انصاف نيوز/  اخيرا خبري در تعدادي از رسانه هاي ژاپن مبني بر تلاش " آبه شينزو" براي کمک به تجارت خارجي ايران منتشر شد که بر اساس آن گفته شده بود اين تلاش به دليل راضي نشدن تهران شکست خورده است، در حالي که اين آمريکايي ها بودند که در آستانه سفر «آبه» به تهران، با پس گرفتن وعده هاي خود به «آبه» و انجام برخي اقدامات ضد امنيتي در خليج فارس، عملا به تلاش هاي وي بي اعتنايي کرده و سعي کردند مانع سفر او به تهران شوند.

چند روز پيش خبرگزاري کيودو ژاپن به نقل از برخي منابع مدعي شده‌ است" دولت آبه شينزو در استانه سفر سال گذشته نخست وزير ژاپن به ايران  در تلاش براي کاهش تنش‌ها ميان ايران و آمريکا، به طور مخفيانه معاوضه نفت خام ايران با غلات آمريکايي را پيشنهاد داده بود ولي اين تلاش ديپلماتيک به دليل راضي نشدن تهران شکست خورده است "، خبرگزاري ايسنا در پيگيري اين موضوع اطلاع پيدا کرده است که نخست وزير ژاپن قبل از سفر به تهران در مورد ابتکاري براي کمک به کاهش تنش در منطقه و فشار تحريم هاي غير قانوني رژيم آمريکا، مشورت هايي را با ايران انجام داده بود.

بر اساس اطلاعات به دست آمده توسط ايسنا، ايران به دليل روابط دوستانه با ژاپن و احترام به آبه شينزو و با اعلام اينکه هيچگونه اعتمادي به اظهارات مقامات آمريکايي ندارد، آمادگي خود را براي شنيدن پيشنهاد نخست وزير ژاپن اعلام کرده بود، اما آمريکايي ها  در آستانه سفر آبه به تهران، با پس گرفتن وعده هاي خود به آبه و انجام برخي اقدامات ضد امنيتي در خليج فارس، عملا به تلاش هاي وي  بي اعتنايي کرده  و سعي کردند مانع سفر شوند، اما  روابط دوستانه و ديرينه دو کشور موجب شد آبه سفري موفقيت آميز به تهران داشته باشد.

بر اساس اين گزارش کيودو چند روز پيش در گزارش خود نوشته بود دو منبع دولتي ژاپن به  اين رسانه  اطمينان داده اند  که پيشنهاد معاوضه نفت خام ايران با غلات آمريکايي در ژوئن ۲۰۱۹ طي سفر آبه به ايران به عنوان تلاشي براي ميانجيگري ميان ايران و آمريکا مطرح شده بود.

طبق اين طرح، تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران از طريق معاوضه ذرت و سوياي واشنگتن با نفت خام تهران از طريق ژاپن دور زده مي‌شد. آمريکا در آن زمان در جنگ تجاري با پکن به سر مي‌برد و به دنبال خريداراني براي غلات خود بود و ايران نيز به دليل تحريم‌ها، به دنبال فروش نفت بود.

کيودو در اين گزارش مدعي مي شود اين تلاش ديپلماتيک که محوريت آن بيشتر ترغيب ايران به مذاکره با آمريکا بود، در نهايت ناکام ماند چراکه ژاپن نتوانست بر اصرار ايران مبني بر برداشته شدن تمامي تحريم‌ها پيش از گفت‌وگو با آمريکا غلبه کند.

اين منابع گفته‌اند: بي‌اعتمادي عميق ايران به ايالات متحده و سياست‌هاي بي‌ثبات دونالد ترامپ نيز عاملي براي شکست ميانجيگري ژاپن بود.

يک منبع ديگر مدعي شده است که علي‌رغم ناکامي طرح ژاپن، طرح‌هاي پيشنهادي ساير کشورهاي دوست نيز با جديت بررسي مي‌شد.

در سپتامبر سال گذشته، فرانسه پيشنهاد تهيه يک خط اعتباري براي ايران به ارزش ۱۵ ميليون دلار را ارائه کرده بود.

اين منبع خاطرنشان کرد که پيشنهاد ژاپن از پيشنهاد فرانسه بهتر آماده و تنظيم شده بود. در اواخر ۲۰۱۹ نيز تلاش‌هايي براي ترغيب ايران به در نظر گرفتن هر دو پيشنهاد ژاپن و فرانسه به منظور افزايش احتمال حصول توافق انجام شده بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar