ايسنا/ رئيس دفتر رئيس‌جمهوري تصريح کرد: اقدام ايالات متحده آمريکا براي فعال‌سازي ‎مکانيزم بازگشت تحريم ها با شکست مواجه خواهد شد.

  محمود واعظي رئيس دفتر رئيس‌جمهوري در حساب کاربري خود در توئيتر نوشت:

«‏ترامپ در آخرين ماه‌هاي دولتش با کاهش شديد محبوبيت مواجه شده است لذا با فرافکني و توسل به ابزار تهديد به دنبال برون‌رفت از اين شرايط است.

‏امروز علي‌رغم موضع‌گيري قاطع چين و روسيه و کشورهاي اروپايي عليه اقدام آمريکا براي فعال‌سازي ‎مکانيزم ماشه، وزير خارجه آمريکا از شکست تحقيرآميز اخير عبرت نگرفته و با استدلال بي‌پايه حقوقي کشورهاي عضو شوراي امنيت را براي همراهي با خود تهديد مي‌کند.

‏دوران يک‌جانبه‌گرايي به سر آمده است و جامعه جهاني زير بار زور و تهديد آمريکا نمي‌رود؛ اين اقدام آنها نيز با شکست مواجه خواهد شد.»

به گزارش ايسنا، مکانيسم ماشه سازوکاري براي حل اختلاف پيش بيني شده در برجام است؛ به اين صورت که اگر  يکي از طرف‌هاي برجام به اين جمع‌بندي برسد که طرف ديگر به تعهدات ذکر شده در اين توافق پايبند نيست، مي‌تواند به کميسيون مشترک شکايت کند. اين کميسيون، در چارچوب برجام و براي نظارت بر اجراي اين توافق تاسيس شده است. اگر ظرف ۳۵ روز، شکايت آن‌گونه که شاکي مي‌خواهد حل نشود، شاکي مي‌تواند موضوع حل نشده را به عنوان دليلي براي توقف اجراي تعهدات برجام در نظر بگيرد و به شوراي امنيت سازمان ملل اطلاع دهد که موضوع حل نشده، متضمن عدم اجراي چشمگير است. پس از آن، شوراي امنيت ۳۰ روز وقت دارد تا درباره استمرار تعليق تحريم‌ها يا بازگرداندن آن‌ها قطعنامه صادر کند.

ايالات متحده آمريکا در حالي روز ۳۰ ام مرداد ماه سال جاري درخواست خود براي فعال سازي مکانيسم ماشه عليه جمهوري اسلامي ايران را به رئيس دوره‌اي شوراي امنيت ارائه کرد که از ارديبهشت ماه سال ۱۳۹۷ از برجام خارج شده و ديگر از کشورهاي مشارکت‌کننده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) محسوب نمي‌شود. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar