نماد آخرین خبر

پیش‌بینی تاجرنیا از انتخابات متفاوت ۱۴۰۰

منبع
برنا
بروزرسانی
پیش‌بینی تاجرنیا از انتخابات متفاوت ۱۴۰۰

برنا/ يک چهره سياسي اصلاح‌طلب گفت: هيچ تضميني براي جناح اصولگرا براي پيروزي در انتخابات وجود ندارد ضمن اينکه اصلاح طلبان، توانايي زيادي براي بر هم زدن بازي‌هاي از پيش تعيين شده را دارند.
 
«علي تاجرنيا»، چهره سياسي اصلاح‌طلب، با اشاره به انتخابات رياست جمهوري 1400 به برنا گفت: انتخاباتي که چند چهره مطرح در آن مشارکت کنند و به نوعي در آن، تقسيم آراء صورت بگيرد به نظر من غير از سال 1384، عملا ما انتخابات چند قطبي ديگري نداشتيم. ممکن است چند چهره سياسي در انتخابات بوده باشند مثل 88 اما باز هم، انتخابات دوقطبي شده است.

او افزود: بنابراين به نظر من به صورت سنتي در کشور ما انتخابات به صورت دو قطبي خواهد شد، يعني بدون شک بين دو کانديدا از دو جريان سياسي، رقابت صورت خواهد گرفت. نکته دومي که مي‌توانم ادعا کنم اين است که غير از انتخابات‌هايي که در زمان آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، شکل گرفت انتخابات‌هاي بعدي به هيچ عنوان اين گونه نبود که جريان رسمي و حاکميت کشور، کانديدايي را بخواهند و آن کانديدا به مقام رياست جمهوري برسد. در دوران خاتمي و روحاني اين امر کاملا مشخص بود. در دوره احمدي نژاد هم حتي مي‌دانيم، شايد تا يک هفته تا 10 روز قبل از انتخابات بنا بر حضور احمدي نژاد و پيروزي او، نبود.

علي تاجرنيا ادامه داد: پيش‌بيني مي‌شود، انتخابات‌ به نفع فردي باشد که مجموعه بيشتري از جريان حاکم از آن حمايت مي‌کنند اما در انتخابات‌هاي گذشته يعني نه در سال 76 و نه در سال 84 و نه در سال 92 ، اين اتفاق رخ نداد يعني در همه اينها، فردي روي کار آمده که شايد تا چند ماه قبل احتمال، پيروزي‌اش وجود نداشته است.

او اضافه کرد: از اين رو مدل انتخابات پيش رو هم، بسيار متفاوت از انتخابات‌هاي گذشته نيست. تنها مسئله‌اي که وجود دارد اين است که با توجه به تجارب گذشته، اين احتمال مي‌رود که براي اينکه ريسکي صورت نگيرد و يک مجموعه‌اي که ممکن است مدنظر نباشند مجدد پيروز شوند، در تأييد صلاحيت کانديداها در اين دوره بخواهد سختگيري بسيار بيشتري صورت گيرد به گونه‌اي که جريانات غيراصولگرا به هيچ عنوان، گزينه‌اي نداشته باشند.

تاجرنيا با بيان اينکه پيش‌بيني‌ام اين است که اصلاح‌طلبان با وجود همه اين تنگناها و مشکلات، در انتخابات پيش رو مشارکت خواهند کرد، تاکيد کرد: بدون شک انتخابات آينده انتخاباتي دوقطبي خواهد شد؛ برخلاف تصور همه که فکر مي‌کنند باتوجه به اينکه اکثريت مجلس در اختيار جناح اصولگرا است يا احتمالا دولت آينده طبق گردش کار، حتما اصولگرا خواهد بود به نظر من، به هيچ عنوان اين مسئله نمي‌تواند جدي باشد. علتش هم برمي‌گردد به اينکه در حال حاضر شرايط به گونه‌اي است که بخش عمده‌اي از طرفداران جناح‌هاي رسمي کشور، دچار ريزش شدند و اگرچه اصلاح‌طلبان ممکن است بخش عمده‌اي از پايگاهشان را از دست داده باشند، اما بدون شک اصولگرايان هم عملا نتوانستند يک اقدام جدي و اعتمادسازي ايجاد کنند.

او اضافه کرد: در واقع بخش عمده‌اي از طبقه فرودست که در انتخابات گذشته به صورت تکليفي حتي در انتخابات شرکت مي‌کردند در حال حاضر، انگيزه لازم را براي اين حضور ندارند؛ بنابراين ضمن اينکه پيش‌بيني مي‌شود، مشارکت در انتخابات پيش رو به نسبت کمتر از انتخابات گذشته باشد اما در عين حال، هيچ تضميني براي جناح اصولگرا براي پيروزي در انتخابات وجود ندارد ضمن اينکه اصلاح طلبان، همواره نشان دادند که توانايي‌هاي زيادي براي بر هم زدن بازي‌هايي که معمولا از پيش تعيين شده، دارند.

اين چهره سياسي اصلاح طلب عنوان کرد: در مجموع پيش بيني بنده اين است که انتخابات سال آينده، دو قطبي خواهد بود و هر چند تعداد کانديدايي که وجود داشته باشد باز هم از نظر من، اکثريت قريب به اتفاق آراء، به سبد دو کانديداي اصلي ريخته خواهد شد که مهم اين است، اين دو کانديداي اصلي چه شرايطي را داشته باشند و چقدر محدوديت ايجاد کنند.

تاجرنيا در پايان گفت: در حال حاضر هرچقدر ما به سمت زمان حال و آينده، پيش مي‌رويم نقش رسانه‌ها و فضاي مجازي و همچنين قابليت فردي خود کانديداها بسيار موثر خواهد بود. به هر روي نگراني‌هاي بسيار جدي وجود دارد که انتخابات رياست‌جمهوري که يک انتخابات کاملا ملي و با حضور حداکثري مردم بوده با توجه به اين پيشنهادات جديد، تغيير قانون انتخابات به نوعي ويژگي‌هاي يک انتخاباتِ استاندارد را از دست دهد و در چنين شرايطي، فکر مي‌کنم در آن زمان انتخاباتي وجود نخواهد داشت که ما درباره آن فضا بخواهيم، صحبت کنيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره