ايرنا/ رييس مرکز امورحقوقي بين المللي رياست جمهوري و نماينده دولت ايران در ديوان بين المللي لاهه با اشاره به غيرقانوني بودن اعمال مجدد تحريم هاي آمريکا بعد از خروج آن کشور از برجام تاکيد کرد که همه بخشهاي اقتصاد ايران شامل نفت وگاز، مالي و بانکي، خودروسازي، کشتيراني، صنايع فلزي و ساختمان تحت تاثير تحريم هاي ظالمانه آمريکا واقع شده و در نتيجه اين رفتار خسارات مالي و غير مالي فراواني به مردم و شرکتهاي ايراني وارد شده است.


«حميدرضا علومي يزدي»  با يادآوري اينکه اطلاعات و اسناد مربوط به مبلغ خسارات وارده در مراحل بعدي رسيدگي به ديوان ارائه مي شود،‌ تاکيد کرد: به رغم دستور موقت ديوان، ايالات متحده در رفع موانع و تحريم هاي مربوط به صادرات مواد غذايي، دارو و تجهيزات پزشکي و قطعات مربوط به ايمني هواپيماهاي مسافربري قصور کرده است و کماکان از دستور ديوان پيروي نمي کند.
نماينده ايران ادامه داد: همانطور که در لوايح کتبي ايران توضيح داده شده تحريم ها و خسارات ناشي از آنها با تعهدات مختلف ايالات متحده در عهدنامه ۱۹۵۵ مغايرت دارد.
علومي تصريح کرد که هدف اعتراض آمريکا به صلاحيت ديوان ايجاد تاخير در روند رسيدگي به ادعاهاي متقن و مستدل ايران مبني بر نقض عهدنامه ۱۹۵۵ است.
به گفته وي، ايرادات ايالات متحده به صلاحيت ديوان يا فاقد مبناي حقوقي بوده يا مبتني بر اتهامات بي اساس به ايران است و يا مربوط به ماهيت دعوا مي باشند که بايد در مرحله بعدي به آنها رسيدگي گردد. 
رييس مرکز امورحقوقي بين المللي رياست جمهوري و نماينده دولت ايران خطاب به رييس و قضات ديوان ا فزود که ديوان هم اينک فرصت تاريخي دارد تا در کنار حقوق بين الملل و جامعه بين المللي در مقابل يک جانبه گرايي و قانون گريزي دولت آمريکا بايستد و اعتراضات بي پايه ايالات متحده امريکا را مردود دانسته و وارد رسيدگي ماهوي اين پرونده مهم شود.
همچنين پس از سخنراني نماينده ايران، ۴ نفر از وکلاي مدافع ايران در سخنراني هاي خود به تشريح مدافعات ايران به جنبه هاي مختلف ايرادات صلاحيتي مطرح شده از سوي آمريکا پرداختند و از ديوان خواستند که اعتراض ايالات متحده را مردود اعلام نمايد و صلاحيت خود را براي رسيدگي هاي به ادعاهاي ايران احراز نمايد.
جلسه رسيدگي به شکايت جمهوري اسلامي ايران عليه تحريم هاي غيرقانوني و ظالمانه دولت آمريکا عليه جمهوري اسلامي ايران در ديوان بين المللي دادگستري در لاهه ادامه يافت.
در جلسه امروز، وکلاي ايران به اعتراض ايالات متحده به صلاحيت ديوان براي رسيدگي به شکايت ايران پاسخ دادند. ابتدا نماينده  دولت جمهوري اسلامي ايران در سخنراني خود ضمن توضيح کليات و ساختار دفاعيات ايران، تاکيد کرد که مبناي ادعاي ايران نزد ديوان در اين پرونده صرفاً عهدنامه دوجانبه  بين دو دولت۱۹۵۵ است و نه برجام که ايالات متحده تلاش دارد آن را به ديوان القا کند.
رسيدگي به ايرادات مقدماتي آمريکا در اين مرحله صلاحيتي تا روز دوشنبه آينده ادامه دارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar