نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
سیاسی

رونمایی الله‌کرم از نامزد حداکثری جریان موسوی‌خوئینی‌ها در ۱۴۰۰

منبع
نامه نيوز
بروزرسانی
رونمایی الله‌کرم از نامزد حداکثری جریان موسوی‌خوئینی‌ها در ۱۴۰۰

نامه نيوز/ تحليلگر مسائل سياسي گفت: اين بخش جريان اصلاح طلب که با آقاي موسوي خوئيني ها همراه است. اول روي حمايت از آقاي عارف و محمدرضا نظر داشتند اما بعد به طرف آقاي مصطفي معين گرايش پيدا کردند.

 نامه اخير موسوي خوئيني ها از دو جنبه قابل تحليل است، نشان داد ديدگاه تئوري پردازان اصلاحات مخصوصا عباس عبدي و سعيد حجاريان درباره انتخابات 1400 نزد اصلاح طلبان نيز خريدار نداشته و تصميم گيران اين جريان برنامه هاي ديگري را در سر مي پرورانند. با حسين الله کرم در همين رابطه گفتگو کرديم.

مشروح گفتگوي حسين الله کرم با نامه نيوز را در ادامه بخوانيد.

*آقاي موسوي خوئيني ها در نامه اي جديد نوشته «ما در انتخابات 1400 شرکت مي کنيم، يا پيروز مي شويم، يا چهره کساني را که انتخابات را به بازي مي گيرند رسوا مي کنيم»، آيا او نظرش را داده يا يک دستور تشکيلاتي را اعلام کرده است؟
-پيش از اين نامه، آقاي عباس عبدي پيشنهاد «حذف رياست جمهوري و احياي نخست وزيري» و آقاي سعيد حجاريان موضوع «برگزاري انتخابات 1400 با يک نامزد» را داده بودند که دو نظر غيرکارشناسي محسوب مي شدند اما آقاي موسوي خوئيني ها با اعلام مشارکت در 1400 مي خواهد بستر تأييد صلاحيت نامزدهاي مدنظرش را مهيا کند. البته او بايد بداند که مجمع روحانيون مبارز و جريان متبوعش (اصلاحات) بودند که انتخابات سال 88 را به بازي گرفتند. آنها پس از فترتي چهار ساله دولت هاي يازدهم و دوازدهم را با ترکيب دلخواه روي کار آوردند. حالا بايد پاسخگوي عدم موفقيت برجام، بيکاري و گراني هاي فزاينده باشند. متأسفانه به جاي پاسخگويي آقايان همچنان مشغول انشاء خواندن هستند، غافل از آنکه زنگ حساب فرارسيده است.

* با سکوتي که محمد خاتمي اين روزها دارد، آيا موسوي خوئيني ها دنبال ليدري در جريان اصلاحات است؟
-هر دو نفر يعني آقايان محمد خاتمي و موسوي خوئيني ها نه تنها دنبال ليدري اصلاحات را در سردارند بلکه دنبال مراتب بالاتر از آن نيز هستند. حال آنکه کارگزاران از جمع اصلاحات خارج شده و در فکر معرفي نامزد مشترک با اصولگرايان سنتي است. از طرف ديگر ورود آقاي روحاني به  سطح بالاتري که در فکر آقايان است، باطل کننده هر گونه توهم ليدري است.
 
*اصلاح طلبان به حرف موسوي خوئيني ها براي مشارکت در انتخابات 1400 گوش مي دهند؟
-اصلاح طلبان فکر مي کنند با پيروزي بايدن و برگشت آمريکا به برجام مي توانند با يک مشارکت حداکثري پيروز شوند و تکرار کننده جمهوري هفتم و هشتم (دولت اصلاحات) باشند. از آنجاکه آقاي موسوي خوئيني ها به اين کمپين پيوسته و مي گويد ما پيروز انتخابات حداکثري هستيم، ايشان مورد پذيرش آنها قرار خواهد گرفت. اما مردم از دولت آقاي روحاني شديداً ناراضي هستند بنابراين همانطور که درمصاحبه قبلي گفتم چه يک نامزد اصلاح طلب، چه يک لشکر از آنها تأييد شود، جامعه رأي خود را به نامزد حداکثري اصلاح طلبان نخواهد داد.
 
*حرف هاي موسوي خوئيني ها چقدر پذيرش مردمي دارد؟
-حرف هاي آقاي موسوي خوئيني ها در حال حاضر از طرف مردم خريداري ندارد، زيرا اولا مردم براساس روند تاريخي به آنها رأي نخواهند داد، ثانيا تورم افسارگسيخته و گراني 13 برابري، بيکاري و غيره حتي آمادگي مشارکت در انتخابات را نيز از جامعه سلب کرده چه رسد به اينکه مردم به نامزد اصلاح طلبان رأي دهند. ثالثا اعتماد مردم از آمريکا کاملا از دست رفته و در ضمن سرمايه گزاري400 ميليارد دلاري چين را شنيده اند و مي دانند غربگرايان با تشکيل کمپين بايدن در ايران به طور علني با قرارداد چيني مخالفت دارند بنابراين در انتخابات 1400 به گرايش چين محور -که حداقل امتحان نشده- رأي مي دهند. 
 

*آيا آقاي موسوي خوئيني ها دنبال احيا کردن کليد واژه تقلب در انتخابات است؟
-آقاي موسوي خوئيني ها در نامه خود با طرح 6 محور «شانه خالي کردن از حل مشکلات مردم»، «دخالت هاي ناروا و ناصواب نهادها»، «حذف جمهوريت»، «تشويق ملت عليه کساني که مرتکب خطا شوند»، «پيروزي اصلاحات در مشارکت حداکثري» و «انتخابات آزاد يا غيرآزاد» مي خواهد از هم اکنون شکست اصلاحات در انتخابات 1400 را زير سئوال ببرد و به نوعي آماده باش هشتادوهشتي را بازتوليد کند. اين درحالي است که در آن زمان هم پس از هفته اول شاهد ريزش اعتراضات انبوه مردمي به اعتراضات کوچک خياباني بوديم. الان نيز مردم به دليل سلب اعتماد از اصلاحات به هيچ وجه در اين چارچوب عمل نخواهند کرد.درنهايت مي توان گفت خوئيني ها ميخواخدجاي هاشمي رابگيرد.
 
*نامزد حداکثري مدنظر آقاي موسوي خوئيني ها چه کسي است؟
-جريان راديکال اصلاحات از زبان آقاي حجاريان و آقاي عبدي حرف هاي خودشان را زدند و خواستار عدم مشارکت در انتخابات هستند. جريان ميانه رو کارگزاران مي خواهد با بخشي از اصولگرايان سنتي (غيرانقلابي) ائتلاف کند. اين بخش ازجريان اصلاح طلب که با آقاي موسوي خوئيني ها همراه است، ابتدا روي حمايت از آقاي عارف ومحمدرضاخاتمي نظر داشتند اما بعد به طرف آقاي مصطفي معين گرايش پيدا کردند. سوابق آقاي معين در سال ۸۸ هم مشخص است که او و همفکرانش بعد انتخابات، کشور را به بازي گرفتند بنابراين تأييد صلاحيت نخواهد شد. حتي اگر هم تأييد صلاحيت شود مثل انتخابات سال 84 رأي نمي آورد چون آن سال نيز با وجود تأييد شدن بر اثر حکم حکومتي نتوانست از مردم رأي بگيرد. درنهايت مجبور به حمايت از ظريف ميشوند که به نظر نمي رسد تاييدصلاحيت شود.بنده معتقدم اعتماد سرمايه اجتماعي اصلاحات به بادفنا رفته است وبه اين زودي ها بر نخواهد گشت.
 
*آقاي موسوي خوئيني ها و جريان متبوعش به سمت حمايت از نامزد حداقلي مثل عارف يا ائتلافي مثل لاريجاني مي روند؟
-آنها سابقا به ائتلاف تن داده اند و به نظرم سال 1400 نيز دست به همين کار مي زنند.
به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره

دانلود اپلیکیشن آخرین خبر