جام جم/ با وجود ادعاهای زیادی که درباره توسعه کمی فضای مجازی می‌شود و اقداماتی در این زمینه انجام شده است متاسفانه به لحاظ محتوایی -که یکی از هدف‌های بزرگ دشمنان است- تحقیقا هیچ کار اساسی انجام نشده است.


از زمان دولت‌های گذشته لایحه اصلاح امور فضای مجازی در دولت مطرح بود و دولت‌های مختلف قول می‌دادند در این زمینه اقدام کنند، اما هیچ عملی انجام نشد و به نظر می‌رسد نگاه دولت فعلی هم به فضای مجازی بیش از این‌که راهبردی و فرهنگی باشد، سیاسی است.
به‌تازگی در دیدار وزیر ارشاد با نمایندگان مجلس همین بحث را مطرح و تاکید کردیم نزدیک هفت سال است در دولت‌های یازدهم و دوازدهم حتی یک خط قانون درباره این فضا نگاشته نشده و در خصوص اینترنت و زیرمجموعه‌های آن کاری نشده است.
ما در این مدت به سمتی رفتیم که پیام‌رسان‌های خارجی را تقویت کردیم و توسعه این پیام‌رسان‌ها قابل مقایسه با پیام‌رسان‌های داخلی نیست و پیام رسان‌های داخلی نتوانستند رشد کنند.
اگر از سال‌ها قبل برای توسعه کیفی فضای مجازی و پیام‌رسان‌ها برنامه‌ریزی و اقدام شده بود وضعیت ما در خصوص مسائلی از جمله امنیت شبکه بهتر از امروز بود.
درباره شبکه‌ملی اطلاعات هم که دیروز مورد اشاره رهبر انقلاب قرار گرفت باید به این نکته توجه داشت که دشمنان به‌خصوص آمریکا و کشورهای اروپایی، اطلاعات کشور ما را هدایت می‌کنند و تا وقتی مستقل نباشیم نمی‌توانیم از اطلاعات خود صیانت کنیم.
10 سال است رهبری در این زمینه تاکید دارند و دستورالعمل‌هایی به شورای عالی فضای مجازی و به شخص وزیر دادند، اما متاسفانه این کارها انجام نشده و دولت باید پاسخگو باشد.
اگر نقیصه‌ها در این زمینه را برطرف نکنیم قطعا دچار مشکلات اساسی خواهیم بود. ما ابتدای مجلس یازدهم دو موضوع را به عنوان اولویت‌های کمیسیون فرهنگی مطرح کردیم که یکی بحث جمعیت و خانواده و دیگری بحث فضای مجازی و اصلاح ساز و کارها در این حوزه است.
مجلس باید در این موضوعات به صورت جدی پیگیری و از دولت مطالبه کند و وظایف خود را انجام دهد تا در دولت‌های آینده بتوانیم به جایگاه شایسته در این زمینه برسیم.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar