ايسنا/ وزير امور خارجه کشورمان با بيان اينکه سفر مدير کل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به تهران هيچ ارتباطي به موضوع مکانيسم ماشه ندارد، گفت:  ايران آماده‌ي ارتباط با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي است، البته اجازه نمي‌دهيم که کساني که مخالف آژانس هستند و با داشتن سلاح هسته‌اي مخل امنيت در جهان هستند يعني آمريکا و رژيم صهيونيستي بتوانند اهداف آژانس را به سخره بگيرند. گفت‌وگوهاي زيادي با آژانس داشتيم و سفر اخير رييس آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نيز به ايران در همين چارچوب صورت مي‌گيرد.

محمدجواد ظريف صبح روز (دوشنبه) در حاشيه افتتاح ميز خدمت کنسولي در وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر سفر امروز رييس آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و ارتباط اين سفر با مکانيسم ماشه، اظهار کرد: اين سفر هيچ ارتباطي به مکانيسم ماشه ندارد البته مکانيسم ماشه اصطلاح نادرستي است که آمريکايي‌ها باب کرده‌اند.

وي با بيان اين‌که 13 کشور از 15 کشور شوراي امنيت سازمان ملل اعلام کرده‌اند که آمريکا حق ورود به اين موضوع را ندارد با توجه به اين‌که از برجام خارج شده است، تصريح کرد: آنها (آمريکايي‌ها) شرايط بدي دارند.

ظريف با بيان اين‌که همکاري و فعاليت ما با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي براساس اصل شفافيت است به فتواي مقام معظم رهبري به منع استفاده از سلاح‌هاي هسته‌اي اشاره کرد و گفت: ما هيچ گاه به دنبال دستيابي به سلاح‌هاي هسته‌اي نبوده و نيستيم و از نظر اعتقادي استراتژيک و ملاحظات راهبردي به اين سمت حرکت نکرده‌ايم و اين موضوع را (سلاح‌هاي هسته‌اي) به ضرر کشور مي‌دانيم.

اين ديپلمات عالي‌رتبه کشورمان اظهار کرد: دشمنان در طول جنگ تحميلي از سلاح‌هاي شيميايي عليه ايران استفاده کرده‌اند ما قرباني اين سلاح‌ها هستيم، ولي هيچ‌گاه از اين سلاح‌ها استفاده نکرده‌ايم.

ظريف با بيان اين‌که ايران آماده‌ي ارتباط با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي است، اضافه کرد: البته اجازه نمي‌دهيم که کساني که مخالف آژانس هستند و با داشتن سلاح هسته‌اي مخل امنيت در جهان هستند يعني آمريکا و رژيم صهيونيستي بتوانند اهداف آژانس را به سخره بگيرند.

وزير امور خارجه کشورمان اضافه کرد: ما گفت‌وگوهاي زيادي با آژانس داشتيم و سفر اخير رييس آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نيز به ايران در همين چارچوب صورت مي‌گيرد.

وي همچنين در پاسخ به سوالي در ارتباط با روند وضعيت پول‌هاي بلوکه شده ايران در کره جنوبي و پيگيري‌هايي که در اين زمينه از سوي کشورمان انجام شده است، ادامه داد: دولت کره، شرکت‌ها و بانک‌هاي کره جنوبي موظف هستند که وظايف خود را درارتباط با اين موضوع يعني آزاد سازي پول‌هاي بلوکه شده ايران انجام دهند. ما اين موضوع را از مسيرهاي مختلف از جمله مذاکره دنبال مي‌کنيم و پيگيري اين مساله از مسيرهاي حقوقي نيز باز است.

وزير امور خارجه کشورمان در ادامه‌ گفت‌وگوي خود با خبرنگاران در مراسم افتتاح ميز خدمت کنسولي به مناسبت هفته دولت گفت: به مناسبت هفته دولت دوستان ما در بخش کنسولي تلاش کردند که ميز خدمات کنسولي را گسترش دهند البته اين ميز کنسولي خدماتش در گذشته فقط در قالب اسناد بود ولي اکنون تمام بخش‌هاي کنسولي را که بيش از 400 خدمت است در بر مي‌گيرد و در همين چارچوب ارباب رجوع بدون اين‌که مجبور شود به دفاتر مختلف براي دريافت خدمات کنسولي مراجعه کند به يک ميز مراجعه مي‌کند.

ظريف اظهار کرد: اميدوارم که اين اقدام ما زمينه را براي کمک هرچه بيشتر به ايرانياني که نيازمند خدمات کنسولي هستند فراهم کند.

وي ادامه داد: در مرحله‌ي بعد اين ميز خدمت اينترنتي و آنلاين خواهد شد و اين باعث مي‌شود که حضور فيزيکي شهروندان براي دريافت خدمات کنسولي کمتر شود و زمينه براي راحتي بيشتر امور فراهم شود.

وزير امور خارجه کشورمان ادامه داد: اگرچه در گذشته برخي از سامانه‌هايمان وجود داشتند که به صورت اينترنتي خدمات به مردم ارائه مي‌دادند ولي ما در تلاش هستيم که اين روند را گسترش دهيم به خصوص در حوزه‌هاي کنسولي و ايرانيان خارج از کشور که وزارت امور خارجه ارتباط مستقيمي با مردم دارد و ما مي‌خواهيم حداقل مزاحمت براي مردم را با حداکثر ارائه‌ي خدمات فراهم کنيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar