نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
سیاسی

غرامت خانواده شهدای منا از عربستان چه شد؟

منبع
مهر
بروزرسانی
غرامت خانواده شهدای منا از عربستان چه شد؟

مهر/ رئيس سازمان حج و زيارت، گفت: همچنان موضوع شهداي منا را در مذاکرات و تفاهمنامه هاي حج با کشور ميزبان پيگيري مي‌کنيم.
به گزارش مشرق، علي رضا رشيديان در کنگره لاله‌هاي سفيد به مناسبت بزرگداشت شهداي منا و مسجدالحرام برگزار گرديده بود با گراميداشت ياد و خاطره اين شهدا و شهداي هشت سال دفاع مقدس گفت: با توجه به قطع روابط با عربستان، سازمان حج و زيارت موضوع شهداي منا را در دستور کار خود قرار داده و اين موضوع همواره جزو ثابت مذاکرات محسوب مي‌شود.

وي ابراز اميدواري کرد: تشکيل کميته حقيقت ياب با مشارکت همه کشورهايي که حجاج شأن شهيد شده‌اند مورد انتظار است.

وي با بيان اينکه علل اين حادثه هنوز در هاله‌اي از ابهام است، افزود: پاسخ به چرايي اين حادثه خواست همه کشورهاي اسلامي و کشور ما مي‌باشد و بعد از حادثه در کليه مذاکرات و تفاهم نامه‌هاي حج جمهوري اسلامي ايران با طرف عربستاني همواره يک بند ثابت در خصوص چرايي وقوع حادثه و پيگيري‌هاي حقوقي آن وجود داشته و دارد و ما اين مهم را تا حصول نتيجه پيگير خواهيم شد.


وي با بيان اينکه پيگيري‌هاي حقوقي نيز از سوي سازمان بعد از وقوع حادثه آغاز شده است، افزود: در کنار پيگيري‌هاي سياسي، مذاکرات، تفاهمنامه هاي حج، موضوع از طريق حقوقي همان ابتدا با جذب يک وکيل بين المللي و اخذ وکالتنامه از خانواده‌هاي شهدا پيگيري شد، اما با توجه به قطع روابط و نبود دفتر کنسولي عربستان در ايران و عدم پذيرش وکالتنامه وکيل ياد شده در دادگاه‌هاي عربستان، امکان پيگيري در مراجع قضائي آنها ميسر نشد اما موضوع همچنان با جديت دنبال مي‌شود.

رئيس سازمان حج وزيارت در ادامه به فرمايش مقام معظم رهبري مبني بر عدم فراموشي فاجعه منا اشاره کرد و افزود: ما مسئول هستيم تا اجازه ندهيم ياد و خاطره شهداي منا و مسجدالحرام به فراموشي سپرده شود واينکه دوم مهر ماه در تقويم کشور عزيزمان براي بزرگداشت شهداي منا ثبت گرديده نشان از اهميت موضوع دارد.

رشيديان همچنين ابراز اميدواري کرد در سراسر ايران اسلامي براي مهاجران الي الله نشان و نمادي ويژه ساخته شود تا ياد و نام آنها هماره مانا باشد.

رئيس سازمان حج و زيارت در ادامه با اشاره به پيگيري‌هاي صورت گرفته در خصوص شهدا و جانبازان مسجدالحرام گفت: پيگيري‌ها منتج به صدور چک‌هاي ديه و غرامت به خانواده‌هاي شهدا و جانبازان گرديد اما با توجه تحريم‌هاي ظالمانه و غير قانوني و قطع روابط ديپلماتيک با عربستان مشکلاتي در مسير وصول چک‌ها به وجود آمده و با عنايت به اينکه سفارت سوئيس بعنوان حافظ منافع عربستان وکالتنامه هاي مربوط به خانواده معزز شهداو جانبازان را تأييد نمود ولي در عربستان تاييديه سفارت سوئيس در رياض را مطالبه نموده که در کمال تعجب سفارت سوئيس در رياض نيز آن را منوط به تأييد وزارت خارجه سوئيس دانستند که تاکنون منجر به نتيجه نشده است.

وي در ادامه با اشاره به حضور چندي قبل وزير خارجه سوئيس در ايران و پيگيري موضوع از سوي وزير امور خارجه کشورمان, ابراز اميدواري کرد که هر چه زودتر رفع مشکل صورت گيرد.

وي در ادامه تاکيد کرد: خانواده‌هاي شهدا مکه، منا، فکه، بازي دراز، حاج عمران و … همه خانواده شهداي انقلاب اسلامي هستند و اميدواريم وظايف خود را در قبال آنها به انجام رسانيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره