عصر ايران/ رونمايي از آخرين دستاوردهاي دفاعي جمهوري اسلامي ايران توسط حسن روحاني در پنجشنبه گذشته، بازتابي جهاني در رسانه ها داشت.

رئيس جمهور کشورمان در نوزدهمين هفته پويش «هر هفته، الف-ب ايران» آخرين دستاوردهاي دفاعي کشورمان را رونمايي کرد. در اين مراسم که روز پنجشنبه گذشته مصادف با ۳۰ مردادماه ۹۹ برگزار شد، روحاني دستور آغاز به کار خط توليد انبوه موتور توربوجت ملي اوج را صادر کرد. همچنين با رونمايي از پيشران فوق سبک پهپادهاي پيشرفته به نام موتور توربوفن سبک جهش ۷۰۰ و موشکهاي هدايت شونده «حاج قاسم» و «ابومهندس» اعلام کرد ايران از لحاظ توان توليد ادوات فناورانه نظامي در رتبه ۱۸ جهان قرار گرفته است.


 روحاني در مراسم رونمايي از اين دستاوردها تاکيد کرد افزايش توان دفاعي کشور از اولويت هاي دولت دوازدهم است و بايد نيروهاي مسلح در راستاي توجه به افزايش «ديد» و «قدرت تير» در زمينه دفاع از کشور اقدام کنند.

رونمايي از اين دستاوردها، سواي آن که مورد توجه ارتشهاي مختلف دنيا قرار گرفت، در عالم رسانه هم بازتابهاي فراواني داشت.

فرانس ۲۴: ايران در پاسخ به مکانيزم ماشه آمريکا، از موشک رونمايي کرد
فرانس ۲۴ در گزارشي درباره رونمايي از دستاوردهاي دفاعي جديد جمهوري اسلامي نوشت: «ايران روز پنجشنبه از دو موشک رونمايي کرد که گفته مي شود برد بيشتري نسبت به گذشته دارند، ايران اين موشکها را به نام فرماندهان کشته شده در ژانويه توسط حمله ايالات متحده به عراق، نامگذاري کرده است.

اين رسانه در ادامه نوشت: حسن روحاني، رئيس جمهور ايران، در يک مراسم تلويزيوني در تهران گفت: "با توجه به برد موشک هاي کروز ايراني، ما امروز در کمتر از دو سال از برد ۳۰۰ به برد ۱۰۰۰ کيلومتر (۶۲۱ مايل) عبور کرده ايم."

رونمايي اين موشک ها يک روز پس از آن صورت گرفت که واشنگتن گفت مکانيسم بحث برانگيزي را با هدف بازگشت تحريم هاي سازمان ملل عليه ايران را فعال مي کند، روشي که «مکانيزم ماشه» معروف است.

اين رسانه در ادامه گزارش خود نوشت: يکي از موشکهاي جديد، "حاج قاسم"، يک موشک هدايت شونده است که به افتخار ژنرال ارشد ايراني قاسم سليماني نامگذاري شد.

اين رسانه عنوان کرد، اين موشک هدايت شونده از سوي ايرانيان به عنوان «بازوي بلند ايران براي ضربه زدن به متجاوزان» ستوده شده است. ايران "عين السد" ، پايگاه نظامي آمريکايي ها در عراق را در انتقام ژنرال سليماني هدف موشکهاي خود قرار داده و از ديگران خواست هرگز اين موضوع را فراموش نکنند. دستاورد ديگر ايران، يک موشک هدايت شونده است که به افتخار ابومهدي المهندس، فرمانده عراقي نامگذاري شده است.

فرانس ۲۴ در ادامه گزارش خود آورده است: پرزيدنت روحاني در مراسم نشان دادن اين موشکها گفت: «من از وزارت دفاع تشکر مي کنم که يکي از مهمترين موشک هاي خود را به افتخار ژنرال سليماني نامگذاري کرده است.»

 

امير حاتمي، وزير دفاع هم در اين مراسم اظهار داشت: «توجه ويژه اي به افزايش دامنه برد اين موشکها شده است.»

حاتمي با بيان اينکه اين موشکها اثربخشي خود را در برابر "جنايتکاران آمريکايي" نشان داده اند، گفت: "در زمينه موشک هاي هدايت شونده با سوخت جامد، امروز به محدوده ۱۴۰۰ کيلومتري (۸۷۰ مايل) رسيده ايم."

گزارش ABC News درباره سخنان روحاني: موشکها قدرت بازدارندگي ايران را تقويت مي کنند
ABC News هم در گزارشي، به بيان رونمايي از دستاوردهاي دفاعي ايران با حضور دکتر روحاني پرداخت و نوشت: ايران با تلاشهاي ايالات متحده براي پايان دادن به برنامه موشکي خود مخالفت کرده است و از دو موشک جديد به نام هاي قاسم سليماني و ابو مهدي المهندس که در ژانويه در حمله نيروهاي آمريکايي کشته شدند، پرده برداشته است.

اين رسانه در ادامه نوشت: رئيس جمهور ايران حسن روحاني اطمينان داد که برنامه موشکي "دفاعي" است. تصاويري از اين موشک ها در تلويزيون دولتي نشان داده شد و رئيس جمهور ايران درباره اين تسليحات گفت: "آنها قدرت بازدارندگي ايران را بيشتر تقويت مي کنند".

امير حاتمي، وزير دفاع ايران هم گفت: "موشک سطح به سطح" موسوم به شهيد قاسم سليماني "داراي ۱۴۰۰ کيلومتر برد و موشک کروز با نام شهيد ابومهدي داراي برد بيش از ۱۰۰۰ کيلومتر است."

حسن روحاني، رئيس جمهور ايران گفت: "موشک ها و به ويژه موشک هاي کروز، براي ما بسيار مهم هستند... اين واقعيت که ما در کمتر از دو سال دامنه موشکها را از ۳۰۰ به ۱۰۰۰ کيلومتر افزايش داديم، دستاورد بزرگي است."

گزارش Middle east monitor از بازتاب رونمايي از دستاوردهاي دفاعي ايران در امارات و رژيم اشغالگر
Middle east monitor هم در گزارش مفصلي درباره رونمايي از دستاوردهاي جديد ايران نوشت: ايران امروز از دو موشک جديد داخلي و دوربرد خود همزمان با روز صنعت دفاع ملي اين کشور رونمايي کرد.

اين رسانه در ادامه نوشت: اين دو موشک جديد به نام رئيس سابق سپاه قدس سپاه، ژنرال قاسم سليماني و معاون سابق نيروهاي بسيج مردمي عراق (PMF)، ابو مهدي المهندس، نامگذاري شد که هر دو آنها توسط هواپيماهاي بدون سرنشين آمريکا در فرودگاه بين المللي بغداد ترور شدند.

ميدل ايست مانيتور در ادامه گزارش خود نوشت: "شهيد حاج قاسم" يک موشک هدايت شونده با برد حدود ۱۴۰۰ کيلومتر است ، در حالي که "شهيد ابومهدي المهندس" يک موشک کروز است که توانايي رسيدن به ۱۰۰۰ کيلومتر را دارد.

سرتيپ امير حاتمي، وزير دفاع، هنگام رونمايي از موشک هاي سطح به هوا، که به طور مستقيم از تلويزيون ايران پخش مي شد، گفت: "دستاوردهاي کشور در صنعت دفاعي طي چهار دهه گذشته با هيچ دوره ديگري قابل مقايسه نيست." او دستاوردها را به عنوان "پايه اي براي اعتماد به نفس نظامي و يک ضرورت براي استقلال کشور" توصيف کرد.

حاتمي همچنين در سخنراني خود اظهار داشت که جت هاي آموزشي داخلي، با نام هاي ياسين، A-۹۰ و فجر -۳ ، در حال گذراندن تست هاي نهايي خود هستند و به زودي وارد خدمت مي شوند. وي گفت: ايران توليد انبوه اولين موتور توربوجت بومي خود با نام اوج را آغاز کرده است که در سال ۲۰۱۶ رونمايي شد.

هفته گذشته وزارت دفاع اسرائيل اعلام کرد از سيستم دفاع موشکي Arrow-۲ در برابر حملات بالستيک با برد دوربرد رونمايي کرده است که گفته مي شود مي تواند حملات ايران، لبنان و غزه را دفع کند. پس از آزمايش هاي موفق، بني گانتز وزير دفاع گفت: "واحد فن آوري نخبه ما اطمينان مي دهد که ما هميشه يک قدم جلوتر از دشمنان خواهيم بود."

اين رسانه به اثر رونمايي از موشکها در معادلات اخير منطقه خاورميانه پرداخت و نوشت: به دنبال توافقنامه صلح امارات با اسرائيل که توسط رئيس جمهور روحاني توسط تهران محکوم شد و آن را "يک اشتباه بزرگ" توصيف کرد، يک تحليلگر امنيتي، دکتر تئودور کاراسيک، به عرب نيوز گفت موشک هاي ايراني مي توانند در هشت دقيقه به امارات حمله کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar