فارس/ اوراسيا تايمز نوشت: با افزايش اختلافات ميان اسلام‌آباد و رياض، به دليل عدم حمايت عربستان سعودي از کشمير، عمران خان نخست وزير پاکستان خواستار تقويت روابط با تهران شد.

 وبگاه خبري «اوراسيا تايمز» از تمايل پاکستان براي افزايش و تقويت روابط با ايران پس از افزايش اختلافات ميان اسلام‌آباد و رياض، به دليل عدم حمايت عربستان سعودي از موضوع کشمير خبر داد.

به نوشته اين وبگاه خبري، اسلام آباد پس از رد درخواستش از سوي عربستان سعودي براي تشکيل جلسه ويژه‌اي براي رسيدگي به اوضاع جامو و کشمير در سازمان همکاري‌هاي اسلامي، با رياض دچار اختلاف شده است. 
اوراسيا تايمز نوشته تصميم پاکستان براي تشکيل يک ائتلاف موازي در کنار ترکيه و مالزي، سعودي‌ها را عصباني کرده است تا حدي که آنها وام بدون بهره يک ميليارد دلاري را که براي اسلام آباد تمديد کرده بودند، پس گرفتند و همچنين از تمديد طرح پرداخت معوق نفت، که براي اين امر در نظر گرفته شده بود، خودداري کردند. 


اوراسيا تايمز همچنين گزارش داد: اين در حالي است که «شاه محمود قريشي»، وزير امور خارجه پاکستان با رد اختلافات ميان رياض و اسلام‌آباد گفته بود عربستان به دليل افت قيمت نفت با فشار اقتصادي روبرو است و پاکستان به خوبي از مشکلات عربستان سعودي آگاه است و در کنار اين کشور خواهد ايستاد. 

به نوشته اين رسانه، پاکستان با درک اين موضوع که ممکن است حل اختلافات با عربستان سعودي به زمان زيادي نياز داشته باشد، عمران خان براي تقويت روابط با همسايه خود پاکستان يعني ايران، که به نظر او مي‌تواند حتي قوي‌تر باشد، دست به کار شده است.

به نوشته اوراسيا تايمز، خان، در گفت‌وگو با وبگاه اردو زبان ARY News ، در اين باره گفته است: «ما در مقايسه با گذشته روابط خوبي با جمهوري اسلامي ايران داريم و اين روابط بايد بيشتر تقويت شوند.»

اين وبگاه خبري در ادامه نوشت: عمران خان پيش از اين نيز در مقام حمايت از همسايه خود يعني ايران برآمده بود؛ به‌طوريکه پاکستان خواستار رفع تحريم‌هاي آمريکا که شامل محدوديت‌هاي معاملات بانکي و فروش نفت مي‌شود، شده بود.

اختلافات ميان رياض و اسلام‌آباد در حالي رو به افزايش است که يک روزنامه هندي روز گذشته به نقل از منابع خود نوشت که کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس به سرکردگي دولت سعودي در فکر انجام کودتاي نظامي عليه دولت «عمران خان» نخست‌وزير پاکستان هستند.

در همين راستا «عائشه صديقه» کارشناس امنيتي پاکستاني به وبسايت «گاندرا» گفت که اسلام‌آباد تصميم گرفته است با رويگرداني از دولت سعودي به سوي ايران متمايل شود که به احتمال زياد به پروژه مشترک سه جانبه ايران، چين و پاکستان به نام «کمربند و جاده» (BRI) نيز مربوط است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar