ايرنا/ انديشکده آمريکايي در يادداشتي با انتقاد از سياست اعلامي «جو بايدن» نامزد حزب دموکرات در قبال ايران، نوشت که سياست او مشابه راهبرد ترامپ بوده و هيچ امتيازي براي تهران در نظر نگرفته است.
 

در اين يادداشت که در تارنماي «ريسپانسيبل استيت‌کرفت» منتشر شد، «الدار ممدوف» مشاور سياسي سوسيال دموکرات‌ها در کميته روابط خارجي پارلمان اروپا نوشت، نقطه‌نظراتي که بايدن در مقاله‌اي پيرامون سياستش در قبال ايران در صورت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري آمريکا مطرح کرده، کساني را که اميدي به نجات روابط تهران و واشنگتن از دشمني داشتند، نااميد کرد.

ممدوف مقاله بايدن درباره سياست دولت احتمالي او در قبال ايران را «تکرار کليشه‌هاي معمول» درباره «بازيگر مخرب بودن ايران» دانست که مداقه واقع‌بينانه‌اي در سياست ايالات متحده در قبال ايران نداشته است.

به نوشته ممدوف، بايدن عنوان مقاله خود را «راهي هوشمندانه‌تر براي سخت‌گيري بر ايران» گذاشته که آشکارا نشان مي‌دهد او با اهداف اساسي کمپين فشار حداکثري دونالد ترامپ مخالف نيست، بلکه صرفا با روش‌ها و رويکردهاي شکست‌خورده‌اي که واشنگتن را از رسيدن به آن اهداف بازداشته، مخالف است.

براين اساس، نامزد حزب دموکرات براي انتخابات رياست جمهوري ۲۰۲۰ آمريکا اگرچه از خروج ترامپ از برجام که باعث دوري واشنگتن از متحدان اروپايي‌اش شد، انتقاد مي‌کند، اما شکي نيست که او بازگشت به برجام را به مثابه ابزاري براي فشار عليه ايران مي‌بيند تا مبنايي براي روابط پرثمرتر.

به نوشته ممدوف که پيشتر به عنوان ديپلمات در سفارت ليتواني در واشنگتن فعاليت داشته، بايدن آشکارا برجام را داراي نقص دانسته و وعده همکاري با متحدان اروپايي براي "تقويت و تمديد محدوديت‌هاي" اين توافق و فشار بر ايران در موضوعات ديگر مي‌دهد و در هيچ جايي مشوقي براي ايران در نظر نمي‌گيرد تا در مذاکراتي فرضي بايدن حضور يابد.

نويسنده وعده بايدن براي اطمينان از عدم تاثير تحريم‌هاي آمريکا بر مبارزه ايران با شيوع کرونا را چيزي بيش از پايبندي به قوانين ايالات متحده نمي‌داند که «مايک پمپئو» وزير امور خارجه ترامپ نيز براساس همان قوانين، کالاهاي دارويي و غذايي را مستثنا از تحريم عنوان مي‌کند و سپس تاکيد مي‌کند در صورتي که بايدن درباره بازگشت به برجام جدي است، بايد صريحا به رفع تحريم‌هاي واشنگتن عليه ايران اشاره کند که تنها شرط بازگشت تهران به پايبندي کامل است.

ممدوف همچنين از وعده اتحاد و پشتيباني بي‌قيد و شرط بايدن از متحدان واشنگتن در خاورميانه، از جمله اسرائيل, عربستان و امارات متحده عربي، انتقاد مي‌کند که به گفته او، در تناقض با برخي منافع و ارزش‌هاي ايالات متحده و فاقد واکنشي عليه سياست‌هاي بي‌ثبات‌کننده دولت «بنيامين نتانياهو» نخست‌وزير رژيم صهيونيستي در قبال فلسطينيان است.

در ارتباط با وعده بايدن براي کاهش تنش در يمن، نويسنده اروپايي تاکيد کرد اين رويکرد که فاقد پاسخگو نگه داشتن عربستان و امارات متحده عربي است که مرتکب جنايات جنگي در يمن شده‌اند، و استانداردي دوگانه در رفتار با ايران و کشورهاي ديکتاتور حاشيه خليج فارس به شمار مي‌رود.

وي درباره نزديک شدن دوباره به متحدان اروپايي واشنگتن نوشت در صورتي که بايدن خواهان چنين چيزي باشد، بايد مشکلاتي را که ترامپ در زمينه تجارت با اروپا پيش آورده، رفع و تحريم‌هاي فراسرزميني را که عليه ايران اعمال کرده، لغو کند چراکه کشورهاي اروپايي خواهان درست کار کردن برجام هستند و ايران زماني پايبندي کامل به برجام را بازمي‌گرداند که تحريم‌ها رفع شود.

ممدوف همچنين تاکيد کرد که دو سوي آتلانتيک در موضوع فعاليت‌هاي منطقه‌اي ايران نيز دوباره به اختلاف خواهند رسيد، چراکه کشورهاي اروپايي، مثلا سياست مکرون درخصوص لبنان، حضور ايران را در منطقه درنظر مي‌گيرند، اما بايدن صرفا از مقابله با فعاليت‌هاي منطقه‌اي ايران سخن گفته است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar