فارس/ وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران امروز در واکنش به اظهارات رئيس‌جمهور فرانسه که کفرگويي را جزو آزادي بيان خوانده بود، اين اظهارات را مشمئزکننده خواند.

محمدجواد ظريف» وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران امروز (چهارشنبه) در واکنش به اظهارات مقام‌هاي فرانسوي در ارتباط دادن اهانت نشريه فرانسوي به ساحت مقدس پيامبر اسلام (ص) به آزادي بيان، در توييتي نوشت: آزادي بيان يا دورويي نهادينه ‌شده؟ برانگيختن خشونت و نفرت عليه يک ميليارد و ۸۰۰ ميليون مسلمان با افتراي کليشه‌اي و هتک حرمت کتاب مقدس و پيامبر آن‌ها (مسلمانان).

وي در ادامه چنيني اظهارنظرهايي را سياسي کردن وقايع در تاريخ معاصر براي بهره‌برداري سياسي خواند و آن را مشمئزکننده توصيف کرد.

ظريف در پايان توييت خود خواستار پايان دادن به چنين اظهارنظرها و برخوردهايي شد.  

 
رئيس‌جمهور فرانسه روز جمعه در اظهاراتي از توهين به مقدسات دفاع کرد و آن را بخشي از آزادي بيان خواند.

ماکرون در مراسمي براي گرامي‌داشت تاريخ دموکراسي فرانسه حضور داشت بار ديگر از اقدام گستاخانه نشريه «شارلي‌ابدو» در بازنشر تصاوير موهن به ساحت نوراني پيامبر اکرم (ص) دفاع کرد.

ماکرون گفت: «شما نمي‌توانيد يک بخش از فرانسه را انتخاب کنيد. وقتي فرانسه را انتخاب مي‌کنيد... جمهوري فرانسه اجازه ماجرا‌جويي‌هاي تبعيض‌آميز را نخواهد داد.»

رئيس‌جمهور فرانسه پيش از اين نيز با بي‌اعتنايي نسبت به گستاخي جديد نشريه «شارلي ابدو» در انتشار تصاوير موهن به پيامبر اکرم (ص) مدعي شد که در جايگاه قضاوت درباره اين تصميم نشريه فرانسوي در انتشار اين تصاوير موهن قرار ندارد.

گفتني است، سعيد خطيب زاده سخنگوي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران نيز پيش از اين در واکنش به انتشار تصاوير توهين آميز به پيامبر اسلام (ص) توسط مجله شارلي ابدو، اين اقدام موهن را قويا محکوم کرد. 
خطيب زاده تاکيد کرد: برخلاف اقدام موهني که توسط اين مجله انجام شده است، آزادي بيان ارزش والايي است که بايد به شکل سازنده‌اي در جهت همزيستي مسالمت آميز نوع بشر و تفاهم بيشتر بين اديان به کار گرفته شود.
نشريه «شارلي‌ابدو» در يک گستاخي جديد بار ديگر کاريکاتورهاي جنجالي موهن به پيامبر اکرم (ص) را بازنشر کرده است.اين نشريه در سرمقاله توهين‌آميزي که همراه با کاريکاتورهاي جنجالي‌اش منتشر کرده نوشته، اين تصاوير «متعلق به تاريخ هستند و تاريخ را نمي‌توان بازنويسي يا پاک کرد.» اين اقدام با واکنش تند بسياري در جهان اسلام مواجه شد.
به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد

instagram.com/akharinkhabar