تسنيم/ يک کشتي با پرچم ايران پس از تحويل محموله‌اش به يک سوپرمارکت ايراني در ونزوئلا، محموله‌هايي از آلومينا (اکسيد آلومينيوم) در اين کشور بارگيري کرده است.


 به گزارش رويترز، يک کشتي با پرچم ايران پس از تحويل محموله‌اش به يک سوپرمارکت ايراني در ونزوئلا، محموله‌هاي از آلومينا (اکسيد آلومينيوم) در اين کشور بارگيري کرده است. اين اقدام جديد ترين نشانه روابط نزديک بين اين دو کشور تحت تحريم‌هاي آمريکاست.
 هنوز مشخص نيست اين محموله براي چه کسي بارگيري شده و مقصد آن کجاست. کشتي گلسان يک کشتي باري با ظرفيت حمل 22882 تن کالاست که در حال حاضر در اقيانوس اطلس به سمت شرق مي‌رود ولي مقصد آن هنوز هم بندر «لا گوايرا» در ونزوئلا نشان داده مي‌شود.
 اين دو کشور عضو اوپک روابط تجاري خود را در ماههاي اخير افزايش داده اند. ايران در ماه آوريل 5 نفتکش حاوي سوخت به ونزوئلا فرستاد تا به حل مشکل کمبود بنزين در اين کشور کمک کند. همچنين تجهيزاتي از طرف ايران به ونزوئلا ارسال شده تا توليد در بزرگترين مجتمع پالايشگاهي اين کشور از سر گرفته شود.
 مقامات کاراکاس و تهران مشخص نکرده‌اند پول اين محموله هاي بنزين و تجهيزات چگونه به ايران پرداخت شده است ولي آمريکا ادعا مي‌کند رژيم مادورو در ازاي اين محموله‌ها طلا پرداخت کرده است.
 افزايش روابط تجاري بين ايران و ونزوئلا باعث عصبانيت واشنگتن شده است. آمريکا سعي مي کند رژيم مادورو را سرنگون کرده و برنامه هاي اتمي ايران را خنثي کند.
 دولت ترامپ در همين ماه محموله هاي سوختي را که به سمت ونزوئلا مي رفت توقيف و يک شرکت چيني را که به هواپيمايي ماهان ايران براي ارسال تجهيزات به ونزوئلا کمک مي کرد، تحريم کرد.
آلومينا يک پودر است که از پالايش بوکسيت (هيدروکسيد آلومينيوم) به دست مي آيد و ماده اصلي توليد آلومينيوم است. واشنگتن بخش فلزات ايران را که شامل شرکتهاي آلومينيوم هم مي شود تحريم کرده است.
اطلاعات کشتيراني رفينيتيو ايکون نشان مي‌دهد کشتي گلسان در ماه مه از بندرعباس تهران حرکت کرده و در اواخر ماه ژوئن به کاراکاس رسيده است. طبق گفته منابع، 14 هزار تن آلومينا در اين کشتي بارگيري شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar