باشگاه خبرنگاران/ وزارت خارجه فرانسه از همکاري ميان ايران و آژانس بين المللي انرژي اتمي استقبال کرد.

به گزارش شبکه تلويزيوني الميادين، فرانسه از توافق بين آژانس بين المللي انرژي اتمي و ايران استقبال کرد.
بر اين اساس، وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد اين پايبندي از جانب ايران، بخشي از اجراي توافقات اين کشور با آژانس بين المللي انرژي اتمي است.
اين وزارتخانه تاکيد کرد: اعطاي اجازه به بازرسان آژانس براي دسترسي به ۲ مکان در داخل خاک ايران، اقدامي مناسب از جانب تهران در مسير صحيح بود.
رافائل گروسي، مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي ديروز اعلام کرد در آينده نزديک به ۲ مکان درخواستي در ايران براي بازرسي دسترسي خواهيم داشت.

گروسي بدون اشاره به زمان دقيق اين بازرسي افزود: ما براي دسترسي به اين مکان‌ها به هيچ گزينه‌اي متوسل نشديم و اين موضوع در نتيجه گفتگو و مذاکره حاصل شد. ما از مدتي قبل در حال آماده سازي مقدمات کار بوديم و حتي بازرسان آژانس نيز به تهران اعزام شده بودند، ولي در نهايت تصميم گرفتيم در اين مورد در عالي‌ترين سطح مذاکره کنيم.
وي خاطر نشان کرد: نمي‌خواهم درباره دسترسي به مکان‌هاي ديگر در ايران به گمانه زني بپردازم، اما امکان رخ دادن چنين امري وجود دارد. اگر به اطلاعاتي دست يابيم که نيازمند پرسش و پاسخ باشيم و يا نياز به بازرسي از مکان‌هاي جديد باشد، اين کار را خواهيم کرد.
مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي تاکيد کرد: دسترسي‌ها به طور کامل و شفاف به ماموران آژانس داده خواهد شد و ما براساس دستور العمل‌ها آنچه را که توافق شده انجام خواهيم داد. تصور مي‌کنم دسترسي‌هاي جديد مورد استقبال و حمايت کشور‌هاي شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي قرار خواهد گرفت.
سفر دو روزه مدير کل آژانس به تهران و مذاکره با مقامات جمهوري اسلامي با صدور بيانيه مشترکي پايان يافت.
در بخشي از بيانيه مشترک ايران و آژانس آمده است: آژانس بين المللي انرژي اتمي و جمهوري اسلامي ايران توافق کردند تا همکاري‌هاي خود را بيش از پيش تقويت کرده و اعتماد متقابل را به منظور تسهيل اجراي کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقي به آن که از ١۶ ژانويه ٢٠١۶ بصورت موقت توسط ايران در حال اجراست، ارتقاء بخشند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar