فارس/ رئيس مجلس شوراي اسلامي از حمله تروريستي آمريکا به شهيد سليماني به عنوان توهين به حاکميت عراق ياد کرد.

فواد حسين وزير امور خارجه عراق امشب (شنبه ۵ مهرماه) با محمدباقر قاليباف رئيس مجلس شوراي اسلامي ديدار و با راهبردي خواندن روابط بين جمهوري اسلامي ايران و جمهوري عراق ، پيرامون مسائل دوجانبه ، منطقه اي و بين المللي گفت و گو کرد. 
رئيس مجلس شوراي اسلامي ضمن ابراز خرسندي از اين ديدار گفت: حاکميت، امنيت، استقلال و يکپارچگي عراق همواره مورد تاکيد ايران است. ما معتقديم عراق کنوني نقش مثبت ، مهم و اثرگذاري در منطقه دارد. 
قاليباف در ادامه از دخالت آمريکا در منطقه و حضور تروريست هاي داعش که توسط آمريکا تقويت شدند، به عنوان آفت صلح و ثبات و رفاه عراق و منطقه ياد کرد. 
وي تصريح کرد: برخي کشورهاي منطقه تحت فشار آمريکا به عادي سازي روابط با رژيم صهيونيستي  پرداختند، بي ترديد جهان اسلام نبايد نسبت به اين موضوع سکوت کند و لازم است چرا که موضوع فلسطين الويت اول امت اسلامي است. 

رئيس قوه مقننه کشورمان با تاکيد بر  اينکه ايران از عراق به عنوان کشوري اسلامي و همسايه اي مهم همواره حمايت مي کند، يادآور شد: يکي از مهمترين مطالبات مردم، دولت و پارلمان عراق خروج آمريکا از اين کشور است که ريشه ناامني هاست.

وي افزود: حمله تروريستي آمريکا عليه سردار سليماني و ابومهدي المهندس توهين به حاکميت عراق و نقض استقلال اين کشور بود. وي افزود: شواهد نشان مي دهد که آمريکا در منطقه به تقويت تروريست ها از جمله داعش پرداخته است. 
قاليباف افزود: آمريکا در طول تاريخ از طريق خيانت به ساير کشورها، مشکلاتي را براي آنها ايجاد کرده است. 

وي با تاکيد بر اينکه همواره تثبيت صلح و امنيت در عراق و منطقه مهمترين دغدغه جمهوري اسلامي ايران است ، تنها راه حل مشکلات موجود در کشور عراق را خروج آمريکا از اين کشور دانست.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به حمايت مجالس دو کشور از توسعه هر چه بيشتر روابط ،به سفر اخير نخست وزير عراق به تهران اشاره کرد و با تاکيد بر تداوم صادرات انرژي به عراق بر ضرورت پيگيري توافقات فيمابين از جمله لايروبي اروندرود و اتصال راه آهن بصره – خرمشهر جهت تسهيل خدمات دو کشور تاکيد کرد. 

در ادامه فواد حسين ضمن تشکر از رئيس مجلس شوراي اسلامي و ابلاغ سلام مقامات عالي عراق گفت: امروز به کشور همسايه و برادر ايران سفر کردم که تاريخ و جغرافياي کشورمان بدان پيوند خورده و منافع سياسي و اقتصادي مشترکي داريم. 

وزير امور خارجه عراق در ادامه به تشريح برخي تحولات منطقه اي و بين المللي پرداخت و اظهار اميدواري کرد که ايران همچون گذشته از اين کشور حمايت کند.

وزير امور خارجه عراق با اشاره به جدول زماني خروج آمريکا از عراق ، پايبندي مردم ، مجلس و دولت  عراق را به حفظ استقلال و تماميت ارضي کشورش مورد تاکيد قرار داد.

فواد حسين در پايان بر ضرورت تحکيم هر چه بيشتر روابط دوجانبه بين ايران و عراق تاکيد کرد و لايروبي اروندرود و اتصال راه آهن بين ايران و عراق را از مهمترين مباحث در دستور کار دو کشور خواند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar