فارس/ وزراي خارجه آلمان و رژيم صهيونيستي با حضور در نشست خبري مشترک، درباره مسائلي از جمله محدوديت تسليحاتي ايران و توافق عادي‌سازي روابط بين تل‌آويو و ابوظبي صحبت کردند.

«گابي اشکنازي» وزير خارجه رژيم صهيونيستي که به برلين سفر کرده، امروز (پنجشنبه) در نشست خبري مشترک با «هايکو ماس» وزير خارجه آلمان شرکت کرد.
به نوشته وبگاه شبکه «الجزيره» ماس در اين نشست خبري گفت که آلمان به حفظ توافق هسته‌اي ايران متعهد است اما بر لزوم پايبندي تهران به رفتارهاي معقول و قابل قبول در منطقه غرب آسيا تاکيد مي‌کند.
در حالي که آلمان چند روز پيش به پيش‌نويس قطعنامه آمريکا براي تمديد محدوديت تسليحاتي ايران در شوراي امنيت رأي ممتنع داده بود، اما ماس امروز مدعي شد: «به دنبال راهکار ديپلماتيک براي مطمئن شدن از اجراي محدوديت تسليحاتي بر ايران هستيم». 
وي همچنين افزود: «ما نمي‌خواهيم ايران به تسليحات پيشرفته دست يابد، اما همينطور نمي‌خواهيم که مسير گفت‌وگو را قطع کنيم».
وزير خارجه آلمان با استقبال از توافق عادي‌سازي روابط امارات عربي متحده با رژيم صهيونيستي، اظهار داشت: «اين يک گام تاريخي بود. ما از تصميم اسرائيل براي تعليق الحاق بخش‌هايي از کرانه باختري استقبال مي‌کنيم، امري که احياي روند صلح (مذاکرات سازش) را تشويق مي‌کند».
وزير خارجه رژيم صهيونيستي نيز با بيان اينکه مشخصاََ سياست تل‌آويو از طرح اشغال کرانه باختري به عادي‌سازي روابط با کشورهاي عربي تغيير کرده، ابراز اميدواري کرد که با اين تغيير رويکرد، فلسطيني‌ها دوباره به پاي ميز مذاکره بازگردند.
اشکنازي همراستا با ابراز نگراني‌هاي تکراري و نخ‌نما شده اروپايي‌ها عليه تهران، مدعي شد: «ما از [احتمال] دستيابي ايران به سلاح اتمي نگران هستيم».
وي همچنين خواستار تمديد محدوديت تسليحاتي بر تهران شده و افزود: «بعد از دو ماه آينده، ايران نبايد اجازه داشته باشد تسليحات پيشرفته به دست بياورد».
وزير خارجه رژيم صهيونيستي روز گذشته نيز در ديدار با «دومينيک راب» وزير خارجه آلمان، با بيان اينکه تل‌آويو از رأي ممتنع کشورهاي اروپايي به قطعنامه تمديد محدوديت تسليحاتي ايران ناراضي است، خواستار اقدام آنها براي مقابله با تهران شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar