تسنيم/ جان بولتون مشاور پيشين امنيت ملي آمريکا گفت اقدام دولت ترامپ براي استفاده از مکانيزم موسوم به ماشه باعث شده تا احمق به نظر برسد.


جان بولتن که قبلا اعتبار دولت آمريکا براي استفاده از مکانيزم موسوم به ماشبه را به چالش کشيده بود، به خبرگزاري آسوشيتدپرس گفت: « درسي که شما از اين مسئله مي‌گيرد اين است که براي ايالات متحده کاملا قابل افتخار است در دفاع از اصول ما در سازمان ملل تنها باشد اما حداقل شما بايد تلاش کنيد تا اين را هوشمندانه انجام دهيد نه اينگونه که احمق به نظر برسيد.»
وي در ادامه تاکيد کرد: « من فکر مي‌کنم ما احمق به نظر مي‌رسيم.»
«مايک پامپئو» وزير امور خارجه آمريکا که برخلاف نظر اکثريت قاطع اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد همچنان بر ادعاي خود مبني بر برخورداري آمريکا از حق فعال‌سازي مکانيسم بازگشت خودکار تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران اصرار مي‌ورزد،  روز پنج‌شنبه در پيامي توئيتري اعلام کرد که دولت متبوعش با هرگونه قطعنامه‌اي براي ادامه رفع تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران مخالفت خواهد کرد.
وزير امور خارجه آمريکا ابتدا با انتشار پيامي در حساب کاربري رسمي خود در توئيتر مدعي شد: «هفته گذشته پس از کوتاهي شوراي امنيت در اجراي مأموريت خود براي حفظ صلح و امنيت بين‌المللي، آمريکا فرآيند 30روزه‌اي را به‌منظور بازگرداندن تقريباً همه تحريم‌هاي سازمان ملل عليه ايران فعال کرد. اين تحريم‌ها در نيمه شب 20 سپتامبر [30 شهريور] به وقت گرينويچ بازخواهند گشت.»
وي در توئيت ديگري افزود: «در صورتي که هريک از اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد قطعنامه‌اي را براي تمديد معافيت ايران از تحريم‌ها ارائه کند، آمريکا با آن مخالفت خواهد کرد. اگر هيچ قطعنامه‌اي ارائه نشود، تحريم‌ها عليه ايران در روز 20 سپتامبر بازخواهند گشت. قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل متحد اينگونه عمل مي‌کند.»
جان بولتون پيشتر طي يادداشتي در روزنامه وال استريت ژورنال نوشت با اشاره به اينکه دولت دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا قصد دارد با استناد به پاراگراف 11 قطعنامه 2231 شوراي امنيت، تحريم‌ها را عليه ايران بازگرداند، افزود: حاميان توافق استدلال مي‌کنند که از آنجايي که واشنگتن از اين توافق خارج شده، در جايگاهي نيست که مفاد آن را فعال کند. آنان حق دارند.
بولتون در ادامه نوشت: اين زرنگي درآوردن است اگر بگويم که بخاطر اهدافي که داريم عضو توافق هسته‌اي هستيم اما براي چيزهايي که نمي‌خواهيم عضو آن نيستيم. اين دليل به تنهايي کافي است که نتوان روند بازگشت تحريم‌ها را فعال کرد.
مشاور امنيت ملي سابق آمريکا مدعي شد: ممکن است توافق دوم با ايران در دولت بايدن يا حتي در دولت دوم ترامپ محقق شود. رئيس جمهوري با اطمينان پيش‌بيني کرده است که مي‌تواند در 4 هفته در مورد چنين توافقي مذاکره کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar