ايرنا/  راديو بين المللي چين در گزارشي ضمن تحليل سفر مايک پمپئو وزير خارجه آمريکا به خاورميانه نوشت: پمپئو در پايان سفرش اعلام کرد که آمريکا تحريم هاي ايران را در تاريخ ۳۰ شهريور از سر خواهد گرفت اما اين اقدام بر خلاف توافق اعضاي شوراي امنيت است و آمريکا با اين اقدام يکجانبه، خود را مقابل کل دنيا قرار داده است.
 راديو بين المللي چين روز جمعه نوشت: همان طور که اکثريت اعضاي شوراي امنيت يادآور شدند آمريکا در سال ۲۰۱۸ به طور يک جانبه از برجام خارج شد و اکنون صلاحيت يا پايه حقوقي براي تسليم درخواست بازگرداندن تحريم هاي ايران را ندارد با اين حال، پمپئو و افرادي مانند او کماکان با گستاخي ادعا مي کنند که آمريکا به عنوان يکي از اعضاي پيشين برجام حق دارد تا طرح مربوط را پيشنهاد دهد اين مثل آن است که يک مدير ارشد پيشين شرکتي که استعفا داده، اصرار کند که در تعيين برنامه توسعه آتي شرکتي که ديگر در آن نيست، نقش اصلي ايفا کند. اين چه جور منطقي است؟

در اين گزارش آمده است: سفر پمپئو که همزمان با کنگره ملي حزب جمهوري خواه آمريکا انجام شد، نه تنها براي تضعيف ايران بود بلکه محاسبات سياسي عميق تري نيز همراه داشت پمپئو در اين سفر، عادي شدن روابط ديپلماتيک بين امارات و اسراييل را پيروزي بزرگ با ميانجي گري رهبر آمريکا معرفي کرد و سعي داشت تا «دستاوردهاي ديپلماتيک»  دولت فعلي را به مردم نشان دهد اما حقيقت اين است که بهبود روابط امارات و اسراييل ناشي از آن است که اسراييل يک بازار و شريک بالقوه مهم امارات است.

راديو بين المللي چين در اين گزارش يکي از اهداف مهم سفر خاورميانه اي پمپئو را تشديد مقابله با ايران عنوان کرد و نوشت: آمريکا اخيرا طرحي درباره تمديد تحريم تسليحاتي عليه ايران در شوراي امنيت سازمان ملل پيشنهاد کرد اما شرم آور اين است که اين طرح تنها يک راي موافق داشت، در حالي که متحدين سنتي واشنگتن مانند انگليس، فرانسه و آلمان همگي راي ممتنع دادند اين نتيجه، رسانه هاي محلي آمريکا را شوکه کرد، طوري که برخي در اين باره نوشتند: «واشنگتن مي خواست ايران را منزوي کند اما نهايتا دريافت آن که منزوي مي شود، خودش است واشنگتن در صحنه بين المللي کاملا در انزوا قرار گرفته است.


گزارش ادامه مي دهد: در مواجهه با اين نتيجه، پمپئو طبيعتا حاضر به تسليم نيست وي در سفر خود به خاورميانه در ديدارها با رهبران برخي کشورها بارها خواستار "مقابله مشترک با نفوذ ايران" شد.

در گزارش اين رسانه چيني آمده است: مايک پمپئو در اين سفر نه تنها يکجانبه گرايي آمريکا را بار ديگر به اوج رساند بلکه با زير پا گذاشتن سنت سياسي آمريکا، علنا به عنوان يک ديپلمات در سياست داخلي آمريکا مداخله کرده، به اين اميد که يک امتياز ديگر براي صعود به قله قدرت آمريکا در آينده به دست بياورد.

راديو بين المللي چين در ادامه با اشاره به سخنراني ويديويي پمپئو در جريان سفر به خاورميانه در کنگره ملي حزب جمهوري خواه آمريکا به منظور حمايت از ترامپ نوشت: اين مي تواند همان مهم ترين هدف پمپئو از اين سفر باشد چرا که اين اقدام سنت سياسي ده ها ساله آمريکا يعني عدم حضور وزير خارجه در فعاليت هاي حزبي آمريکا را شکسته است سناي آمريکا نيز اعلام کرده است درباره اين که آيا حضور پمپئو در کنگره ملي حزب جمهوري خواه نقض قوانين فدرال است، رسيدگي خواهد کرد.

در پايان اين گزارش آمده است: از ناکامي در کنترل شيوع کرونا تا تشديد تبعيض نژادي، اکنون آمريکا درگير بحران هاي مديريتي متعدد است سياستبازان خودخواه مانند پمپئو مقصر چنين بحران هايي هستند آن ها بارها و بارها منافع شخصي را بالاتر از منافع ملي و رفاه مردم قرار داده اند، مانند آن که يک راننده خودرو بدون گرفتن ترمز رانندگي کند و ۳۰۰ ميليون نفر از سرنشينان اين خودرو از نگراني و ترس بر خود بلرزند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar