باشگاه خبرنگاران/ رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه طرحی را که تحت عنوان "گشایش اقتصادی" از آن نام می بریم هنوز به طور رسانه‌ای و دقیق مطرح نکرده ایم، گفت: در جلسه سران قوا مواردی مطرح و برای تایید رهبری به ایشان مراجعه شد و منتظر اعلام نظر نهایی مقام معظم رهبری در اینباره هستیم. البته اظهارنظری فرمودند که اگر سه قوه موافق باشند می‌تواند اجرایی شود.
 
مهمترین بخش اظهارات محمدباقر نوبخت در برنامه چاپ اول شبکه خبر به شرح زیر است:
* دولت هنوز در طرح «گشایش اقتصادی» ورود نکرده است.
*  در جلسه سران قوا مواردی مطرح و برای تایید رهبری به ایشان مراجعه شد.

* منتظر اعلام نظر نهایی مقام معظم رهبری در اینباره هستیم.
* رهبری فرمودند  اگر سه قوه موافق باشند می‌تواند اجرایی شود.
* برخی ناهماهنگی ها بین سه قوه طبیعی است.
*(با اشاره به مخالفت مجلس با تشکیل وزارت بازرگانی): گله نمی کنم اما بهتر است مجلس از حق و حقوق خود متناسب با واقعیت ها استفاده کند.
* از قیمت ها خبر ندارم، همسرم خرید می‌کند.

* حاضرم همراه با دوربین شبکه خبر، در میان مردم پاسخگوی سوالاتشان باشم.

مشروح اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه را در ادامه بخوانید:
محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در برنامه شبکه خبر بیان کرد: سال پایانی دولت هم زمان شد با اتفاقاتی نظیر تحریم که بی سابقه و کم نظیر بود. تفاوت تحریم های گذشته با این تحریم موضوع نفت در برابر غذا بود. 
 
وی افزود: اما در تحریم‌های جدید حتی اجازه فروش نفت برای تهیه غذا هم برای ما امکان پذیر نبود. حال با این فشار به ورود ویروس کرونا هم برخوردیم. اما با این تفاسیر سال پایانی باید جمع بندی کنیم. منابع دولت تقلیل پیدا کرده و ما باید با برنامه ریزی هزینه‌های خود را مدیریت کنیم.

وجود ۲ میلیون اشتغال در طرح‌های توسعه‌ای استانی

نوبخت بیان کرد: دولت‌های استعمارگر  و ظالم در برابر ایران قصد متوقف سازی توسعه و تولید در کشور را داشتند که خوشبختانه شکست خوردند. شما در استان‌ها چرخش چرخ توسعه را شاهدید. ۲ میلیون اشتغال در طرح‌های عمرانی وجود دارد و ما هم به طور مداوم در حال افتتاح طرح‌ها هستیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: ارز ۴۲۰۰ تومان را ۲ سال است وارد بازار کردیم و پای آن ایستاده ایم، دولت از اخذ مابه التفاوت ریالی ارز دولتی صرف نظر کرد تا بتواند بازار را کنترل کند.

نوبخت با اشاره به فشار وارده به دولت در کنترل معیشت مردم بیان کرد: نمی‌توانیم سختی‌ها را به طور واضح بیان کنیم، اما در تلاشیم که شرمنده مردم نشویم. همکاران دولتی دوران سخت و غیر رفاه کشور را تجربه کرده اند. شرمنده مردم هستیم که آنطور که باید طبق برنامه پیش نرفتیم.

وی بیان کرد: در استان‌ها طرح‌هایی را مشخص کرده ایم که از منابع دولتی به چه میزان استفاده خواهند کرد البته چارت مصارف از تسهیلات بانکی و بخش خصوصی را هم مشخص کرده ایم.

این مقام مسئول تاکید کرد: در بحث مسکن، ساخت مسکن محرومین با متراژ۶۰ متر بود که تا کنون ۲۰ هزار کلید به محروم نشینان تحویل داده شده است، بنیاد مسکن، کمیته امداد امام خمینی (ره) و همچنین سازمان برنامه و بودجه هم برای تهیه این مسکن‌ها در تلاش هستند. مسکن باید جایی برای زندگی باشد نه به عنوان کالای سرمایه در نظر گرفته شود.

نوبخت ادامه داد: دولت در میان گود ایستاده است، در تمام موارد دولت متولی دارد به طور مثال متولی کشاورزی، وزیر جهاد کشاورزی است و صنعت نیز متولی خود را دارد. اما بازرگانی ما هنوز نتوانسته است برای خود متولی خاصی را مشخص کند. با مجلس قبلی تاحدودی توافق کرده بودیم، اما حال این موضوع به گیر و دار افتاده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به پیش بینی یک و نیم میلیون بشکه نفت در سال ۹۹ بیان کرد: پیش بینی‌ها مشخص کرده بود که برخی از کشور‌ها می‌توانند از ما نفت خریداری کنند.  طرحی که تحت عنوان  طرح گشایش اقتصادی از آن نام برده می شود را هنوز به طور رسانه ای و دقیق مطرح نکرده ایم و از نمایندگان مجلس هم خواسته ایم که فعلا راجع مباحث مطرح شده در جلسات مصاحبه و اظهار نظری نداشته باشند که اذهان عمومی دچار سردرگمی شوند.

این عضو کابینه دولت دوازدهم ابراز کرد: در بحث تجارت و فروش نفت می‌توانستیم موفق‌تر باشیم. در جلسه سران قوا مواردی مطرح و برای تایید رهبری به ایشان مراجعه شد، رهبری فرمودند اگر سه قوه موافق باشند می‌توانند اجرا کنند.

نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا قیمت چند قلم از اقلام اساسی را می‌دانید،گفت: خرید‌ها در منزل توسط همسرم انجام می‌شود و فعلا حضور ذهنی راجع قیمت‌ها ندارم، همسرم از قیمت ها به بنده غُر می زند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه حاضرید با دوربین در جمع مردم حاضر شوید؟ گفت: بله برای دریافت نظرات قطعا میان مردم خواهم رفت و پاسخ خواهم داد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar