نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
سیاسی

ظریف: تحریم‌های آمریکا علیه ایران در شیوع کرونا تروریسم پزشکی است

منبع
ايسنا
بروزرسانی
ظریف: تحریم‌های آمریکا علیه ایران در شیوع کرونا تروریسم پزشکی است

ايسنا/ وزير امور خارجه کشورمان در گفت‌وگويي مواضع کشورمان درباره مسائل جاري پيرامون ايران و به ويژه در موضوع روابط تهران-واشنگتن را تشريح کرد.

به گزارش شبکه راشا تودي،  محمدجواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با اين شبکه درباره بيماري همه‌گير کرونا گفت: اين بيماري  فقير و غني و دشمنان را نمي‌شناسد و در حال تاثير گذاشتن بر همه ماست. همه ما بايد براي مبارزه با اين ويروس متحد شويم. متاسفانه آمريکا حتي در خريد دارو  و واکسن مانع ايران مي شود. 
وزير امور خارجه کشورمان درباره تاثير تحريم‌هاي اقتصادي آمريکا بر شيوع کرونا در ايران گفت: تحريم‌ها و فشار اقتصادي تاثير چشم گيري در دو سطح داشته است. اول اين که ما نمي‌توانسيتم مانع سر کار رفتن مردم بشويم.  ما نمي‌توانستيم مشوق‌ها و کمک‌هاي دولتي بلاعوض بيشتري براي ماندن مردم در خانه و کسب هزينه هاي زندگي انجام دهيم و خزانه دولت آن قدر پر نبود، بنابراين ما بايد به آنها اجازه مي‌داديم که خودشان کسب درآمد کنند.  اين تصميمي بود که بايد مي‌گرفتيم و تصميم  بسيار سختي بود که بايد مي گرفتيم.  سطح دوم خريد دارو و واکسن است.  آمريکا اول از همه منابع مالي ما را با ممانعت از فروش نفت محدود کرد و دوم اين که از داشتن دسترسي به پول خودمان جلوگيري مي کند. 

وي افزود: ما در کشورهاي خارجي مقداري پول بلوکه شده داريم و آن کشورها توسط آمريکا از اجازه دادن به ما براي خريد دارو با پول خودمان منع شده‌اند. هرچه آمريکايي ها درباره اين مي‌گويند که تحريم‌هايشان بر موارد بشردوستانه تاثير نمي‌گذارد فقط يک دروغ است.  ما در تلاش بوده‌ايم براي واکسن سازمان جهاني بهداشت و واکسن هاي معمولي پول انتقال دهيم که نتوانسته ايم.  اين از پايه و اساس تروريسم پزشکي است که آمريکا در آن دست دارد. 


ظريف درباره سفرش به مسکو عليرغم وجود اين بيماري همه گير گفت: اين سومين سفر من به مسکو پس از کرونا است.  برخي چيزها هستند که بايد به صورت حضوري مورد بحث قرار بگيرند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar