ايرنا/ روزنامه «لوموند» فرانسه ضمن بازتاب دادن توافق ميان تهران و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مبني بر دسترسي بازرسان اين نهاد به دو سايت هسته‌اي ايران، از اين توافق به عنوان نشانه يگ گشايش نام برد.

روزنامه فرانسوي لوموند روز پنجشنبه نوشت: ژاندارم هسته‌اي در ميان تنش‌هاي مرتبط با تلاش آمريکايي‌ها براي بازگرداندن تحريم‌هاي سازمان ملل عليه ايران، خواستار دسترسي به اين دو سايت هسته‌اي شد و ايران  سرانجام روز چهارشنبه ۲۶ ماه اوت / ۵ شهريور به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اجازه داد وارد دو سايت که آژانس خواهان دسترسي به آنهاست، بشود. 

طبق بيانيه‌اي مشترک که از سوي سازمان انرژي اتمي ايران و مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي صادر شد، ايران به صورت داوطلبانه اجازه دسترسي به اين سايت‌ها را به آژانس مي‌دهد و تاريخ فعاليت‌ها به منظور دسترسي و تاييد آژانس مورد تاييد دو طرف قرار گرفته است.

لوموند افزود: هيات مديره آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در ماه ژوئن در قطعنامه‌اي که به تصويب کشورهاي اروپايي هم رسيد از تهران خواست اجازه دهد بازرسان آژانس به دو سايت دسترسي براي روشن شدن اين که آيا فعاليت‌هاي هسته‌اي گزارش نشده در سال ۲۰۰۰ انجام شده است، دسترسي پيدا کنند.

اين روزنامه فرانسوي نوشت:‌ايران تاکنون با اين بيان که چنين ادعاهايي بر اساس ادعاهاي اسرائيل است از پاسخ مطلوبي به درخواست‌هاي آژانس خودداري کرده است. آقاي گروسي در ميان افزايش تنش‌ها ميان آمريکا و متحدان اروپايي بر سر تلاش واشنگتن براي تمديد تحريم‌هاي تسليحاتي و بازگرداندن تحريم‌هاي سازمان ملل عليه ايران توانست در سفري شخصي به تهران برود.

انگليس، فرانسه و آلمان اين اقدام (بازگرداندن تحريم‌هاي سازمان ملل و تمديد تحريم‌ تسليحاتي ايران) را رد و تاکيد کردند که چنين اقدامي تلاش‌ها براي نجات توافق هسته‌اي را خنثي مي‌کند.

مدير کل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي بامداد پنجشنبه با تاکيد بر اينکه تاريخ مورد توافق با ايران براي دسترسي و فعاليت‌هاي راستي‌آزمايي اين آژانس کاملا" محرمانه است، گفت: اين زمان بسيار بسيار نزديک است.

گروسي پس از سفري دو روزه به تهران و در بدو ورود به وين به پرسش خبرنگاران درباره توافق با ايران پيرامون دسترسي به دو سايت و انجام راستي‌آزمايي‌هاي مورد نظر اين آژانس پاسخ داد. او گفت: موضوع تنش ميان تهران و واشنگتن در مذاکرات او با مقام‌هاي ايراني مطرح شده است. اگرچه آژانس عامل موثر در همه اين مباحث است، اما بازيگري فعال نيست... تلاش ما اين است که کارمان را به بهترين نحو انجام دهيم.

کميته مشترک ايران، شرکاي اروپايي ، چين و روسيه روز سه شنبه هفته آينده در وين تشکيل مي‌شود.

 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar