آفتاب یزد/ یکشنبه ۲ شهریور آخرین انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر پنجم پایتخت برگزار می‌شود و درحال حاضر برگزاری این انتخابات با حاشیه‌های مختلفی مواجه شده است.

شورای شهر پنجم به‌زودی وارد سال چهارم فعالیت می‌شود و یک سال مانده به پایان فعالیت شورایی‌ها موج انتقادات به این شورا و هیئت رئیسه آن بالا گرفته به طوری که حتی محسن هاشمی، رئیس شورای شهر هم به آن نقد دارد و می‌گوید سال آخر شورای پنجم نباید بگذاریم خطاها تکرار شود. البته هاشمی این نقد را طبیعی می‌داند و معتقد است رویکرد باید اصلاح خطاها باشد.


> پیشنهاد ۳ عضو شورا برای جایگزینی با محسن هاشمی
به غیر از هاشمی سایر اعضا هم به عملکرد هیئت رئیسه نقد دارند و این سبب شده که حتی طی روزهای گذشته رایزنی‌ها برای معرفی کاندیدای جدید ریاست شورای شهر تهران آغاز شود. شنیده‌ها حکایت از این دارد که احمد مسجد جامعی، محمدجواد حق شناس و مرتضی الویری از جمله کسانی هستند که توسط برخی از اعضا به عنوان کاندیدای ریاست شورای شهر تهران مطرح شده‌اند.
محسن هاشمی، رئیس کنونی شورای شهر هم اخیراً اعلام کرد که اگر اعضای شورا درخواست کنند کاندیدا می‌شوند و ادب حکم می‌کند خودش را برای کاندیداتوری بدون درخواست اعضا معرفی نکند.
در جلسه اخیر شورای شهر هم بهاره آروین از سمت خود در شورای شهر به عنوان عضو هیئت رئیسه کناره‌گیری کرد که این موضوع نیز حکایت از اختلاف میان اعضای شورا دارد. سه شنبه هفته‌ گذشته هم صحن شورای شهر برگزار نشد و به جای آن اعضای شورای در جلسه‌ای مجازی که بیش از ۳ ساعت به طول انجامید به موضوع انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر تهران پرداختند و پیشنهادهای خود را خطاب به هیئت رئیسه فعلی شورای شهر تهران
مطرح کردند.
از جمله منتقدان به هیئت رئیسه حجت نظری عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر است که بارها حتی در صحن شورا و در حضور اهالی رسانه اعلام کرده که رئیس شورا شان شورا و اعضای شورای شهر را حفظ نمی‌کند. درباره برگزاری انتخابات سال چهارم شورای پنجم شهر تهران به سراغ صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران رفتیم.
وی درباره این موضوع گفت: ۳ نفری که در فضای مجازی به عنوان کاندیدای رئیس شورای شهر معرفی شده‌اند مورد تایید نیست و من خبری ندارم. جلسه هم اندیشی نیز که اخیراً برگزار شده بخشی از آن به صورت حضوری و بخشی به صورت مجازی بود و به دلیل اختلال در سیستم اینترنت ارتباط اعضای شورای شهر به راحتی برقرار نشد و بیشتر مبحث تشکیلات شورا و شهرداری مورد گفت‌وگو قرار گرفت.
> پیشنهاد نائب رئیسی شورا به صدراعظم نوری
نوری گفت: اینکه برخی از اعضای شورای شهر تمایل داشته باشند که کاندیدای هیئت رئیسه شورا شوند به معنای اختلاف میان اعضا نیست ولی به طور کلی اکثر اعضا اعتقاد به حفظ کلیت موجود در شورای شهر دارد. این عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که آیا شما هم کاندیدای هیئت رئیسه شورا شده‌اید؟ گفت: هنوز کاندیدا نشده‌ام ولی دوستان در شورا اصرار دارند که من کاندیدای هیئت رئیسه شورا شوم که هنوز تصمیم قطعی در این زمینه نگرفته‌ام.
نوری در پاسخ به این پرسش که آیا قرار است شما به جای بهاره آروین، عضو هیئت رئیسه شورای شهر شوید؟ اظهارداشت: خیر دوستان پیشنهاد نایب رئیسی شورای شهر را به من داده‌اند. این عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: یکشنبه هفته آینده پیش از برگزاری صحن شورا، جلسه هم اندیشی اعضای شورای شهر درباره انتخابات هیئت رئیسه برگزار می‌شود و تصمیماتی در این زمینه مطرح و اعضا نظراتشان را به صورت کامل بیان می‌کنند.
زهرا نژاد بهرام عضو کنونی هیئت رئیسه شورای شهر تهران نیز درباره این موضوع گفت: محسن هاشمی به عنوان کاندیدای ریاست شورا، سیدابراهیم امینی به عنوان کاندیدای نایب رئیس شورا، علی اعطا به عنوان کاندیدای سخنگوی شورای شهر و بنده به عنوان کاندیدای منشی هیئت رئیسه شورای شهر تهران آمادگی خود را برای انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر در سال چهارم اعلام کرده‌ایم. وی از بیان توضیحات بیشتر خودداری کرد و گفت: در مورد سایر اعضا و نظرشان اطلاع ندارم.
> بازار گمانه‌زنی‌ها داغ شد
حالا کمتر از چند روز به برگزاری انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر تهران باقی‌مانده و بازار گمانه زنی‌ها در مورد این انتخابات داغ شده است. اکنون باید منتظر ماند و دید سکاندار شورای شهر تهران در سال پر تلاطم اقتصادی و شرایط ناشی از کرونا چه کسی می‌شود و رویکرد شورا در سال آخر فعالیت خود چگونه خواهد بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar