فارس/ مشاور امنيت ملي کاخ سفيد از برجام به عنوان «بدترين توافق از زمان توافقنامه مونيخ ياد کرده است.

 «رابرت او براين»، مشاور امنيت ملي کاخ سفيد در مصاحبه‌اي از برجام به عنوان «بدترين توافق ديپلماتيک از زمان مماشات در توافقنامه مونيخ» ياد کرده است.

او برايان در مصاحبه‌اي با پايگاه «استوري» روز پنجشنبه بار ديگر مدعي شد «جان کري»، وزير خارجه اسبق آمريکا با نقشي که در حصول برجام داشته به ايران کمک کرده از کاهش تحريم‌ها به ارزش ۱۵۰ ميليارد دلار برخوردار شود.

  وي گفت: «جان کري و برجام، به اندازه ۱۵۰ ميليارد دلار تحريم‌ها را کاهش دادند. ايران اين پول را براي مردم خودش و ايجاد يک طبقه متوسط در ايران خرج نکرد. آنها آن را براي فعاليت‌هاي تروريستي در لبنان، سوريه، عراق و يمن مصرف کردند. بنابراين، برجام اصلاً توافق فوق‌العاده‌اي نبود. در واقع، بدترين توافق ديپلماتيک از زمان مماشات مونيخ در سال ۱۹۳۸ بود.»

توافقنامه مونيخ که در سال ۱۹۳۸ميان آلمان نازي، انگليس، فرانسه و ايتاليا منعقد شد، امکان ضميمه شدن نواحي آلمان‌نشين «سودت» در کشور چکسلوواکي را به خاک آلمان فراهم کرد.

دولت ترامپ ۱۸ ارديبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به طور يکجانبه آمريکا را از برجام خارج و تحريم‌هاي معلق‌شده به موجب اين توافق را عليه ايران احيا کرد.

دولت آمريکا بعد از برجام در راستاي سياست موسوم به «فشار حداکثري» به سياست‌هايي تحريک‌آميز عليه ايران، از جمله ترور سردار قاسم سليماني، فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي روي آورده است.

ترامپ  وعده داده بود با خروج از برجام و پيگيري سياست موسوم به «کارزار فشار حداکثري» ايران را به حضور پاي ميز مذاکره براي رسيدن به «توافقي بهتر» -به زعم او- مجاب خواهد کرد.

در حالي که بيش از ۲ سال از اين وعده مي‌گذرد دولت آمريکا در تحقق اين هدف ناکام مانده و به همين دليل ترامپ به خصوص در آستانه انتخابات رياست‌جمهوري ماه نوامبر از سوي گروه‌هاي مختلف در آمريکا آماج انتقادات قرار گرفته است.

منتقدان ترامپ او را به نداشتن راهبرد در قبال ايران، تشديد بي‌مورد تنش‌ها با اين کشور و جدا کردن مسير آمريکا از متحدانش متهم کرده‌اند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar