ايرنا/ سفير و معاون نمايندگي دائم ايران در سازمان ملل متحد، «نقش آمريکا و اسرائيل را در تحقق خاورميانه عاري از سلاح اتمي» مخرب دانست و گفت جامعه بين‌المللي بايد رژيم اسرائيل را براي پيوستن به معاهده ان‌پي‌تي وادار سازد.

اسحاق آل حبيب روز پنج‌شنبه در نشست مجازي بزرگداشت سالروز  بين‌المللي منع آزمايش‌هاي هسته‌اي که با حضور رئيس مجمع عمومي، نماينده عالي سازمان ملل در امور خلع سلاح و نمايندگان دائم کشورهاي عضو برگزار شد، اين مطلب را مطرح کرد.
وي با اشاره به اهميت اين روز بين‌المللي و  گراميداشت قربانيان آزمايش‌هاي هسته‌اي و حفاظت از محيط زيست، از نقش مخرب دولت آمريکا در اين زمينه انتقاد کرد که با انجام يکهزار و ۵۴ آزمايش هسته‌اي، بالاترين ميزان آزمايش‌ها را در مقايسه با ديگر کشورهاي هسته‌اي انجام داده است.
معاون نمايندگي ايران در سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: آمريکا با داشتن بزرگترين زرادخانه هسته‌اي دنيا و تنها کشور استفاده کننده از سلاح هسته‌اي، نه تنها قصدي براي پايان دادن به آزمايش‌هاي هسته‌اي و پيوستن به معاهده منع جامع آزمايش‌هاي هسته‌اي ندارد، بلکه همچنان به نوسازي و تقويت زرادخانه خود مي‌پردازد.
آل حبيب يادآور شد: آمريک همچنين در عين تهديد ديگران به توسل به سلاح هسته‌اي، آستانه توسل به اين سلاح را هم تنزل داده است. اين کشور با خروج از معاهدات بين‌المللي از جمله معاهده موشک‌هاي هسته‌اي ميانبرد، ضربه بزرگي بر روند خلع سلاح هسته‌اي وارد کرده است.
وي همچنين به نقش مخرب رژيم صهيونيستي در منطقه اشاره کرد و گفت متاسفانه در سطح منطقه‌اي نيز رژيم اسرائيل چنين نقش مخربي در خاورميانه ايفا مي‌کند و ما مي‌خواهيم جامعه بين‌المللي از فرصت‌هايي اين چنيني و همچنين دهمين کنفرانس بازنگري معاهده منع اشاعه سلاح‌هاي هسته اي(ان پي تي) براي واداشتن اين رژيم جهت پيوستن بي قيد شرط به معاهده مزبور و پذيرش نظارت آژانس بين المللي انرژي اتمي بر تاسيسات هسته‌اي آن استفاده کند.
سفير ايران در سازمان ملل متحد افزود: متاسفانه نقش مخرب اين دو بازيگر، مانع تحقق خاورميانه عاري از سلاح‌هاي کشتار جمعي شده است.
آل حبيب تاکيد کرد خلع سلاح اتمي بايد در صدر دستور کار نظام بين‌المللي باقي بماند و آزمايش‌هاي هسته‌اي به هر شکلي بايد متوقف شود، زيرا اين آزمايش‌ها برخلاف روح و مفاد معاهده منع جامع آزمايش‌هاي هسته‌اي و بالاتر از آن تعهد صريح به خلع سلاح اتمي طبق ماده ۶ ان پي تي است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar