ايرنا/ عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با بيان اينکه جامعه‌اي که نخبگان آن گوشه‌نشين شود جامعه رو به رشدي نخواهد بود نسبت به تبعات اين گوشه‌نشيني هشدار داد.

محمدرضا عارف در گردهمايي واحدهاي کانون صنفي استادان دانشگاهي ايران که به‌شکل ترکيبي (حضوري و مجازي) برگزار شد با تسليت ايام سوگواري حضرت ابا عبدالله الحسين (ع) و گراميداشت دهه اول ماه محرم اظهاراميدواري کرد که مردم ايران و صاحبان هيات‌هاي مذهبي با رعايت دستورالعمل‌هاي بهداشتي از اين ماه بهره‌برداري لازم را ببرند و فرهنگ حسيني به معناي واقعي در کشور حاکم شود.

جامعه پزشکي مجاهدانه جان خود را در طبق اخلاص گذاشته است 

عارف همچنين به فرا رسيدن روز پزشک اشاره کرد و با تبريک اين روز به همه پزشکان گفت: امسال روز پزشک در کشور ما معنا و مفهوم ديگري دارد. اين عزيزان امروز جهاد عظيمي را انجام مي‌دهند و در راه مقابله با ويروس کرونا، جامعه پزشکي مجاهدانه جان خود را در طبق اخلاص گذاشته است و بايد قدردان پزشکان و کادر درماني کشور بود و بهترين راه قدرداني از اين عزيزان رعايت دستورالعمل‌هاي بهداشتي است.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در ادامه با اشاره به فعاليت کانون صنفي استادان دانشگاهي افزود: تجربه تشکل‌هاي مردمي در دنيا تجربه موفقي بوده است و عموما پيشرفته‌ترين کشورها آنهايي بودند که تشکل‌هاي مردمي و نخبگان آن کشور در تصميم‌سازي و مشارکت آن‌ها نقش موثري داشته است.

استفاده از نخبگان به عنوان بازوان مشورتي در نهادهاي تصميم‌ساز و راهبردي

عارف بر ضرورت ميدان دادن به نخبگان در کشور تاکيد کرد و يادآور شد: منظور از ميدان دادن به نخبگان به معناي دادن پست و مقام به آنها نيست چون عموما نخبگان دانشگاهي از پذيرفتن سمت‌هاي مديريتي اجتناب مي‌کنند اما بايد از نخبگان به عنوان بازوان مشورتي در نهادهاي تصميم‌ساز و راهبردي کشور استفاده شود.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: متاسفانه در کشور ما نخبگان در جايگاه اصلي خود قرار ندارند و نشست‌هايي که مسئولان با نخبگان دانشگاهي برگزار مي‌کنند بعضا تشريفاتي و براي رفع تکليف است و اينگونه برخورد با نخبگان باعث سرخوردگي و بي‌انگيزگي آنها مي‌شود و در جامعه‌اي که نخبگان آن بي‌انگيزه و گوشه‌نشين شوند جامعه رو به رشدي نخواهد بود.

وي بر ضرورت تعامل نخبگان جهان با يکديگر براي گسترش صلح در دنيا تاکيد کرد و گفت: در دنياي آشوب زده امروز وقت آن فرا رسيده است که نخبگان دنيا دست در دست هم با خشونت و ناامني و جنگ و درگيري مقابله کنند. نخبگان بايد بايد براي صلح در دنيا تلاش کنند و زمينه‌هاي جنگ را از بين ببرند.

انتقاد از سکوت نخبگان دنيا برابر تحريم‌هاي ظالمانه آمريکا عليه ايران

عارف به تحريم‌هاي ظالمانه آمريکا عليه ملت ايران اشاره کرد و گفت: ملت و دولت ايران اکنون برابر يک جنگ تمام عيار اقتصادي قرار دارند و رييس جمهوري آمريکا به‌زعم خود مي‌خواهد فشارها را بر مردم ايران با اعمال تحريم‌هاي بيشتر افزايش دهد هر چند تاکنون در اين راه شکست خورده است اما از نخبگان جامعه جهاني در تعجبم که برابر اين بي‌عدالتي سکوت کرده‌اند.

رييس کانون صنفي استادان دانشگاهي ايران در ادامه سخنان خود تصريح کرد: در طي هشت سال گذشته احساس مي‌شد بايد انسجامي ميان استادان ايجاد شود تا بتوانيم جايگاه اول منطقه و مرجعيت علمي را داشته باشيم لذا بايد به اين سوال پاسخ دهيم که با توجه به ساز وکارهاي موجود در دانشگاه‌ها آيا مي‌توانيم به اين جايگاه برسيم.

نمي‌توانيم با انحصار دولتي در بخش مديريت علمي کشور کار را به پيش ببريم

عارف خاطرنشان کرد: نمي‌توانيم با انحصار دولتي در بخش مديريت علمي کشور کار را به پيش ببريم. اساتيد بايد به ميدان آيند. ما نظام تشکيلات مي‌خواهيم و قطعا اين نظام تشکيلاتي سياسي نيست.

وي با بيان اينکه هنوز عده‌اي به دانشگاه اعتماد نمي‌کنند،  اضافه کرد: ما بايد کمک کنيم که از طريق اين کانون‌ها مسائل حل شود زيرا اصلاح ذهنيت‌ها نسبت به دانشگاه مي‌تواند خيلي موثر باشد.

رييس کانون صنفي استادان دانشگاهي ايران با مرور اساسنامه کانون صنفي استادان دانشگاهي ايران به دو رويکرد اساسنامه يعني رويکرد صنفي و ملي اشاره کرد و گفت: يکي از وظايف اصلي کانون پرداختن به مسايل و چالش‌هاي علمي، پژوهشي و مديريتي دانشگاه‌ها و چاره‌انديشي براي کاهش يا حل اينگونه مشکلات است.

وي با اشاره به عضويت برجسته‌ترين قشر جامعه يعني استادان و پژوهشگران در اين کانون، تصريح کرد: انتظار است کانون صنفي استادان دانشگاهي ايران در ارائه راهکارها براي حل مشکلات کشور پيشگام شود.

عارف همچنين خواستار تعامل و ارتباط نزديک‌تر کانون صنفي استادان دانشگاهي ايران با مردم، نهادهاي مدني، مديريت دانشگاه‌ها، اساتيد و دانشجويان و نهادهاي دولتي شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar