شبکه خبر/ سخنگوي شوراي نگهبان گفت: ما در اين مرحله يک سامانه نظارت آنلاين رونمايي کرديم و با اين سامانه به صورت آنلاين در حال دريافت گزارش تخلفات توسط ناظران از سراسر استان ها هستيم.

عباسعلي کدخدايي در شبکه خبر گفت: انتخابات مرحله دوم انتخابات مجلس بدليل شرايط کرونايي با تاخير برگزار شد.

وي افزود: آنچه که وظيفه ما است، نظارت بر روند انتخابات است و اين کار در حال انجام است و همکاران ما در ستاد مرکزي نظارت و در استان ها مشغول نظارت هستند.

کدخدايي تصريح کرد: ما در اين مرحله يک سامانه نظارت آنلاين رونمايي کرديم و با اين سامانه به صورت آنلاين در حال دريافت گزارش تخلفات توسط ناظران از سراسر استان ها هستيم.

وي ادامه داد: ۲۴ گروه بازرس ويژه نيز توسط شوراي نگهبان به ۸ استان محل برگزاري انتخابات اعزام شده اند تا روند نظارت به خوبي انجام شود.

عباسعلي کدخدايي در جمع خبرنگاران هم گفت: انتخابات مرحله دوم مجلس که قرار بود ارديبهشت‌ماه برگزار شود، بخاطر شرايط کرونا امروز در حال برگزاري است و در اين مرحله از انتخابات ۲۰ نفر براي رسيدن به ۱۰ کرسي مجلس با يکديگر رقابت مي‌کنند.

سخنگوي شوراي نگهبان با بيان اينکه ۵ حوزه باقيمانده، در انتخابات مياندوره‌اي يعني ۲۸ خرداد سال ۱۴۰۰ همزمان با انتخابات رياست جمهوري برگزار مي‌شود، گفت: افرادي که در مرحله اول انتخاب شدند ولي فوت کردند، انتخابات حوزه آنها به انتخابات ميان دوره اي منتقل مي شود که با اولين انتخابات سراسري برگزار خواهد شد و ان شاءالله در سال ۱۴۰۰ همزمان با انتخابات رياست جمهوري نسبت به انها هم تعيين تکليف خواهد شد.

کدخدايي يادآور شد: ۵ حوزه انتخابيه ديگر نيز به دليل فوت سه منتخب، جعلي بودن مدرک تحصيلي يک منتخب و تاييد نشدن يک منتخب از سوي نمايندگان در حوزه‌هاي انتخابيه تهران، آستانه اشرفيه، بهار و کبودرآهنگ، تفرش، فراهان و آشتيان، و گچساران در انتخابات ميان دوره‌اي ۱۴۰۰ تعيين تکليف خواهد شد.

سخنگوي شوراي نگهبان با اشاره به تاثير ويروس کرونا در برگزاري انتخابات ادامه داد: با توجه به شيوع اين ويروس منحوس آنچه که بايد مورد توجه قرار گيرد، اين است که به دستورالعمل‌هاي بهداشتي پايبند باشيم و افراد حتما براي حضور در شعب اخذ راي ماسک و خودکار شخصي همراه داشته باشند.

وي افزود: نظارت بر روند انتخابات و رسيدگي به شکايت‌ها بر عهده شوراي نگهبان است و ما بر اين مبنا، ستاد مرکزي نظارت بر انتخابات را تشکيل داديم و به‌صورت برخط و با استفاده از سامانه نظارت آنلاين سنا در حال نظارت هستيم.

کدخدايي تصريح کرد: سامانه نظارت مردمي بر انتخابات به نام مردم ناظر هم همانند مرحله قبل براي دريافت گزارش‌هاي مردمي تخلفات انتخاباتي در دسترس مردم قرار دارد.

کدخدايي در پايان يادآور شد: سامانه سنا براي نظارت بر برگزاري انتخابات بصورت آزمايشي راه اندازي شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar