فارس/ رئيس سازمان پدافند غيرعامل کشور با تاکيد بر اينکه 8 سال جنگ به جاي تضعيف، ايران را «قوي» ساخت، «دفاع مقدس» را چشمه جوشان «قدرت» و «بازدارندگي» عنوان کرد.

مراسم تکريم خانواده‌هاي معظم شهدا، جانبازان و ايثارگران به مناسبت هفته دفاع مقدس با حضور سردار غلامرضا جلالي، رئيس سازمان پدافند غيرعامل کشور و جمع محدودي از مسئولان و کارکنان اين سازمان با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي مقابله با شيوع ويروس کرونا برگزار شد.
سردار جلالي در اين مراسم با گراميداشت ياد و خاطره شهدا، مصادف شدن هفته دفاع مقدس با ايام عزاداري حسيني را فرصتي مناسب براي تفکر در فلسفه قيام امام حسين(ع) و تاثيرات آموزه‌هاي مکتب عاشورا در حماسه‌سازي‌هاي 8 سال دفاع مقدس دانست.

در دوران دفاع مقدس استقلال ملي خود را اثبات کرديم

وي با تاکيد بر اينکه ايران در دوران دفاع مقدس نشان داد مستقل است و استقلال ملي خود را اثبات کرد، افزود: ايران در دوران دفاع مقدس نه تنها با حزب بعث بلکه با جبهه استکبار جهاني به سرکردگي آمريکا ميجنگيد.

رئيس سازمان پدافند غيرعامل کشور با اشاره به اينکه يک وجب از خاک ايران بر خلاف جنگ هاي قبلي در دوران پادشاهان به دشمن داده نشد، خاطرنشان نمود: هدف از دشمن در جنگ تحميلي تضعيف قدرت ملي ايران بود اما بعد از ۸ سال دفاع مقدس، ما در ابعاد مختلف شاهد ارتقاي قدرت ملي هستيم و همچنان دفاع مقدس کانون توليد قدرت و بازدارندگي است.

خلق صنعت بومي دفاعي از دستاوردهاي استراتژيک دفاع مقدس

سردار جلالي از جمله دستاوردهاي مهم دفاع مقدس در مسير ارتقاي قدرت ايران را تکوين يک فرهنگ دفاعي مبتني بر ارزش هاي ديني و عاشورايي با هنر امام راحل عنوان کرد و گفت: امام خميني(ره) به جنگ معناي مقدس دفاع را داد و جبهه هاي نبرد را به  دانشگاه انسان سازي تبديل کرد. 

اين فرمانده ارشد نظامي جبهه هاي غرب در دوران دفاع مقدس يکي ديگر از دستاوردهاي راهبردي 8 سال دفاع مقدس را خلق يک صنعت دفاعي بومي دانست و گفت: ايراني که پيش از جنگ وابسته به خارج بود و حداکثر يک سلاح ژ3 را مونتاژ مي کرد پس از جنگ تبديل به کشوري با يک صنعت خودکفاي دفاعي در تمامي لايه هاي استراتژيک شد. 
وي سازماندهي ساختارهاي دفاعي نوين مثل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و بسيج در کنار ارتش را از ديگر دستاوردهاي 8 سال دفاع مقدس دانست و افزود: امروز به يمن فرماندهي مقام معظم رهبري ارتش، سپاه و بسيج ارکان متحده بازدارندگي و اقتدار ايران اسلامي محسوب مي شوند.

وي با بيان اينکه دشمن زماني که احساس کند ضعيف هستيم به ما حمله مي‌کند، گفت: بنابراين قوي شدن، قوي بودن و قوي ماندن براي ما يک راهبرد است که امام (ره) آن را تبيين کرد و مقام معظم رهبري مسير اين راهبرد را براي ما ترسيم فرمودند و امروز راهبرد «ايران قوي» در امتداد مسير دفاع مقدس است.

براي قوي بودن بايد ترکيبي از قدرت نرم و سخت را در اختيار داشته باشيم

رئيس سازمان پدافند غيرعامل کشور با بيان اينکه براي قوي بودن بايد ترکيبي از قدرت نرم و سخت را در اختيار داشته باشيم، تصريح کرد: اين قوي شدن براي نظام اسلامي هم مبتني بر آموزه هاي قرآني، هم تکليفي ولايي و هم تدبيري براي حکمراني است.

وي فرهنگ عاشورا و نهضت حسيني را مظهر قدرت نرم نظام اسلامي دانست و تصريح کرد: دفاع مقدس بازتوليد ارزش هاي عاشوراست که به مظهر قدرت نرم نظام اسلامي تبديل شده است. همين گفتمان بود که سبب شد در يک جنگ 8 ساله نابرابر، با وجود تجهيزات کمتر، دست برتر و پيروز را در ميدان داشته باشيم.

رئيس سازمان پدافند غيرعامل کشور متذکر شد: از همين رو اگر باور به فرهنگ عاشورا را حفظ کنيم و به نسل بعد منتقل کنيم قدرت نرم جمهوري اسلامي را توسعه داده‌ايم.

وي با بيان اينکه تکليف ما حفاظت از اين قدرت نرم است، گفت: حفاظت از قدرت نرم انقلاب و نظام از آن رو اهميت دارد که دشمن به دنبال تحريف و بدعت در اين فرهنگ است تا آن را آرام آرام استحاله کرده و نابود کند.  

دفاع مقدس 40 سال بازدارندگي را براي ما به ارمغان آورد

رئيس سازمان پدافند غيرعامل کشور در پايان تصريح کرد: نگاه ما به دفاع مقدس به عنوان برگ زريني در تاريخ کشور است که هم عزت و اقتدار کشور را حفظ کرد و هم توانست 40 سال بازدارندگي دفاعي و قدرت برتر را در برابر دشمنان براي ما به ارمغان آورد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar