خانه ملت/ وزير پيشنهادي صمت با تاکيد بر اينکه اين وزراتخانه تخصصي است و بنگاه سياسي نيست، گفت: مبارزه با فساد، رانت‌خواري و ويژه‌خواري در اولويت قرار خواهد گرفت و امضاهاي طلايي و بروکراسي محض اداري را حذف خواهيم کرد.

به گزارش خانه ملت، عليرضا رزم‌حسيني، وزير پيشنهادي صمت با حضور در نشست مجمع نمايندگان استان تهران در تشريح برنامه‌هاي خود، گفت: با توجه به شرايط خاص کشور و درگيري با ويروس کرونا و تحريم‌ها برنامه‌اي را به مجلس ارائه کرديم که حاوي اسناد بالادستي، سند چشم انداز، برنامه ششم، سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي و سند راهبردي وزارت صمت است که به دليل شرايط خاص کشور شايد تحقق آنها غيرممکن باشد، اما تلاش خواهيم کرد برنامه در شرايط خاص و عادي عملياتي شود.

بايد اقتدار به وزرات صمت بازگردد

وي با تاکيد بر اينکه وزارت صمت بي‌ثبات‌ترين دوران تاريخي خود را مي‌گذراند، افزود: اولين گام ما تمرکز بر رفع مشکلات داخلي وزارتخانه است و بايد اقتدار به آن بازگردد زيرا در حال حاضر اقتدار مناسب را ندارد و هرکس تکاليفي را به وزارتخانه مي دهد که بار سنگيني بر آن تحميل شده است.

وزارت صمت تخصصي است، بنگاه سياسي نيست

رزم‌حسيني يادآور شد: طي دو روز گذشته نشستي را با سرپرست و معاونان وزارتخانه برگزار کرديم و در جريان امور و مشکلات قرار گرفتيم؛ اين وزارتخانه تخصصي است و بنگاه سياسي نيست بنابراين به شدت تدبير خواهيم کرد سياسي‌کاري و جناح‌ بازي مديريت شود و بايد وزارت توليد، اشتغال، صادرات، افزايش درآمد و رضايتمندي شکل بگيرد.

وي با تاکيد بر اينکه مبارزه با فساد، رانت‌خواري و ويژه‌خواري در اولويت قرار خواهد گرفت، گفت: اين وزارتخانه زمينه کار دارد و به طور قطع امضاهاي طلايي، بروکراسي محض اداري و قوانين مزاحم را کنترل خواهيم کرد همچنين ماهانه به کميسيون هاي تخصصي گزارش ميداني ارائه خواهيم کرد و در سياست‌هاي کاري بايد انسجام کاملي ميان وزارت صمت، بانک مرکزي، وزارت اقتصاد و وزارت جهاد کشاورزي به وجود آيد و وحدت رويه ايجاد شود و همچنين در حوزه انسجام بخشي اين دستگاه ها بايد کار کنيم.

وزير پيشهادي صمت تصريح کرد: اين وزارتخانه بي سامان‌ترين وزارتخانه در شرايط فعلي تحريم و کرونا بوده و داراي شرايط ويژه‌اي است بنابراين انتظار داريم پشتيباني حداکثري مجلس را داشته باشيم و کار کارشناسي و خرد جمعي مبتني بر کارشناسان دولت، کميسيون هاي تخصصي مجلس و اتحاديه ها، اصناف، تشکل ها و اتاق هاي بازرگاني است، زيرا تصميم گير و تصميم ساز هستند.

دنبال مديريت بازار هستيم و نه مداخله در آن/ سياست‌هاي پولي و مالي عامل گراني‌ها

وي افزود: بايد براي توسعه و آباداني کشور نگاه مشترک داشته باشيم و از نمايندگان انتظار داريم با ما همراهي و تعامل لازم را داشته باشند. دنبال مديريت بازار هستيم و نه مداخله در آن؛ نمي توانيم به شکل دستوري قيمت ها را پيش بيني کنيم زيرا باعث رانت و فساد مي شود البته وزارت صمت به تنهايي مقصر گراني ها نيست، بلکه سياست‌هاي پولي و مالي کشور و همچنين هدايت نقدينگي عاملي براي گراني هاست.

رزم حسيني بيان کرد: وزراي اقتصاد، صمت، جهاد کشاورزي و همچنين بانک مرکزي تيم اقتصادي دولت هستند و بايد ميان آنها انسجام فکري و دولتي به وجود آيد همچنين بايد به فراواني کالاها توجه کرد و توليد داخلي را افزايش داد به بخش لوازم خانگي هم توجه ويژه اي خواهيم کرد، زيرا در حال حاضر به دليل خروج نمايندگي سامسونگ و ال جي از کشور، قيمت لوازم خانگي افزايش يافته، بنابراين بايد دامنه ميان کارخانه و بازار را با تامين مالي توسط شرکت هاي بزرگ دولتي که توليدکننده مواد اوليه هستند، را تحقق بخشيد.

تنظيم بازار و تامين و توزيع نهاده هاي دامي بايد به وزارت جهاد کشاورزي واگذار شود

وي در مورد قيمت نهاده‌هاي دامي گفت: تنظيم بازار و تامين و توزيع نهاده هاي دامي بايد به وزارت جهاد کشاورزي واگذار شود، بايد هر اندازه که مي توانيم وظايف وزارت صمت را کاهش دهيم تا به وظايف اصلي خود بپردازد و انحصار را تا جايي که امکان دارد بايد بشکنيم افرادي درخصوص برخي کالاها انحصاري عمل مي کنند، بنابراين بايد با آنها رقابتي برخورد کرد و با ابزار رقابت، قيمت ها را بشکنيم و کاهش دهيم.

اين وزير پيشنهادي دولت دوازدهم گفت: در حوزه قيمت ها اولين گام اين است که ظرفيت خالص واحدهاي موجود را تکميل کرد. همچنين توجه به واحدهاي راکد و تعطيل شده و مديريت واحد را در دستور کار قرار خواهيم داد.

وي با اشاره به راهکارهاي حل مشکلات هپکو يادآور شد: سازمان هيدرو بايد واردکنندگان ماشين آلات را به توليدکنندگان ماشين آلات در هپکو تبديل کند همچنين سعي خواهيم کرد در بخش بازار، شناسه کالا را براي جلوگيري از قاچاق و انبارگرداني، راه اندازي کنيم؛ در حوزه صنعت در سال 98 در حدود 980 هزار ميليارد تومان تسهيلات توسط بانک ها ارائه شد، اما 90 درصد آن به 10 درصد افراد داده شد، يعني منابع بانکي که مي توانست توازن ايجاد کند را به 10 درصد جامعه متمرکز کرديم.

شاهد حبس معادن توسط عده‌اي هستيم

رزم حسيني تاکيد کرد: در حوزه معدن، بي عدالتي و حبس معادن را توسط عده‌اي شاهديم و متاسفانه عده‌اي چندين سال است که معادن را حبس مي‌کنند و حتي برخي مجوز معادن را مي فروشند و ما براي مديريت اين موضوع برنامه داريم و در اين راستا طي 3 ماه آينده تعدادي از معادن آزاد مي شود و همچنين زنجيره ارزش معادن را تکميل تر خواهيم کرد.

تفکر و نگاهم اقتصاد مقاومتي است

وي با تاکيد بر اينکه در حوزه تجارت خارجي، اقتصاد مرزها را بايد تقويت کرد زيرا کمتر به آن توجه شده است، گفت: ما بر اين مهم متمرکز خواهيم شد، در حوزه مربوط به فضاي کسب و کار وضعيت مطلوب نيست، اکنون در هيچ شرکتي سهامدار نيستم؛ اهل مشورت هستم و اختيارم را به هيچکس نمي دهم، به سيستم اتوبوسي اعتقادي ندارم و تلاش خواهم کرد افراد پاکدست و متخصص را به کار گيرم. به اقتصاد درون زا ايمان و اعتقاد دارم و تفکر و نگاه من اقتصاد مقاومتي است.

وزير پيشنهادي صمت با تاکيد بر اينکه پيوست‌هاي زيست محيطي را در صنعت رعايت خواهيم کرد، گفت: تلاش خواهيم کرد با اقتدار و تلاش مضاعف کارها را پيش ببريم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar