باشگاه خبرنگاران/ وزارت خارجه فرانسه از همکاری میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی استقبال کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، فرانسه از توافق بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران استقبال کرد.
بر این اساس، وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد این پایبندی از جانب ایران، بخشی از اجرای توافقات این کشور با آژانس بین المللی انرژی اتمی است.
این وزارتخانه تاکید کرد: اعطای اجازه به بازرسان آژانس برای دسترسی به ۲ مکان در داخل خاک ایران، اقدامی مناسب از جانب تهران در مسیر صحیح بود.
رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی دیروز اعلام کرد در آینده نزدیک به ۲ مکان درخواستی در ایران برای بازرسی دسترسی خواهیم داشت.
گروسی بدون اشاره به زمان دقیق این بازرسی افزود: ما برای دسترسی به این مکان‌ها به هیچ گزینه‌ای متوسل نشدیم و این موضوع در نتیجه گفتگو و مذاکره حاصل شد. ما از مدتی قبل در حال آماده سازی مقدمات کار بودیم و حتی بازرسان آژانس نیز به تهران اعزام شده بودند، ولی در نهایت تصمیم گرفتیم در این مورد در عالی‌ترین سطح مذاکره کنیم.
وی خاطر نشان کرد: نمی‌خواهم درباره دسترسی به مکان‌های دیگر در ایران به گمانه زنی بپردازم، اما امکان رخ دادن چنین امری وجود دارد. اگر به اطلاعاتی دست یابیم که نیازمند پرسش و پاسخ باشیم و یا نیاز به بازرسی از مکان‌های جدید باشد، این کار را خواهیم کرد.
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد: دسترسی‌ها به طور کامل و شفاف به ماموران آژانس داده خواهد شد و ما براساس دستور العمل‌ها آنچه را که توافق شده انجام خواهیم داد. تصور می‌کنم دسترسی‌های جدید مورد استقبال و حمایت کشور‌های شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار خواهد گرفت.
سفر دو روزه مدیر کل آژانس به تهران و مذاکره با مقامات جمهوری اسلامی با صدور بیانیه مشترکی پایان یافت.
در بخشی از بیانیه مشترک ایران و آژانس آمده است: آژانس بین المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران توافق کردند تا همکاری‌های خود را بیش از پیش تقویت کرده و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن که از ١۶ ژانویه ٢٠١۶ بصورت موقت توسط ایران در حال اجراست، ارتقاء بخشند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar