فارس/ رئيس جمهور با بيان اينکه ما هميشه نظر خود را به صورت واضح و آشکار در مواضع سياسي خودمان اعلام کرده‌ايم، تأکيد کرد: حضور نيروهاي مسلح آمريکا در منطقه چه در عراق، چه افغانستان و چه کشورهاي جنوبي خليج فارس را به ضرر امنيت و ثبات منطقه مي‌دانيم.

حسن روحاني روز شنبه در ديدار «فواد حسين» وزير امور خارجه عراق با بيان اينکه امروز هم وحدت شيعيان و تعامل بين گروه‌هاي مختلف اعم از شيعه، ‌سني و کرد در اين کشور را يک اصل مهم تلقي مي‌کنيم، خاطر نشان کرد: براي کمک به وحدت و انسجام عراق در کنار دولت و مردم اين کشور هستيم.

رئيس جمهور در ادامه با بيان اينکه ما هميشه نظر خود را به صورت واضح و آشکار در مواضع سياسي خودمان اعلام کرده‌ايم، تأکيد کرد: حضور نيروهاي مسلح آمريکا در منطقه چه در عراق، چه افغانستان و چه کشورهاي جنوبي خليج فارس را به ضرر امنيت و ثبات منطقه مي‌دانيم.

روحاني با تأکيد بر اينکه تلاش براي خروج آمريکا در منطقه نه وظيفه ما، بلکه وظيفه هر کشوري است که آمريکايي‌ها در آن حضور دارند، اظهار داشت: آنچه مجلس عراق و نمايندگان مردم اين کشور در اين زمينه تصويب کرده‌اند را گام مثبتي مي‌دانيم که مورد احترام ملت عراق و مورد حمايت ماست.

رئيس جمهور با بيان اينکه در مسايل داخلي عراق و روابط بين گروه‌هاي عراقي، هيچ‌گاه به دنبال مداخله نبوده و نيستيم، خاطر نشان کرد: همواره اعتقاد داشته‌ايم که گروه‌هاي عراقي روابط خوبي براي حفظ و توسعه کشور خود داشته باشند.

روحاني با تأکيد بر توسعه و تعميق روابط دو کشور در زمينه‌هاي مختلف سياسي، فرهنگي و بويژه اقتصادي بر ضرورت تسريع در اجرايي و عملياتي شدن توافقات دو کشور که در سفر مقامات ايران و عراق مورد تأکيد و توافق قرار گرفته است، تصريح کرد.

رئيس جمهور يادآور شد: ما به عنوان مسئولان دو کشور، وظيفه داريم پايه‌هاي توسعه و تعميق روابط در آينده را مستحکم کنيم.

روحاني با بيان اينکه همچنان بر اراده قبلي خود در توسعه و تعميق همکاري‌هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي بين دو ملت هستيم، ابراز اميدواري کرد که با سفر وزير امور خارجه عراق به تهران شاهد يک تحرک خوب همه جانبه در اجراي توافقات بين دو کشور باشيم.

«فواد حسين» وزير امور خارجه عراق نيز در اين ديدار ضمن ابلاغ سلام‌هاي گرم رئيس جمهور و نخست‌وزير اين کشور به رئيس جمهور کشورمان از کمک‌هاي ايران به دولت و مردم عراق در مقاطع مختلف قدرداني کرد و گفت: از جمهوري اسلامي ايران که از روز اول در کنار مردم و دولت عراق بوده قدرداني مي‌کنيم.

وزير امور خارجه عراق تلاش براي توسعه و تعميق هر چه بيشتر روابط دو کشور و همچنين فراهم کردن زمينه عملياتي شدن توافقات دو کشور از جمله درخصوص همکاري هاي مرزي، حمل و نقل و همچنين آماده سازي اروند رود براي توسعه همکاري هاي تجاري و داد و ستد ميان دو کشور را از اهداف سفر خود به تهران عنوان کرد.

فواد حسين، گفت: با تأکيد نخست‌وزير، کميته تخصصي ويژه‌اي براي انجام مذاکرات و فراهم کردن زمينه اجرايي شدن توافقات دو کشور تعيين شده که اعضاي اين کميته ظرف هفته هاي آينده به ايران سفر خواهند کرد.

وزير امور خارجه عراق با بيان اينکه بايد تلاش کنيم همه توافقات قبلي دو کشور گام به گام اجرايي شود بر توسعه همکاري‌هاي دو کشور در زمينه‌هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي تأکيد کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar