ايرنا/عضو هيات مديره سازمان بورس گفت: بازيگر اصلي در بازار سرمايه که نقش حمايت‌گري را برعهده دارد، دولت است و هميشه سعي کرده تا حمايت درست و منطقي را از اين بازار داشته باشند و در عين حال بورس روند طبيعي و با ثبات خواهد داشت.

«محمدرضا معتمد» امروز (سه‌شنبه)  ضمن تاکيد بر اينکه بازار هميشه نياز به عرضه دارد، افزود: بازار يک روز مثبت و روزي ديگر منفي است، اما هميشه بايد ابزارهاي لازم براي معاملات بازار آماده باشد.

به گفته وي، يکي از ابزارهاي مورد نياز در معاملات بازار سرمايه، استفاده از عرضه اوليه است که مي‌تواند زمينه رونق اين بازار را فراهم سازد.
معتمد ضمن يادآوري حمايت دولت از بورس، افزود: دولت اقدام هايي را در زمينه افزايش سهام شناور آزاد شرکت‌ها به ۲۵ درصد و نيز پيگيري افزايش سرمايه بوسيله سلب حق تقدم که به تصويب مجلس رسيد انجام داده که اين نوع حمايت دولت مي‌تواند بر روند معاملات  بورس تاثيرگذار باشد.

عضو هيات مديره سازمان بورس اضافه کرد: در کنار اين اقدام ها، عرضه سهام شرکت‌هاي پالايشي، بانکي‌ها و بيمه‌اي‌ها در صندوق‌هاي ETF و نيز عرضه خودرو و فلزات اساسي در آينده‌اي نزديک بوسيله اين صندوق‌ها به عنوان بخشي از  حمايت بازار تلقي مي‌شوند که مي‌توانند در عمق بخشيدن وتقويت بازار موثر باشند.
وي گفت: بخشي از نوسان موجود در معاملات را بايد مربوط به ذات اين بازار دانست، قرار نيست روند بازار مداوم مثبت و با صف‌هاي طولاني خريد همراه باشد، بلکه معاملات بورس  هميشه با فراز و فرود و اصلاحاتي روبرو خواهد شد.
عضو هيات مديره سازمان بورس افزود: گاهي سرمايه‌گذاران در اين بازار تصور مي‌کنند که بازدهي مناسب را از اين بازار کسب کرده‌ و لازم است تا سهام خود را نقد کنند و از فرصت‌هاي ديگر سرمايه‌گذاري براي سرمايه‌هاي خود استفاده کنند، به همين دليل با کوچکترين اصلاحي اقدام به تصميم‌گيري‌هاي هيجاني و ايجاد صف هاي فروش طولاني در بازار مي‌کنند.

به اعتقاد وي، اکنون در وضعيت فعلي روند بازار سرمايه طبيعي است و بازار به ثبات و آرامش خواهد رسيد.
معتمد تصريح کرد: بازيگر اصلي در بازار سرمايه که نقش حمايت‌گري را برعهده دارد، دولت است و حمايت خود را بوسيله  اقدام هاي تسهيل‌کننده در بازار سرمايه شکل داده است.
به گفته وي، دولت هميشه نقش مثبت را در اين بازار ايفا کرده و براي استفاده عامه مردم از اين بازار اقدام هاي لازم را براي گسترش بازار انجام داده است.

وي ضمن تاکيد بر اينکه دولت هميشه از اين بازار حمايت درست و منطقي داشته، گفت: بازار سرمايه در ذات خود ريسک نوسان دارد؛ بنابراين اصلاحي که اکنون بازار در حال تجربه آن است طبيعي، و نبايد سهامداران از چنين موضوعي ترس يا نگراني داشته باشند.

وي افزود: بازار سرمايه هميشه با برآيند مثبت همراه بوده و سهامداران نبايد براي کوتاه مدت به شرايط بازار نگاه کنند، بلکه صبوري لازمه سرمايه‌گذاري در اين بازار است و تصميم‌گيري روزانه سهامداران، بازار را دچار التهاب مي‌کند.

معتمد خاطرنشان کرد: اين بازار بارها ثابت کرده که بازدهي معقولي را نسبت به ديگر بازار ها به فعالان بازار ارايه داده؛ بنابراين سهامداران بايد با ديد ميان مدت و بلندمدت براي سرمايه گذاري در اين بازار ورود کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar