ايسنا/ وزير امور خارجه آمريکا در واکنش به ادعاي اخير نشريه پليتيکو گفت که "هرگونه اقدام عليه شهروندان آمريکايي از سوي ايران براي واشنگتن به هيچ وجه قابل قبول نيست."

مايک پمپئو وزير خارجه آمريکا که کشورش با ترورهاي هدفمند و آشکار در سوريه، عراق، افغانستان، يمن و ديگر نقاط جهان بنا بر اعلام نهادهاي بين‌المللي بيشترين ترور خارج از قوانين بين المللي را در کارنامه دارد، در گفت‌وگو با فاکس نيوز جمهوري اسلامي ايران را "بزرگترين حامي تروريسم در جهان" خواند و مدعي شد که ايران پيش‌تر دست به ترور اشخاص در ديگر نقاط جهان زده است.

پمپئو در پاسخ به سؤالي درباره ادعاي نشريه پلتيکو و اينکه تهديد به ترور سفير آمريکا در آفريقاي جنوبي تا چه حد واقعي است مدعي شد: جمهوري اسلامي ايران اقدام به ترور در سرتاسر جهان کرده و مردم را در اروپا و ديگر نقاط جهان ترور کرده است. ما چنين ادعاهايي را بسيار جدي تلقي مي کنيم و از تمامي امکاناتي که در اختيار داريم براي حفظ جان تمامي کارکنان وزارت خارجه استفاده مي‌کنيم، به همان شکلي که براي حفظ سربازان، ملوانان و يا پرسنل نيروهايي هوايي‌مان انجام مي‌دهيم.

وزير خارجه آمريکا افزود: خيلي واضح براي جمهوري اسلامي ايران مشخص مي‌کنيم که چنين فعاليت‌هايي و حمله به هر آمريکايي چه ديپلمات، سفير يا نيروهاي نظامي، هرجايي و هر زماني، قابل قبول نيست. ما هرچه را که از دستمان بربيايد، براي حفظ امنيت همه انجام مي‌دهيم.

پمپئو درباره تحريم تسليحاتي ايران هم گفت: اروپايي‌ها در اينکه لغو ممنوعيت تسليحاتي ايده بدي است با ما موافق هستند، آنها چنان درگير توافق هسته‌اي هستند که نمي‌توانند راهي براي کمک به ما بيابند که مطمئن شويم اين سلاح‌ها تنها در مدت ۳۰ روز ديگر به ايران سرازير نمي‌شوند

او گفت: من مطمئن هستم که مي‌توانيم يک هفته‌اي مکانيسم ماشه را فعال کنيم و ايران بار ديگر از خريد و فروش تسليحاتي منع خواهد شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar