ايسنا/ عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با هشدار نسبت به تبعات گوشه نشين شدن نخبگان در کشور تاکيد کرد: متاسفانه در کشور ما نخبگان در جايگاه اصلي خود قرار ندارند و نشست‌هايي که مسئولان با نخبگان دانشگاهي برگزار مي کنند بعضا تشريفاتي و براي رفع تکليف است و اينگونه برخورد با نخبگان باعث سرخوردگي و بي انگيزگي آنها مي شود و در جامعه اي که نخبگان آن بي انگيزه و گوشه نشين شوند جامعه رو به رشدي نخواهد بود.

محمدرضا عارف در گردهمايي واحدهاي کانون صنفي استادان دانشگاهي ايران که به صورت ترکيبي(حضوري و مجازي) برگزار شد با تسليت ايام سوگواري حضرت ابا عبدالله الحسين (ع) و گرامي داشت دهه اول  ماه محرم اظهار اميدواري کرد که مردم ايران  و صاحبان هيات هاي مذهبي با رعايت دستورالعمل هاي بهداشتي از اين ماه بهره برداري لازم را ببرند و فرهنگ حسيني به معناي واقعي در کشور حاکم شود.

جامعه پزشکي مجاهدانه جان خود را در طبق اخلاص گذاشته است 

وي همچنين به فرا رسيدن روز پزشک اشاره کرد و با تبريک اين روز به همه پزشکان گفت: امسال روز پزشک در کشور ما معنا و مفهوم ديگري دارد .اين عزيزان امروز جهاد عظيمي را انجام مي دهند و در راه مقابله با ويروس کرونا ،جامعه پزشکي مجاهدانه جان خود را در طبق اخلاص گذاشته است و بايد قدردان پزشکان و کادر درماني کشور بود و بهترين راه قدرداني از اين عزيزان رعايت دستورالعمل هاي بهداشتي است.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در ادامه با اشاره به فعاليت کانون صنفي استادان دانشگاهي گفت: تجربه تشکل‌هاي مردمي در دنيا تجربه موفقي بوده است و عموما پيشرفته‌ترين کشورها آنهايي بودند که تشکل هاي مردمي و نخبگان آن کشور در تصميم سازي و مشارکت آن‌ها نقش موثري داشته است.

 ضرورت ميدان دادن به نخبگان

وي بر ضرورت ميدان دادن به نخبگان در کشور تاکيد کرد و گفت: منظور از ميدان دادن به نخبگان به معناي دادن پست و مقام به آنها نيست چون عموما نخبگان دانشگاهي از پذيرفتن سمت هاي مديريتي اجتناب مي کنند اما بايد از نخبگان به عنوان بازوان مشورتي در نهادهاي تصميم ساز و راهبردي کشور استفاده شود.

 در جامعه اي که نخبگان آن بي انگيزه و گوشه نشين شوند جامعه رو به رشدي نخواهد بود

عارف در همين زمينه ادامه داد: متاسفانه در کشور ما نخبگان در جايگاه اصلي خود قرار ندارند و نشست هايي که مسئولان با نخبگان دانشگاهي برگزار مي کنند بعضا تشريفاتي و براي رفع تکليف است و اينگونه برخورد با نخبگان باعث سرخوردگي و بي انگيزگي آنها مي شود و در جامعه اي که نخبگان آن بي انگيزه و گوشه نشين شوند جامعه رو به رشدي نخواهد بود.

نخبگان بايد بايد براي صلح در دنيا تلاش کنند

وي بر ضرورت تعامل نخبگان جهان با يکديگر براي گسترش صلح در دنيا تاکيد کرد و گفت: در دنياي آشوب زده امروز وقت آن فرا رسيده است که  نخبگان دنيا دست در دست هم با خشونت و ناامني و جنگ و درگيري مقابله کنند.نخبگان بايد بايد براي صلح در دنيا تلاش کنند و زمينه‌هاي جنگ را از بين ببرند .

انتقاد از سکوت نخبگان دنيا در برابر تحريم هاي ظالمانه آمريکا عليه ايران

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام به تحريم هاي ظالمانه آمريکا عليه ملت ايران اشاره کرد و گفت:ملت و دولت ايران اکنون در برابر يک جنگ تمام عيار اقتصادي قرار دارند و رئيس جمهور آمريکا به زعم خود مي خواهد فشارها را بر مردم ايران با اعمال تحريم هاي بيشتر افزايش دهد هر چند تاکنون در اين راه شکست خورده است اما از نخبگان جامعه جهاني در تعجبم که در برابر اين بي عدالتي سکوت کرده اند.

رئيس کانون صنفي استادان دانشگاهي ايران در ادامه سخنان خود تصريح کرد: در طي هشت سال گذشته احساس مي شد بايد انسجامي بين اساتيد ايجاد شود تا بتوانيم جايگاه اول منطقه و مرجعيت علمي را داشته باشيم لذا بايد به اين سوال پاسخ دهيم که با توجه به سازوکارهاي موجود در دانشگاه ها آيا مي توانيم به اين جايگاه برسيم.

 نمي توانيم با انحصار دولتي در بخش مديريت علمي کشور کار را به پيش ببريم

وي خاطر نشان کرد: نمي توانيم با انحصار دولتي در بخش مديريت علمي کشور کار را به پيش ببريم. اساتيد بايد به ميدان آيند. ما نظام تشکيلات مي خواهيم و قطعا اين نظام تشکيلاتي سياسي نيست.

هنوز عده اي به دانشگاه اعتماد نمي کنند

عارف با بيان اينکه هنوز عده اي به دانشگاه اعتماد نمي کنند گفت: ما بايد کمک کنيم که از طريق اين کانون ها مسائل حل شود زيرا اصلاح ذهنيت ها نسبت به دانشگاه مي‌تواند خيلي موثر باشد.

وي با مرور اساسنامه کانون صنفي استادان دانشگاهي ايران به دو رويکرد اساسنامه يعني رويکرد صنفي و ملي اشاره کرد و گفت:يکي از وظايف اصلي کانون پرداختن به مسايل و چالش هاي علمي،پژوهشي و مديريتي دانشگاه‌ها و چاره انديشي براي کاهش يا حل اينگونه مشکلات است.

رئيس کانون صنفي استادان دانشگاهي ايران با اشاره به عضويت برجسته ترين قشر جامعه يعني استادان و پژوهشگران در اين کانون ،تصريح کرد:انتظار است کانون صنفي استادان دانشگاهي ايران در ارائه راهکار ها براي حل مشکلات کشور پيشگام شود .

عارف همچنين خواستار تعامل و ارتباط نزديک‌تر کانون صنفي استادان دانشگاهي ايران با مردم ،نهادهاي مدني ، مديريت دانشگاه ها ، اساتيد و دانشجويان و نهادهاي دولتي شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar