فردا/رئوفيان در واکنش به نامه اخير موسوي خوئيني‌ها گفت: ايشان از اصلاح طلبان و هواخواهان جناح اصلاح طلبي همان چيزي را خواسته‌اند که همه ما بار‌ها گفته‌ايم.

مرد خاکستري اصلاح طلبان يک بار ديگر دست به قلم شد. نامه اخير، اما در حقيقت يک فرمان انتخاباتي است. اين چهره اثرگذار در جريان اصلاح طلبي فعالان سياسي در اين جريان در دعوت به حضور و مشارکت در انتخابات کرده و نوشته است: «گفته مي‌شود يکي از علل عدم مشارکت بعضي گروه‌ها و برخي فعالان سياسي رفتار ناصواب نهاد‌هاي مسئول و غيرمسئول و دخالت‌هاي نارواي آنان در تمام مراحل انتخابات است. بنده اين نگاه را تخطئه نمي‌کنم؛ اما آيا نبايد به همين علت در انتخابات مشارکت فعال داشت تا هرچه بيشتر اين رفتار‌ها و دخالت‌هاي ناروا آشکار شود و ملت را به تصميمي مناسب برساند؟ اگر ديگران مرتکب رفتار‌هاي ناصواب و دخالت‌هاي ناروا شده‌اند، چرا ما صحنه را ترک کنيم؟ آيا عرصه را ترک مي‌کنيد تا معلوم نشود که آنان چه بر سر انتخابات مي‌آورند؟ هرگز چنين گماني به شما گراميان نمي‌رود. پس در انتخابات شرکت کنيد تا به إِحْدَي الحُسْنَيَيْن دست يابيد: يا پيروزي، يا افشاي بيشتر چهرهٔ کساني که انتخابات را به بازي گرفته‌اند.»

حال سوال اينجا است که نامه وي چه تغييري در راهبرد اصلاح طلبان در انتخابات خواهد داد؟ آيا امثال عباس عبدي و سعيد حجاريان که اخيرا مدام در حال به سخره گرفتن نهاد انتخابات بودند، تغيير رويه مي‌دهند؟ همچنين بايد ديد که توصيه‌هاي وي به مشارکت حداکثري اصلاح طلبان با نامزد‌هاي راديکال است و يا مشارکت با نامزد‌هاي حداقلي همچون محمدرضا عارف و...؟

بيش از همه اين‌ها، اما اصل دعوت به مشارکت در انتخابات است که اهميت دارد. به گفته تحليل‌گران و کارشناسان سياسي همين نکته براي برگزاري يک انتخابات پرشور و رقابتي که نياز امروز کشور است؛ کفايت مي‌کند.

ابوالقاسم رئوفيان، فعال سياسي اصولگرا و دبيرکل حزب ايران زمين در گفت‌وگويي با خبرنگار «فردا» از اين رويکرد موسوي خوئيني‌ها استقبال کرد و گفت: «توصيه به مشارکت امر صوابي است و به عنوان يک راهبرد در همه انتخابات‌ها هم مورد تاکيد مقام معظم رهبري بوده و هم همه کساني که به اعتلاي نظام اعتقاد دارند».

وي با اشاره به «خشنوت‌هايي که امروزه از سوي امريکا و... مي‌بينيم و بي‌مهري که به مردم ايران و نظام جمهوري اسلامي ايران مي‌شود» گفت: «امروز بيش از هر زمان ديگري نياز به مشارکت حداکثري در انتخابات داريم؛ لذا همه کساني که ايران و نظام را دوست دارند و به مصالح مردم و کشور مي‌انديشند قاعدتا به اين استراتژي احترام مي‌گذارند».

اين فعال سياسي اصولگرا با تاکيد بر اينکه توصيه موسوي خوئيني‌ها به اصلاح طلبان، توصيه به حقي است، گفت: «ايشان از اصلاح طلبان و هواخواهان جناح اصلاح طلبي همان چيزي را خواسته‌اند که همه ما بار‌ها گفته‌ايم».

وي در پاسخ به اينکه اين نامه در رويه احزاب اصلاح طلب در انتخابات آتي چه اثري دارد؟ گفت: «به نظر من بايد تمکين کنند. توجه داشته باشيد که وقتي صحبت از رقابت جناح‌ها است؛ که در آن شرايط هر جناحي در حمايت از نامزد خود همه سعي و تلاش خود را مي‌کند و اين رويه خوبي است. اما يک وقتي هم مساله استراتژي مشارکت حداکثري است که اهميت بيشتري دارد. اين استراتژي است که دشمنان نظام را نااميد مي‌کند و ديوار اعتماد بين مردم و مسئولين، همچنين وحدت و انسجام ملي را تقويت مي‌کند».

رئوفيان در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر اينکه آيا نامه آقاي موسوي خوئيني‌ها به خاتمي براي تشويق اصلاح طلبان به مشارکت کمک خواهد کرد؟ گفت: «به هرحال آقاي موسوي خوئيني‌ها از جمله ريش‌سفيدان جناح اصلاح‌طلبان است که تا حالا هم کمتر ديده‌ايم در اين باره حرفي بزند. اين نامه، اما نشان مي‌دهد که او هم نياز به مشارکت حداکثري را در اين مقطع زماني احساس کرده است. به هرحال انتخابات با رقابتي باشد تا شور و شوق انتخاباتي ايجاد شود.»

وي تاکيد کرد: «درخواست ما نيز از اصلاح طلبان همين است. ما هم از اصلاح‌طلبان مي‌خواهيم که تمام قد به ميدان بيايند».

اين فعال سياسي اصولگرا در پاسخ به اينکه آيا نامه آقاي خوئيني‌ها به معني آن است که اصلاح طلبان در انتخابات پيش رو با نامزد‌هاي راديکال‌تر وارد ميدان شوند؟ گفت: «من فکر نمي‌کنم، دريافت من از نامه ايشان اين است که اصل صحبت او ناظر بر مشارکت حداکثري است. اينکه نامزد آنان در انتخابات تاييد يا رد صلاحيت شود بستگي به نظر شوراي نگهبان دارد، اما روشن است که همه نامزد‌هاي يک جريان رد صلاحيت نمي‌شوند. من فکر نمي‌کنم که همه نامزد‌هاي اصلاح طلب رد صلاحيت شوند کما اينکه در جريان اصولگرا نيز چند نفر کانديد مي‌شوند و برخي از آنان تاييد صلاحيت مي‌شوند».

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar