فارس/ وزارت خارجه روسيه ضمن انتقاد از تلاش‌هاي آمريکا براي بازگرداندن تحريم‌ها عليه ايران بر ضروت گفت‌وگو با تهران تأکيد کرد.

وزارت خارجه روسيه با صدور بيانيه‌اي از اقدامات آمريکا عليه ايران انتقاد کرده و آن را «اشتباه» دانست.

به گزارش اسپوتنيک، در بيانيه وزارت خارجه روسيه با اشاره به تلاش‌هاي آمريکا براي بازگرداندن تحريم‌ها عليه ايران آمده است: «ايالات متحده، به تحرکات خطرناک در شوراي امنيت به اميد اجراي ايده‌هاي ضد ايراني خود ادامه مي‌دهد.»

روسيه با اشاره به شکست هفته گذشته آمريکا در پيشبرد قطعنامه‌ تمديد تحريم‌هاي تسليحاتي عليه ايران تصريح کرده واشنگتن در حالي اکنون به دنبال بازگرداندن تحريم‌ها عليه ايران است که بالغ بر دو سال پيش از برجام خارج شد.

در بيانيه وزارت خارجه روسيه آمده است: «ابلاغيه ايالات متحده آمريکا براي آغاز روند احياي مجموعه قطعنامه‌هاي تحريمي شوراي امنيت عليه ايران که بعد از جمع‌بندي برنامه جامع اقدامات مشترک در سال ۲۰۱۵ لغو شده‌اند نمي‌تواند نتايجي را که آمريکا به دنبال آن است به بار آورد.»

وزارت خارجه روسيه تأکيد کرده است: «ما اعتقاد داريم مسير تشديد تنش‌ها عليه ايران، نادرست و بن‌بست است. ما از ايالات متحده مي‌خواهيم تصميم‌هاي معقول اتخاذ کرده و خود را از فرصت‌ رسيدن به به توافق با ايران محروم نکند.»

دولت آمريکا روز پنجشنبه (۲۱ اوت/۳۰ مرداد) با ارائه نامه‌اي به رئيس شوراي امنيت رسماً اين شورا را از خواست خود براي بازگرداندن تمامي تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران مطلع کرد.

آمريکا در اين نامه ايران را به «نقض اساسي» تعهداتش در «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) متهم کرده است.

اين نامه، روند ۳۰ روزه‌اي را آغاز مي‌کند که از لحاظ تئوريک مي‌تواند به «بازگشت خودکار» تحريم‌ سازمان ملل عليه ايران منجر شود.

چنانچه اين روند در مسير خود پيش رود تمامي تحريم‌هاي سازمان ملل بايد نيمه شب ۱۹ سپتامبر به وقت گرينويچ (برابر با ۰۴:۳۰ بامداد ۲۹ شهريورماه) عليه ايران از سر گرفته شوند. اين تاريخ، چند روز قبل از سخنراني دونالد ترامپ رئيس‌جمهور آمريکا در نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد است.

با اين حال، تلاش آمريکا از همان آغاز با مخالفت‌هاي جدي روبرو شده است. خبرگزاري رويترز ۱ شهريورماه گزارش داد ۱۳ عضو شوراي امنيت با نگارش نامه‌هايي مخالفت خودشان را با خواست آمريکا براي بازگرداندن تحريم‌ها عليه ايران اعلام کرده‌اند.

ساز و کار موسوم به بازگشت خودکار تحريم‌ها که با نام‌هاي ديگري مثل «مکانيسم ماشه» يا «اسنپ‌بک» نيز شناخته مي‌شود به دنبال احياي تمامي قطعنامه‌هاي تحريمي عليه تهران است که پس از حصول برجام ميان ايران و گروه موسوم به ۱+۵ تعليق شده بودند.

تلاش آمريکا در اين مسير پس از شکست اين کشور در به تصويب رساندن قطعنامه‌اي که خواستار جلوگيري از انقضاي تحريم‌هاي تسليحاتي عليه ايران بود، صورت مي‌گيرد. آن قطعنامه که روز ۲۵ مرداد به رأي گذاشته شد با ۱۱ رأي ممتنع، ۲ رأي موافق (آمريکا و جمهوري دومينيکن) و ۲ رأي مخالف (روسيه و چين) رد شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar