ايرنا/ نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه تحريم‌هاي امروز قابل قياس با تحريم‌هاي سال ۹۰ و ۹۱ نيست ، گفت: در اين شرايط سخت و حوادث غيرمترقبه چون سيل، زلزله، پديده ترامپ و شيوع کرونا، همين که دولت توانست سر پا بايستد، هنر بزرگي بوده است و اگر کسي ادعا کند که اگر من بودم غوغا مي‌کردم، دروغ مي‌گويد.

بيش از دو ماه از آغاز به کار مجلس يازدهم مي‌گذرد و در اين مدت اتفاقات زيادي در مجلس رخ داده است. به نظر مي‌رسد اکنون زمان مناسبي براي ارزيابي عملکرد مجلس باشد. با اين حال علي مطهري نماينده سابق مجلس معتقد است هنوز براي ارزيابي عملکرد مجلس يازدهم و نمايندگان اين دوره زود است. در عين حال وي معتقد است که در همين مدت هم نياز به تذکراتي است.

وي در گفت و گوي تفصيلي با ايرنا از مشکلات پيش روي مجلس دهم مي‌گويد و در پاسخ به انتقاداتي که نمايندگان فعلي درباره عملکرد نمايندگان دوره دهم مطرح کرده و از تعبير وکيل الدوله سخن مي‌گفتند، معتقد است که نماينده بايد "وکيل مردم" باشد. وي اين را هم مي‌گويد که مجلس دهم اصولگرا بود و اگر غير از اين بود لاريجاني رييس مجلس نمي‌شد.

مطهري البته بارها نظرات خود را درباره جايگاه مجلس و مشکلات پيش‌روي دستگاه قانونگذاري بيان کرده است و طبيعتا بخشي از گفت و گوي ايرنا با وي هم به اين مباحث گذشت. با اين حال وي نسبت به رويه‌هايي که در مجلس يازدهم درباره تحديد اختيارات مجلس در جريان است هشدار مي‌دهد و معتقد است ممکن است با اجرايي شدن اين طرح‌ها «حريت و آزادگي» نمايندگان از بين برود.

از مطهري درباره تفاوت‌هاي مجلس دهم و يازدهم پرسيديم و اينکه مجلس يازدهم با ترکيب يکدست و مجلس دهم با ترکيبي متشکل از سه فراکسيون و تنوع سلايق کداميک بر ديگري مزيت دارند، که گفت: شايد مجلس يازدهم در اتخاذ تصميمات راه‌ آسانتري در مقايسه با مجلس دهم داشته باشد ولي بازتاب دهنده و منعکس کننده ديدگاهها و مطالبات همه اقشار جامعه نيست.

موضوع ديگر اين گفت و گو بحث عملکرد دولت با وجود تحريم‌هاي آمريکا و سياست فشار حداکثري و شيوع کرونا در ماه‌هاي اخير بود. مطهري منتقدين دولت را به انصاف دعوت مي‌کند و  اعتقاد دارد اين اظهارنظرها ناشي از رقابت‌هاي سياسي و جنگ قدرت است و  منصفانه نيست و منتقدان دولت خودشان هم مي‌دانند که کشور در چه وضعيتي است اما بروز نمي‌دهند.

مطهري با بيان اينکه تحريم‌هاي امروز قابل قياس با تحريم‌هاي سال ۹۰ و ۹۱ نيست تاکيد مي‌کند که در اين شرايط سخت با اين حوادث غيرمترقبه وحوادث و اتفاقاتي چون سيل، زلزله، پديده ترامپ و شيوع کرونا همين که دولت توانست سر پا بايستد و کشور به فروپاشي نرسيد، واقعا هنر بزرگي بوده است و اگر کسي ادعا کند که «اگر من بودم غوغا مي‌کردم» دروغ مي‌گويد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar