آخرين خبر/ رئيس‌جمهور در جلسه ستاد ملي مقابله با کرونا با تشريح موج اول و دوم کرونا هشدار داد: اگر دستورالعمل هاي بهداشتي را کنار بگذاريم وارد موج سوم کرونا خواهيم شد.

مهمترين بخش اظهارات حسن روحاني به شرح زير است:
* ما شش ماه با کرونا مقابله کرديم و مدافعان سلامت کار بزرگي را انجام دادند.
* روز پزشک را به همه عزيزاني که در شبانه روز در زمينه کرونا تلاش کردند تبريک مي گوييم.
* به خانواده هاي عزيزاني که در مقابله با ويروس جان عزيز خود را از دست دادند، تسليت مي گوييم.
* تصميم‌گيري براي کنکور سخت بود.
* برخي مي‌گفتند يک سال ديرتر برگزار کنيم.

* اگر ما نتوانيم يک آزمون برگزار کنيم پس چطور بايد مغازه‌ها و بازار باز باشد و به مردم اجازه دهيم سفر بروند؟ 
* اگر به خوبي آزمون را گذرانديم، تلاش خيلي زيادي براي آن انجام شده است.
* فکر نميکنم در کشورهاي ديگر اينطور هماهنگ و دلسوزانه اين کارهاي انجام گرفته باشد.
* اين بيماري عليرغم اينکه برخي از ابعادش براي ما آشکار شده است، اما هنوز هم ابعاد آن براي ما ناشناخته است.
* در طول اين 6 ماه، داروها و مقاله هاي زيادي در دنيا مطرح شد اما هنوز حرف ها متناقض است و يک اتفاق نظر وجود ندارد.
* هنوز با اطمينان نمي‌شود در مورد هيچ واکسني صحبت کرد.

* سازمان بهداشت جهاني اعلام کرده است که ما تا مهار کامل اين ويروس به دو سال زمان نياز داريم.
* به اميد اينکه تا يک يا دو ماه ديگر ويروس از بين مي‌رود نباشيم.
* اگر دستورالعمل هاي بهداشتي را کنار بگذاريم وارد موج سوم کرونا خواهيم شد.
* مديران اداراتي که مردم را به حضور فيزيکي مجبور کنند و از فضاي مجازي استفاده نکنند حتما بايد تنبيه و از خدمت منفصل شوند.

* به وزير ارتباطات براي ماه محرم بابت پهناي باند و امکان ارتباطي که بايد در سراسر کشور به بهترين وجه در اختيار مردم باشد، تاکيد ميکنم.
* از وزير ميخواهم به هيچ مسئولي در ايام تاسوعا و عاشورا مرخصي ندهد و همه پاي کار باشند.

* ما بايد از لحاظ امکانات ارتباطاتي همه توان خودرا در ايام محرم به کار بگيريم.
* رسانه ملي و فضاي مجازي دو ابزار مهم کشور هستند تا مردم بتوانند محرمي پرشور برگزار کنند.
مشروح سخنان رئيس جمهور را در ادامه بخوانيد:
حجت الاسلام حسن روحاني رئيس جمهور صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد ملي مقابله با کرونا با تبريک روز پزشک به همه پزشکان و کادر درمان، اظهار داشت: از عزيزاني که شبانه روز در زمينه مبارزه با بيماري کرونا تلاش کردند، حتي اساتيد و کساني که مي‌توانستند در محيط بيمارستاني حضور پيدا نکنند اما آمدند و تلاش کردند. به خانواده کساني که در مقابله با اين بيماري جان خود را از دست دادند هم تسليت مي‌گويم.

روحاني گفت: امروز از سه خانوده پزشکاني که جانشان را در مبارزه با اين بيماري فدا کردند، به عنوان نمونه تقدير و تشکر شد البته تقدير و تشکر ما از همه خانواده هاي مدافعان اسلامت است.

وي افزود: امروز همانند دفاع مقدس نياز به فداکاري و ايثار داريم، ممکن است امروز بمب و کاتيوشاي دشمن نباشد اما در عين حال شاهد خطرهاي ميدان جنگ هستيم.

رئيس‌جمهور با بيان اينکه بايد از مقابله با موج دوم بيماري کرونا تشکر کنم، گفت: اين ويروس در موج دوم مهاجم‌تر شد يعني شرايط يک مقدار متفاوت شده و استان‌هاي زيادي درگير شدند.

روحاني گفت: اينکه با يک نفس راحت و لبخند به نمودار استان‌ها نگاه مي‌کنيم و مي‌بينيم که از پيک بيماري عبور مي‌کنند، نشانه اين است که کارهاي بزرگي انجام گرفته است. اميدوارم با همين تلاش تا روز پاياني اين بيماري در کنار هم باشيم و مدافعان سلامت با همان روحيه بجنگند.

وي با اشاره به برگزاري کنکور، اظهار کرد: تصميم‌گيري براي اين مساله سخت بود. برخي مي‌گفتند برگزاري اين مراسم را کنار بگذاريد. يکي از مسئولين تلفني به من مي‌گفت خب يکسال ديرتر آزمون برگزار شود. اگر ما نتوانيم يک آزمون برگزار کنيم پس چطور بايد مغازه‌ها و بازار باز باشد و به مردم اجازه دهيم سفر بروند؟ خب اين آزمون هم مثل همان هاست. اگر به خوبي آزمون را گذرانديم، تلاش خيلي زيادي براي آن انجام شده است. فکر نمي‌کنم در کشورهاي ديگر اينطور هماهنگ و دلسوزانه اين کارهاي انجام گرفته باشد.

رئيس‌جمهور گفت: اين بيماري عليرغم اينکه برخي از ابعادش براي ما آشکار شده است، اما هنوز هم ابعاد آن براي ما ناشناخته است. در طول اين ۶ ماه، داروها و مقاله هاي زيادي در دنيا مطرح شد اما هنوز حرف ها متناقض است و يک اتفاق نظر وجود ندارد.

روحاني اظهار کرد: ما بايد خودمان را به سبک زندگي جديد عادت بدهيم و بايد ماه‌ها فاصله گذاري را رعايت کنيم. اين فاصله گذاري فقط براي ماه محرم نيست.

وي افزود: ادارات ما هم بايد به شرايط فعلي عادت کنند، اصناف نبايد فکر کنند که اين بيماري تمام شد. اگر دستورالعمل‌ها را رعايت نکنيم مجددا شاهد يک موج ديگر خواهيم بود.

رئيس‌جمهور گفت: دولت الکترونيک و سلامت الکترونيک دو مساله مهم براي ماست. در دولت الکترونيک مردم از خانه خارج نمي‌شوند، به ادارات نمي‌روند و از خانه با موبايل مشکلشان را حل مي‌کنند. اگر اداره‌اي مي‌توانست خدماتي را سايبري ارائه دهد ولي گفت بايد حضوري بياييد، بايد تنبيه شوند، از آن تنبيه هايي که ۳ ماه انفصال خدمت شوند. سلامت الکترونيک هم بايد انجام بگيرد و نسخه الکترونيک صادر شود. من مي‌دانم اين کار سخت است و بخشي از ادارات و شهرداري ها زير بار آن نمي‌آورند.

روحاني با اشاره به عزاداري در ماه محرم، تاکيد کرد: عزاداري در اين ماه براي ما مهم است و ايران مي‌تواند براي همه شيعيان و مسلمانان الگو شود. اين يک آزموني است که عزاداري را چگونه برگزار کنيم. بايد تمام اصول بهداشتي را مراعات کنيم. بايد ماه محرم پرشوري را بگذارنيم و بعد از عاشورا در اين نمودارها پيک جديد بيماري را نبينيم، آن وقت همه به آن آمار و نمودار افتخار مي‌کنند.

وي با دستور به وزير ارتباطات براي فراهم کردن شرايط ارتباطي در فضاي مجازي در ماه محرم، گفت: مساله پهناي باند و امکان ارتباطي در سراسر کشور به بهترين وجه در اختيار مردم باشد. به هيچ مسئولي در اين امر که بايد مراقب باشد، مرخصي داده نشود زيرا عدم مراقبت از اين مساله باعث بهم ريختگي برنامه ها مي‌شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar