فارس/ يک انديشکده آمريکايي با تاکيد بر توانايي ايران در ساخت وتوسعه تسليحات نوشت که خريدهاي نظامي ايران احتمالا محدود خواهد بود.

انديشکده آمريکايي «شوراي آتلانتيک»  روز شنبه در تحليلي به قلم «باربارا اسليوين» به گمانه زني درباره خريدهاي نظامي ايران با توجه به خاتمه تحريمهاي تسليحاتي   پرداخت.

نويسنده اين تحليل در ابتدا به اين مهم اشاره ميکند که ايران تواناييهاي خود براي توسعه سامانه هاي نظامي و کاستن از خريدهاي تجهيزاتي را نشان داده  و به همين دليل خريدهاي ايران احتمال محدود خواهند بود.

 به نوشته اين انديشکده، ايران به دنبال تغيير کامل ساختار تسليحاتي نيروهاي مسلح خود نيست بلکه در پي خريد فناوري هدايت شونده و پيشرانه براي بهبود پهپادهاي بومي وبرنامه هاي موشکي بالستيک و کروز است.

در زمينه خريد جنگنده نيز در اين تحليل آمده است، با توجه به ارزانتر بودن جنگنده «جي-17» ساخت چين تا «سوخو-30 اس ام» احتمالا گزينه ايران اين جنگنده چيني خواهد بود. از سويي نگهداري آن نيز براي ايران راحت تر است. اين هواپيما مجهز به موتور  «Klimov RD-33» توربوفن است که اين کشور تجربه کار بر آنها را به دليل مستقر بودن بر جنگنده هاي «ميگ-29» دارد.

انديشکده شوراي آتلانتيک همچنين پيش بيني کرد که ايران احتمالا موشکهاي هدايت شونده هوا به هوا همچون «R-77-1 » ساخت روسيه و «PL-15» ساخت چين را خريداري کند.

 اين انديشکده در خاتمه به توانمندي نيروهاي مسلح ايران در ارتقاء جنگنده هاي «سوخو-22»  و تجهيز آنها به موشکهايي با برد 1500 کيلومتر اشاره کرد.

چندي قبل انديشکده آمريکايي «واشنگتن» با اشاره به موفقيت‌هاي ايران در باز آماد جنگنده سوخو-22 و ساخت موشک‌هاي «فاتح مبين» نوشت، بازآماد «سوخو-22 فيتر» موهبتي براي ايران است

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar