نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
سیاسی

انتقاد شدید اللحن نماینده ایران در ژنو از اروپا

منبع
برنا
بروزرسانی
انتقاد شدید اللحن نماینده ایران در ژنو از اروپا

برنا/ سفير و نماينده دائم ايران در ژنو در پاسخ به اتهامات بي اساس چند کشور اروپايي عليه ايران گفت: انگ زدن به ديگران ادامه ذهنيت استعماري و توهم خود برتر بيني، برخي کشورهاي غربي است.
 
«اسماعيل بقايي هامانه» در چهل و پنجمين نشست شوراي حقوق بشر در واکنش به بيانيه مشترک‌ گروهي از کشورهاي غربي در انتقاد از وضعيت حقوق‌بشر در ايران، گفت: مايه تاسف است که برخي کشورها،  ديگران را براي رعايت حقوق‌بشر  موعظه مي کنند، در حالي که جنايات گذشته و حال خود را فراموش کرده و بر اين واقعيت که بخش زيادي از  مصيبت هاي ديگران نتيجه سياست هاي استعماري گذشته و ذهنيت برتري طلبانه خود آنهاست، سرپوش مي‌گذارند.
سفير ايران با انتقاد از اين رويکرد کشورهاي غربي در قبال مسائل حقوق بشري، چنين سياستي را تنها باعث تفرقه و تقابل بين کشورها و تنزل حقوق بشر به ابزاري براي اهداف سياسي ارزيابي دانست و تاکيد کرد که برخي کشورهاي اروپايي شوراي حقوق بشر را تبديل به عرصه اي براي مداخله گري عليه کشورهاي در حال توسعه کرده اند.
نماينده کشورمان با اشاره به اينکه حاکميت قانون لازمه حفظ و حرمت حقوق بشر است، اعمال فشار بر دولت هاي ديگر تحت لواي حقوق بشر براي تغيير نظام حقوقي داخلي و يا دخالت در پرونده هاي قضايي را غيرقابل قبول دانست.  
بقايي هامانه که در چهل و پنجمين نشست شوراي حقوق بشر سخن مي‌گفت، بهترين راه براي تحقق اهداف شورا را گفتگو و همکاري بر اساس اصل بي طرفي و پرهيز از انگ‌زدن و کليشه گرايي دانست.

بقايي هامانه دربخش ديگري‌ از سخنان خود نسبت به تداوم نقض گسترده و سيستماتيک ‌حقوق‌بشر فلسطينيان در سرزمين هاي اشغالي هشدار داد و از شوراي حقوق بشر خواست مانع از عادي شدن سبعيت و نقض فاحش حقوق بشر توسط ‌رژيمي‌ شود که موجوديتش بر اساس تروريسم و تجاوز بنا گذاشته شده است.
لازم به ذکر است در جريان جلسه روز جمعه شوراي حقوق بشر سفير آلمان به نمايندگي از جمعي از کشورهاي عمدتا غربي بيانيه اي در انتقاد از وضعيت حقوق بشر قرائت کرد و در آن خواستار توقف اجراي قصاص شد، همچنين اين جلسه صحنه حملات لفظي تند کشورهاي غربي عليه چين، روسيه، بلاروس، ونزوئلا و سوريه بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

دانلود اپلیکیشن آخرین خبر