين و پاکستان هم گفت: وزراي خارجه دو کشور در نشست امروز توافق کردند که ساخت مشترک "کمربند و جاده" تسريع شود تا منافع بيشتري براي دو ملت به ارمغان آورد.  

وانگ با بيان اينکه ساخت کريدور اقتصادي چين و پاکستان وارد مرحله جديدي شده است و نقش مهمي در احياي پاکستان بازي خواهد کرد گفت:  در اين نشست تصويب شد که دو طرف پروژه هاي در دست ساخت را به موقع به اتمام برسانند و در زمينه هاي مختلف پارک هاي صنعتي، آموزش منابع انساني، کاهش فقر، مراقبت هاي پزشکي و کشاورزي با يکديگر همکاري کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar