ايسنا/ رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه امروز ترامپ متوجه شده که فشارهاي حداکثري عليه ايران نتيجه اي نداشته، گفت: در ماه هاي آتي و سال آينده وضعيت اقتصادي ايران به مراتب بهتر خواهد شد.

محمدباقر قاليباف رئيس مجلس شوراي اسلامي صبح امروز (دوشنبه، ۳شهريور ماه ۹۹) با مارکوس لايتنر، سفير سوئيس در تهران ديدار و گفت وگو کرد.

قاليباف با بيان اينکه هرچند کشورهاي اروپايي تحت تاثير فشارهاي آمريکا هستند اما بايد سياست مستقلي را در پيش بگيرند و جايگاه سوئيس به دليل سياست هاي مستقل و بي طرف استثناء است، تصريح کرد: ما در کنار گسترش رابطه با آسيا، علاقمند به توسعه روابط اقتصادي با کشورهاي اروپايي مستقل هستيم.

رئيس قوه مقننه کشورمان در اين ديدار با اشاره به روابط تاريخي و مثبت دو کشور و ضرورت گسترش روابط اقتصادي ميان ايران و سوئيس، گفت: ايجاد کانال مالي بين سوئيس و تهران ابتکار مناسبي است اما بايد تلاش شود حجم روابط اقتصادي با اين کانال در حوزه هاي بهداشتي، غذايي و ... در چارچوب توافقات دو کشور توسعه يابد.

وي با اشاره به اينکه آمريکا با اعمال تحريم‌هاي ظالمانه، به مردم ايران فشار مي‌آورد، اظهار کرد: آمريکا مي پنداشت با اين فشارها مي تواند در ايران مشکلات داخلي ايجاد کند که اين فکري خام است.

رئيس نهاد قانونگذاري کشورمان با بيان اينکه تاريخ پر افتخار ملت ايران نشان داده که مردم هميشه در برابر دخالتهاي خارجي محکم ايستاده اند، تاکيد کرد: پس از انقلاب اسلامي، ايستادگي در برابر دخالت خارجي به فرهنگ مبارزه با ظلم تبديل شده و جزئي از اصول ديني و ملي ما محسوب مي شود.

وي با گراميداشت ياد سردار شهيد سپهبد سليماني، ادامه داد: مردم ايران در برابر جنايت ترامپ در به شهادت رساندن قهرمان مبارزه با تروريسم، سردار سپهبد سليماني، تجليل و عکس العمل مناسبي نشان دادند.

قاليباف با اشاره به اينکه اگر شهيد سليماني نبود داعش به قلب اروپا مي رسيد، گفت: امروز ترامپ متوجه شده که فشارهاي حداکثري عليه ايران نتيجه اي نداشته و در ماه هاي پيش رو و سال آينده، وضعيت اقتصادي ايران به مراتب بهتر خواهد شد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: در حوزه مسائل اقتصادي و حل مشکلات، هماهنگي کاملي ميان دولت و مجلس شوراي اسلامي وجود دارد و رهبر معظم انقلاب نيز در روز گذشته تاکيد فرمودند که "در سال آخر فعاليت دولت، براي حل مشکلات اقتصادي بايد انسجام وجود داشته باشد".

قاليباف در پاسخ به سوال سفير سوئيس با بيان اينکه در ايران دموکراسي واقعي حاکم است، تصريح کرد: در انتخابات ها، مردم ايران هستند که تصميم مي گيرند چه مسيري را پيش ببرند.

در ادامه اين ديدار، مارکوس لايتنر سفير سوئيس در تهران و حافظ منافع آمريکا در ايران، با تقدير از حُسن نظر رئيس مجلس شوراي اسلامي، گفت: ما سياست منسجمي درباره روابط دوجانبه ميان ايران و سوئيس داريم که آن مبتني بر اعتماد است.

وي با اشاره به ضرورت گسترش همکاري‌هاي همه جانبه، به پيشرفت روابط علمي دو کشور اشاره کرد و ادامه داد: کانال مالي سوئيس آماده و فعال است و بخشي از آن اجرايي شده است که ما هم معتقديم بايد کارکرد اين کانال مالي توسعه يابد.

سفير سوئيس در تهران با اشاره به سفر هيأتي پارلماني از اين کشور به تهران افزود: مايليم همکاري و روابط پارلماني ميان دو کشور ايران و سوئيس را توسعه دهيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar