ايرنا/ وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح اعلام کرد: همکاريهاي نظامي ايران و روسيه مثبت و کاملا رو به پيشرفت است.

سرتيپ امير حاتمي وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح که در راس يک هيات دفاعي و نظامي امروز شنبه وارد مسکو شد در گفت و گو با خبرنگاران ايرنا و صدا و سيما در واکنش به اين سوال ايرنا که سطح همکاريهاي دو کشور را چگونه ارزيابي مي کنيد، اظهار کرد: همکاريهاي نظامي ايران و روسيه کاملا رو به پيشرفت است و ما فرازهاي مهمي از همکاريهاي دو کشور داشتيم.

وي افزود: يک نمونه آن رزمايش مشترکي بود که در شمال اقيانوس هند و درياي عمان بين سه کشور ايران، روسيه و چين برگزار شد.

وزير دفاع گفت: البته امسال بخاطر شرايط کرونا، همکاريهاي ايران و روسيه تا اندازه اي تحت تاثير قرار گرفته است. اما مجموع ارزيابي من اين است که همکاريهاي دو کشور کاملا مثبت و رو به جلو است. 

امير حاتمي در پاسخ به سوال ديگر خبرنگار ايرنا که آيا امکان تجديد اين رزمايش وجود دارد؟ خاطرنشان کرد: متناسب با شرايط بيماري (کرونا) و پروتکل هايي که وجود دارد ما علاقه منديم که رزمايش برگزار شود. 

وي در ادامه گفت وگو درخصوص برنامه سفر خود به روسيه، با بيان اينکه در سالهاي گذشته حرکت هاي بسيار خوبي در روابط دو کشور رو به جلو داشتيم، اظهار کرد: انشاالله در اين سفر نير علاوه بر اينکه در همايش نظامي و نمايشگاه نظامي شرکت مي کنيم و با آخرين دستاوردهاي نظامي آشنا مي شويم، درباره موضوعات منطقه اي و موضوعات دوجانبه و موضوعات همکاريهاي نظامي گفت وگو مي کنيم. 

وزير دفاع خاطرنشان کرد: همينک در شرايط بسيار ويژه از لحاظ تحولات منطقه اي و بين المللي هستيم طبيعتا يک بخش مهم درباره اين موضوع خواهد بود و فرصت را مغتنم شمرده و با توجه به اينکه بخاطر شيوع ويروس کرونا و پروتکل هاي آن رايزني ها با تاخير انجام مي شود مي خواهيم از اين فرصت براي گفت وگو درباره موضوعات همکاريها استفاده کنيم.

وي در پاسخ به اين سوال که در همکاريهاي منطقه اي و ارتقاء همکاريهاي نظامي در مورد نقش روسيه چه مي توانيد بگوييد؟ تصريح کرد: ما دو کشور (ايران و روسيه) از نظر فناوريها و پيشرفت هاي نظامي در شرايط خوبي هستيم. 

وزير دفاع گفت:باتوجه به اينکه روسيه يک کشور دوست و کشوري است که همکاريهاي با آن رو به افزايش است ،اين سفر  براي ما يک فرصت مغتنم است.

وي افزود: علاوه بر آن باتوجه به سطح بهره مندي دو کشور از فناوريها، همکاريهاي فناورانه (همکاري در عرصه فناوريهاي پيشرفته نظامي) نيز پيگيري خواهد شد. 

 گفتني است سرتيپ امير حاتمي در چارچوب برنامه سفر خود به روسيه، با سرگئي شايگو همتاي روسي خود و مقامات ديگر روسيه ديدار و از ششمين نمايشگاه و همايش بين‌المللي نظامي – فني روسيه موسوم به ARMY ۲۰ نيز بازديد مي‌کند.

نمايشگاه و همايش بين‌المللي نظامي – فني روسيه به فرمان رييس جمهوري روسيه از سال ۲۰۱۵ هر ساله برگزار و در آن آخرين دستاوردهاي صنعت نظامي و دفاعي اين کشور به معرض نمايش در مي‌آيد و در کنار آن با برگزاري نشست‌هاي مختلف در حوزه دفاعي و نظامي، مسائل و موضوعات مرتبط مورد بررسي و کارشناسي قرار مي‌گيرد.

در اين نمايشگاه و همايش بين‌المللي مقامات عالي دفاعي و نظامي و کارشناسان و متخصصان از کشورهاي مختلف حضور مي‌يابند.

روابط و همکاري‌هاي دفاعي و نظامي جمهوري اسلامي ايران و فدراسيون روسيه در سالهاي اخير همپاي ساير ابعاد همکاري‌هاي دوجانبه در حوزه سياسي و اقتصادي از روند رو به رشدي برخوردار بوده و دستاوردهاي خوب و ارزشمندي به همراه داشته است.

تقويت و تحکيم بيش از پيش همکاري‌هاي دفاعي تهران- مسکو در حوزه‌هاي دوجانبه، منطقه‌اي و بين‌المللي مهمترين اهداف سفر وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح به مسکو اعلام شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar