باشگاه خبرنگاران/ قيمت ارزان موشک‌هاي ايراني چند سال است که در محافل بين المللي مورد بحث و بررسي است.

قدرت موشکي ايران از پيروزي انقلاب اسلامي تا کنون يکي از دستاورد‌هاي بزرگ کشورمان در عرصه قدرت دفاعي کشور است. نقطه آغاز اين قدرت و دستاورد‌ها را مي‌توان شروع جنگ تحميلي و محاصره همه جانبه کشورمان در آن زمان توسط ساير کشور‌ها دانست.

جمهوري اسلامي ايران از ابتداي انقلاب تاکنون با استفاده از دانش بومي و متخصصان جوان توانسته از علم روز دنيا در صنايع دفاعي به ويژه صنايع موشکي استفاده کند. همين امر موجب شده است تا ايران در حوزه دفاعي پيشرفت‌هاي بسياري داشته باشد و موشک‌ها و تجهيزات پيشرفته‌اي را معرفي و رونمايي کند.

دشمنان که از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي ايران تا کنون با اعمال تحريم‌هاي ظالمانه به دنبال فشار به ملت ايران هستند سعي دارند که قدرت دفاعي ايران که يکي از مولفه‌هاي اقتدار ايران در منطقه غرب آسيا و جهان است را پاي ميز مذاکره برده تا آن را از ايران خلع کنند.

يکي از مواردي که دشمنان بر روي آن مانور مي‌دهند هزينه‌اي است که ايران براي موشک‌هاي خود انجام مي‌دهد و مي‌گويند که ايران هزينه بسياري را براي صنايع دفاعي خود به ويژه صنايع دفاعي انجام مي‌دهد؛ در صورتي که مقامات ايراني بار‌ها اعلام کرده اند که هزينه موشک‌هاي ايراني يک دهم نمونه‌هاي خارجي اين موشک هاست.

قيمت موشک‌هاي ايراني چه قدر است؟

بودجه دفاعي ايران چقدر است؟

دشمنان کشورمان همچون آمريکا و رژيم صهيونيستي که بار‌ها و از طرق مختلف به دنبال محدود کردن ايران بوده و هستند، مي‌گويند که ايران به جاي اينکه بودجه کشورش را براي مردم خود صرف کند، آن را به گسترش توان نظامي اختصاص داده است. حال آنکه آمار‌ها حاکي از آن است که ايران تنها در حدود ۵ درصد از بودجه عمومي کشور را صرف امور نظامي مي‌کند.

امير سرتيپ امير حاتمي وزير دفاع و پشتيباني نيرو‌هاي مسلح کشورمان نيز ۲۸ مردادماه امسال با حضور در برنامه تيتر امشب شبکه خبر درباره بودجه نظامي کشورمان گفت که بودجه‌هاي دفاعي ما کاملا روشن است و عموما منتشر مي‌شود. ما در قانون داريم که بنيه دفاعي ما ۵ درصد بودجه کشور است. ما مي‌توانيم الگوي نيرو‌هاي مسلح ارزان را ارائه کنيم که علت آن هم صنعت دفاعي است، چرا که به دنبال درآمد در آنجا نيستيم و محصول را با قيمت تمام شده در اختيار نيرو‌هاي مسلح قرار مي‌دهيم. اين در حالي است که پيش از پيروزي انقلاب اسلامي حدود ۳۵ درصد بودجه کشور براي امور نظامي هزينه مي‌شد.

قيمت موشک‌هاي ايراني چه قدر است؟

رتبه بندي جهاني هم اين موضوع را اثبات مي‌کند؛ سايت خبري TRT ترکيه در آماري که درباره بودجه نظامي کشور‌ها ارائه کرده است که ايران را در رده ۲۵ دنيا قرار داده است و اين يعني پايين‌تر از کشور‌هايي همچون عربستان سعودي با ۶۷/۶ ميليارد دلار، قطر با ۵۰ ميليارد دلار و امارات متحده عربي با ۲۲/۸ ميليارد دلار. اين در حالي است که به گفته وزير دفاع کشورمان بودجه نظامي ايران در طول ۲۰ سال گذشته به طور ميانگين يک ميليارد دلار برآورد شده است.  

قيمت موشک‌هاي ايراني چه قدر است؟

قيمت موشک‌هاي ايراني چه قدر است؟

مسئله مهمي که در اين ميان و ذيل بودجه دفاعي کشورمان از سوي دشمنان ايران همچون رژيم صهيونيستي مطرح مي شود هزينه صنايع موشکي و شرکت هاي زيرمجموعه آن است. مسئله اي که دشمنان کشورمان سعي داشتند تا آن را در ذيل مسئله برجام و با مذاکره از ايران بگيرند و مانع رشد و توسعه آن شوند. موضوعي که بعدها به برجام موشکي نيز معروف شد. 

حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي و فرمانده کل قوا ۱۹ ارديبهشت ماه سال ۹۷ در بيانات خود در دانشگاه فرهنگيان و در خصوص توان موشکي فرمودند که مسئله انرژي هسته‌اي را ما در برجام به شکلي که مخالفين ما مي‌خواستند، زير بار رفتيم و قبول کرديم، امّا دشمني‌ها تمام نشد؛ مسئله حضور ما در مناطق خاورميانه را مطرح مي‌کنند، مسئله موشک را مطرح مي‌کنند. شما اگر فردا اعلام کنيد که ما ديگر موشک درست نمي‌کنيم يا بيشتر از فلان مقدار بُرد، موشک توليد نمي‌کنيم، اين قضيّه [هم] تمام خواهد شد، امّا يک قضيّه ديگر درست خواهد شد، يک موضوع ديگر را مطرح مي‌کنند. دعوا، دعواي بنيادي است؛ با نظام جمهوري اسلامي مخالفند.

قيمت موشک‌هاي ايراني چه قدر است؟

دشمنان که نتوانسته اند در چند سال گذشته مسئله موشکي ايران را به نوعي براي خود حل کنند و از طريق فشار به مجامع بين المللي ايران را از داشتن اين قدرت محروم کنند، حال به دنبال مطرح کردن اين موضوع هستند که مردم ايران در حال پرداخت هزينه هاي دفاعي هستند و از جيب مردم اين هزينه ها انجام مي شود.

قيمت موشک‌هاي ايراني چه قدر است؟

به نحوي که در مقاله‌اي که در پايگاه خبري المشارق به قلم سلطان البارعي از رياض نوشته شده است که مردم ايران بايد هزينه توسعه قدرت موشکي ايران را پرداخت کنند که اين موضوع کذب است و همان طور که در بالا هم اشاره شد تنها ۵ درصد از بودجه کشورمان مربوط به حوزه‌هاي نظامي است. اما همان طور که مقامات ايراني هم بار‌ها اعلام کرده اند ايران از نظر نظامي کم ترين هزينه را در بين کشور‌هاي منطقه انجام مي‌دهد و نسبت قيمت‌هاي موشک ايراني هم نسبت به نمونه‌هاي خارجي خود چيزي در حدود يک دهم برآورد مي‌شود.  

سردار سرلشکر پاسدار محسن رضايي دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام و فرمانده کل سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس ۲۹ شهريورماه سال ۱۳۹۵ با حضور در برنامه گفت‌وگوي ويژه خبري درباره قيمت موشک هاي ايراني گفت که ما موشک‌هاي پيشرفته خود را با هزينه يک دهم نسبت به قبل مي‌سازيم. وقتي دشمن روز به روز تسليحات جديد توليد مي‌کند ما هم بايد به افزايش توان دفاعي خود بپردازيم. امروز امنيت فقط در حوزه سخت‌افزاري نيست بلکه در ابعاد فرهنگي، سياسي، اقتصاد و اجتماعي نيز تعريف مي‌شود و اين امنيت چند مؤلفه دارد که يکي از مهم‌ترين آن‌ها انسجام ملي است و اين به معني آن است که افراد زياد خلاف يکديگر حرف نزنند و نگويند چرا اين همه نيروي نظامي داريم.

قيمت موشک‌هاي ايراني چه قدر است؟

چرا قيمت موشک‌هاي ايراني ارزان است؟

علت ارزان بودن موشک هاي ايراني در اين موضوع است که جمهوري اسلامي ايران بدون اتکا به خارج از کشور و با اتکا به دانش جوانان متخصص خود و استفاده از توان شرکت هاي دانش بنيان قدرت موشکي خود را پايه ريزي کرده و آن را تا امروز توسعه داده است. البته اين موضوع به سبب قرارگيري ايران اسلامي در يک منطقه استراتژيک و نقش آفريني بازيگران متعددي در اين خطه از دنيا و داشتن وضعيت و شرايط خاص امري ضروري است و ما نيازمند ارتقاي دائم توان دفاعي و بازدارندگي بومي خود هستيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar