تسنیم/ روزنامه انگلیسی گاردین به انزوای آمریکا در شورای امنیت و تقلای دولت ترامپ برای بازگشت تحریم‌ها علیه ایران پرداخته است.

روزنامه گاردین انگلیس در گزارشی درباره تلاش آمریکا برای فعال سازی مکانیسم ماشه علیه ایران نوشت: گستره انزوای آمریکا در سازمان ملل متحد با نامه های رسمی 13 عضو از 15 عضو کنونی شورای امنیت، که همگی با تقلای دولت ترامپ برای بازگشت تحریم های اقتصادی علیه ایران مخالفت کردند، به اوج خود رسید.

 نامه های اعضای شورای امنیت، همگی در فاصله زمانی 24 ساعت پس از آمدن مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا به مقر سازمان ملل در نیویورک و اعلام عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای سال 2015 منتشر شد. در چارچوب این توافق، تحریم های فراگیر سازمان ملل علیه ایران، سی روز پس از اعلام عدم پایبندی این کشور باز می گردد اما تقریبا همه اعضای شورای امنیت در نامه های رسمی خود گفتند که آمریکا هیچ جایگاهی برای به جریان انداختن سازوکار ماشه ندارد چرا که در ماه مه 2018، این توافق را ترک کرده است.

آمریکا گفته که از نظر فنی، هنوز یک شریک این توافق است چرا که در قطعنامه 2231 شورای امنیت در سال 2015، از ایالات متحده بعنوان یک شریک برجام نام برده شده است. این استدلال حتی پیش از اعلام آن توسط پامپئو، از سوی فرانسه، بریتانیا و آلمان رد شد.

رویترز می گوید که نامه هایی از روسیه، چین، آلمان، بلژیک، ویتنام، نیجر، سنت وینست، آفریقای جنوبی، اندونزی، استونی و تونس را دیده که همگی موضع آمریکا را رد کرده‌اند. تنها جمهوری دومینیکن است که هنوز در این زمینه رسما اعلام نظر نکرده است. این کشور کارائیب، تنها عضو کنونی شورای امنیت بود که هفته گذشته از درخواست تمدید تحریم تسلیحاتی آمریکا حمایت کرد. پامپئو دو روز بعد به این جزیره سفر کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar