ايرنا/ نمايندگي جمهوري اسلامي در ژنو در هفته‌اي که گذشت، ضمن پاسخ به اتهامات بي‌پايه و ‌اساس چند کشور غربي عليه ايران در نشست شوراي حقوق بشر سازمان ملل، نسبت به تضعيف حاکميت قانون توسط سياست‌هاي يکجانبه‌گرايانه آمريکا هشدار داد.

«اسماعيل بقايي هامانه» سفير و نماينده دائم ايران در ژنو  دوشنبه گذشته با ايراد سخناني در چهل و پنجمين نشست شوراي حقوق بشر زنگ خطر درباره آثار منفي ناشي از سياست هاي يکجانبه‌گرايانه و قلدرمآبانه دولت آمريکا بر فضاي بين المللي را به صدا درآورد.

وي عنوان کرد که حاکميت قانون از تمام دولت‌ها مي‌خواهد تا از منشور سازمان ملل متحد پاسداري، وفق تعهدات بين‌المللي خود عمل، از سازوکارهاي چندجانبه‌گرايي حمايت و از آزار ساير کشورها پرهيز کنند.

اين در حاليست که به گفته سفير کشورمان، امروز به سختي مي‌توان ادعا کرد که چنين فضاي سازنده‌اي در سطح بين المللي وجود دارد. بقايي تصريح کرد که ايالات متحده با توسل به يکجانبه گرايي افراطي به قيمت تضعيف قوانين بين‌المللي و بدون در نظر گرفتن منافع و حقوق سايرين، نظم بين‌المللي را زير سوال برده است.

وي بيان کرد، قانون جنگل که به طور فعالانه توسط آمريکا دنبال مي‌شود باعث ايجاد هرج و مرج، خشونت، درگيري و نقض قوانين بين‌الملل مي‌شود.

سفير کشورمان همچنين با اشاره به اين مطلب که ننهادهاي بين‌المللي مالي نيز از پيامدهاي ناشي از سياست‌هاي زورگويانه در امان نبوده‌اند به تلاش يکجانبه‌گرايانه آمريکا براي مسدود کردن پرداخت وام اضطراري به ايران از سوي صندوق بين‌المللي پول شد.

فشارهاي آمريکا براي مسدود کردن پرداخت وام اضطراري به ايران از سوي صندوق بين‌المللي پول دخالت‌آميز و مخرب است

وي اين اقدام را نمونه رفتار دخالت‌آميز و مخرب يک دولت خواند که به صورت مستقيم و متخاصم بر برنامه‌هاي توسعه‌اي ساير کشورها اثر منفي گذاشته و به گفته او نقض صريح حقوق بشر بشمار مي‌رود.

بقايي هامانه يک روز بعد (سه‌شنبه) در همين نشست بار ديگر تحريم‌هاي يکجانبه آمريکا عليه ايران را به باد انتقاد گرفت و از جامعه بين‌الملل خواست تا عليه اين سياست‌هاي ضد حقوق بشري اين کشور متحد شوند. 

وي به ادعاي اخير آمريکا در خصوص بازگرداندن تحريم‌هاي سازمان ملل متحد عليه ايران از طريق به‌کارگيري سازوکار ماشه در برجام اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: ايران مصمم است تا به مقاومت حداکثري عليه کارزار فشارهاي غيرقانوني و ناعادلانه آمريکا ادامه دهد.

بقايي هامانه رفتارهاي يکجانبه و قلدرمآبانه آمريکا را نادرست و مجرمانه خواند که بر حقوق اوليه ملت‌ها پيامدهاي منفي دارد. وي همچنين ادعاي آمريکا را مبني بر اينکه کالاهاي بشردوستانه از تحريم‌هاي ايران مستثني هستند رياکارانه و يک دروغ بزرگ توصيف و تصريح کرد که چنين تبصره‌اي در تحريم‌هاي ضد ايراني واشنگتن وجود خارجي ندارد. 

برخي کشورهاي اروپايي، شوراي حقوق بشر را به عرصه‌اي براي مداخله‌گري عليه ساير کشورها تبديل کرده‌اند

سفير کشورمان در بخش ديگري از نشست شوراي حقوق بشر ژنو به اتهامات بي اساس چند کشور اروپايي عليه ايران پاسخ داد و گفت: انگ زدن به ديگران ادامه ذهنيت استعماري و توهم خود برتر بيني، برخي کشورهاي غربي است.

«بقايي هامانه» در واکنش به بيانيه مشترک‌ گروهي از کشورهاي غربي در انتقاد از وضعيت حقوق‌بشر در ايران، افزود: مايه تاسف است که برخي کشورها ديگران را براي رعايت حقوق‌بشر  موعظه مي‌کنند، در حالي که جنايات گذشته و حال خود را فراموش کرده و بر اين واقعيت که بخش زيادي از  مصيبت‌هاي ديگران نتيجه سياست‌هاي استعماري گذشته و ذهنيت برتري طلبانه آنهاست، سرپوش مي‌گذارند.

سفير ايران با انتقاد از رويکرد کشورهاي غربي در قبال مسائل حقوق بشري، چنين سياستي را تنها باعث تفرقه و تقابل بين کشورها و تنزل حقوق بشر به ابزاري براي اهداف سياسي ارزيابي کرد و گفت: برخي کشورهاي اروپايي، شوراي حقوق بشر را تبديل به عرصه‌اي براي مداخله گري عليه کشورهاي در حال توسعه کرده‌اند.

نماينده کشورمان با اشاره به اينکه حاکميت قانون لازمه حفظ و حرمت حقوق بشر است، اعمال فشار بر دولت هاي ديگر تحت لواي حقوق بشر براي تغيير نظام حقوقي داخلي يا دخالت در پرونده هاي قضايي را غيرقابل قبول دانست.   

بقايي هامانه که در چهل و پنجمين نشست شوراي حقوق بشر سخن مي‌گفت، بهترين راه براي تحقق اهداف شورا را گفت و گو و همکاري بر اساس اصل بي‌طرفي و پرهيز از انگ‌زدن و کليشه‌گرايي دانست.

وي در بخش ديگري‌ از سخنان خود نسبت به تداوم نقض گسترده و سيستماتيک ‌حقوق‌بشر فلسطينيان در سرزمين‌هاي اشغالي هشدار داد و از شوراي حقوق بشر خواست مانع از عادي شدن سبعيت و نقض فاحش حقوق بشر توسط ‌رژيمي‌ شود که موجوديتش بر اساس تروريسم و تجاوز بنا گذاشته شده است.

در جريان جلسه روز جمعه شوراي حقوق بشر سفير آلمان به نمايندگي از جمعي از کشورهاي عمدتا غربي بيانيه‌اي در انتقاد از وضعيت حقوق بشر ايران قرائت کرد و خواستار توقف اجراي قصاص شد. اين جلسه همچنين صحنه حملات لفظي تند کشورهاي غربي عليه چين، روسيه، بلاروس، ونزوئلا و سوريه بود.

سعيد خطيب زاده سخنگوي وزارت خارجه کشورمان نيز چهارشنبه گذشته رويکرد، اظهارات و اقدامات برخي کشورهاي اروپايي را به منزله دخالت در امور داخلي جمهوري اسلامي ايران قلمداد کرد و گفت: در اين خصوص واکنش لازم از سوي مقامات و مراکز ذيربط اتخاذ شده و از اين پس نيز خواهد شد.

وي تاکيد کرد: براي ما بسيار عجيب و غير قابل باور است که همين کشورها نه تنها واکنشي در قبال نقض فاحش حقوق ملت ايران بواسطه سياست ضد بشري فشار حداکثري رژيم آمريکا و تحريم‌هاي ظالمانه و ضد بشري آن اتخاذ نکرده اند، بلکه عملا با بي عملي خود به آن دامن مي زنند و در آن شريکند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar