باشگاه خبرنگاران/ رئيس سازمان برنامه و بودجه با بيان اينکه طرحي را که تحت عنوان "گشايش اقتصادي" از آن نام مي بريم هنوز به طور رسانه‌اي و دقيق مطرح نکرده ايم، گفت: در جلسه سران قوا مواردي مطرح و براي تاييد رهبري به ايشان مراجعه شد و منتظر اعلام نظر نهايي مقام معظم رهبري در اينباره هستيم. البته اظهارنظري فرمودند که اگر سه قوه موافق باشند مي‌تواند اجرايي شود.
 
مهمترين بخش اظهارات محمدباقر نوبخت در برنامه چاپ اول شبکه خبر به شرح زير است:
* دولت هنوز در طرح «گشايش اقتصادي» ورود نکرده است.
*  در جلسه سران قوا مواردي مطرح و براي تاييد رهبري به ايشان مراجعه شد.

* منتظر اعلام نظر نهايي مقام معظم رهبري در اينباره هستيم.
* رهبري فرمودند  اگر سه قوه موافق باشند مي‌تواند اجرايي شود.
* برخي ناهماهنگي ها بين سه قوه طبيعي است.
*(با اشاره به مخالفت مجلس با تشکيل وزارت بازرگاني): گله نمي کنم اما بهتر است مجلس از حق و حقوق خود متناسب با واقعيت ها استفاده کند.
* از قيمت ها خبر ندارم، همسرم خريد مي‌کند.

* حاضرم همراه با دوربين شبکه خبر، در ميان مردم پاسخگوي سوالاتشان باشم.

مشروح اظهارات رئيس سازمان برنامه و بودجه را در ادامه بخوانيد:
محمدباقر نوبخت، رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور در برنامه شبکه خبر بيان کرد: سال پاياني دولت هم زمان شد با اتفاقاتي نظير تحريم که بي سابقه و کم نظير بود. تفاوت تحريم هاي گذشته با اين تحريم موضوع نفت در برابر غذا بود. 
 
وي افزود: اما در تحريم‌هاي جديد حتي اجازه فروش نفت براي تهيه غذا هم براي ما امکان پذير نبود. حال با اين فشار به ورود ويروس کرونا هم برخورديم. اما با اين تفاسير سال پاياني بايد جمع بندي کنيم. منابع دولت تقليل پيدا کرده و ما بايد با برنامه ريزي هزينه‌هاي خود را مديريت کنيم.


وجود ۲ ميليون اشتغال در طرح‌هاي توسعه‌اي استاني

نوبخت بيان کرد: دولت‌هاي استعمارگر  و ظالم در برابر ايران قصد متوقف سازي توسعه و توليد در کشور را داشتند که خوشبختانه شکست خوردند. شما در استان‌ها چرخش چرخ توسعه را شاهديد. ۲ ميليون اشتغال در طرح‌هاي عمراني وجود دارد و ما هم به طور مداوم در حال افتتاح طرح‌ها هستيم.

رئيس سازمان برنامه و بودجه تاکيد کرد: ارز ۴۲۰۰ تومان را ۲ سال است وارد بازار کرديم و پاي آن ايستاده ايم، دولت از اخذ مابه التفاوت ريالي ارز دولتي صرف نظر کرد تا بتواند بازار را کنترل کند.

نوبخت با اشاره به فشار وارده به دولت در کنترل معيشت مردم بيان کرد: نمي‌توانيم سختي‌ها را به طور واضح بيان کنيم، اما در تلاشيم که شرمنده مردم نشويم. همکاران دولتي دوران سخت و غير رفاه کشور را تجربه کرده اند. شرمنده مردم هستيم که آنطور که بايد طبق برنامه پيش نرفتيم.

وي بيان کرد: در استان‌ها طرح‌هايي را مشخص کرده ايم که از منابع دولتي به چه ميزان استفاده خواهند کرد البته چارت مصارف از تسهيلات بانکي و بخش خصوصي را هم مشخص کرده ايم.


اين مقام مسئول تاکيد کرد: در بحث مسکن، ساخت مسکن محرومين با متراژ۶۰ متر بود که تا کنون ۲۰ هزار کليد به محروم نشينان تحويل داده شده است، بنياد مسکن، کميته امداد امام خميني (ره) و همچنين سازمان برنامه و بودجه هم براي تهيه اين مسکن‌ها در تلاش هستند. مسکن بايد جايي براي زندگي باشد نه به عنوان کالاي سرمايه در نظر گرفته شود.

نوبخت ادامه داد: دولت در ميان گود ايستاده است، در تمام موارد دولت متولي دارد به طور مثال متولي کشاورزي، وزير جهاد کشاورزي است و صنعت نيز متولي خود را دارد. اما بازرگاني ما هنوز نتوانسته است براي خود متولي خاصي را مشخص کند. با مجلس قبلي تاحدودي توافق کرده بوديم، اما حال اين موضوع به گير و دار افتاده است.

رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به پيش بيني يک و نيم ميليون بشکه نفت در سال ۹۹ بيان کرد: پيش بيني‌ها مشخص کرده بود که برخي از کشور‌ها مي‌توانند از ما نفت خريداري کنند.  طرحي که تحت عنوان  طرح گشايش اقتصادي از آن نام برده مي شود را هنوز به طور رسانه اي و دقيق مطرح نکرده ايم و از نمايندگان مجلس هم خواسته ايم که فعلا راجع مباحث مطرح شده در جلسات مصاحبه و اظهار نظري نداشته باشند که اذهان عمومي دچار سردرگمي شوند.

اين عضو کابينه دولت دوازدهم ابراز کرد: در بحث تجارت و فروش نفت مي‌توانستيم موفق‌تر باشيم. در جلسه سران قوا مواردي مطرح و براي تاييد رهبري به ايشان مراجعه شد، رهبري فرمودند اگر سه قوه موافق باشند مي‌توانند اجرا کنند.

نوبخت در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه آيا قيمت چند قلم از اقلام اساسي را مي‌دانيد،گفت: خريد‌ها در منزل توسط همسرم انجام مي‌شود و فعلا حضور ذهني راجع قيمت‌ها ندارم، همسرم از قيمت ها به بنده غُر مي زند.

رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه حاضريد با دوربين در جمع مردم حاضر شويد؟ گفت: بله براي دريافت نظرات قطعا ميان مردم خواهم رفت و پاسخ خواهم داد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar