نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
سیاسی

برد عملیاتی نیروی دریایی ارتش به اقیانوس هند رسید

منبع
ايرنا
بروزرسانی
برد عملیاتی نیروی دریایی ارتش به اقیانوس هند رسید

ايرنا/ معاون هماهنگ کننده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي گفت: در زمان دفاع مقدس برد عملياتي نيروي دريايي ارتش خليج فارس، تنگه هرمز و قسمتي از درياي عمان بود اما امروز برد عملياتي اين نيرو به شمال اقيانوس هند و درياهاي آزاد افزايش پيدا کرده است.

امير دريادار حمزه علي کاوياني عصر يکشنبه در آيين بزرگداشت پيشکسوتان دفاع مقدس که در فرهنگسراي اشراق برگزار شد، افزود: صدام فکر مي‌کرد که در مدت کوتاهي مي‌تواند به اهداف خود دست بيابد اما با ايستادگي و مقاومت بينظير مردم و در يک جنگ ۸ ساله که همه استکبار جهاني از صدام حمايت مي‌کردند حتي يک وجب هم از خاک کشورمان را به دشمن ندادند.

وي  نقش نيروي دريايي در دفاع مقدس را راهبردي و استراتژيک عنوان کرد و گفت: نيروي دريايي در ۶۷ روز اول جنگ تحميلي توانست نيروي دريايي ارتش بعث عراق که تجهيزات پيشرفته‌اي داشت از صحنه جنگ و دريا خارج کند به گونه‌اي که رژيم بعث تا پايان جنگ هيچ فعاليتي نتوانست انجام دهد.

معاون هماهنگ کننده نيروي دريايي ارتش قطع صادرات و واردات رژيم بعث عراق از طريق دريا را  از ديگر اقدامات نيروي دريايي در دفاع مقدس دانست و گفت: اقدامات گسترده‌ نيروي دريايي ارتش در دفاع مقدس موجب شد که تا پايان جنگ رژيم عراق از طريق دريا هيچ واردات و صادراتي نداشت.

امير کاوياني گفت: رژيم عراق مي‌خواست سه روزه خوزستان را از کشور ما جدا و روز هفتم در ميدان آزادي جشن پيروزي بگيرد اما مقاومت مردم و تکاوران دريايي در مقاومت ۳۴ روزه خرمشهر همه معادلات صدام را بر هم زد.

وي ادامه داد: اقتدار امروز ما در صحنه دريا نتيجه رشادت‌ها و افتخار آفريني‌هاي رزمندگان ما در دفاع مقدس است. جنگ دانشگاه بود و به ما آموخت که بايد روي پاي خودمان بايستيم.

 اين فرمانده دوران دفاع مقدس گفت: زماني که انقلاب اسلامي پيروز شد بسياري از مستشاران نظامي از کشورمان خارج شدند و با آغاز جنگ رزمندگان جوان ما اين تجهيزات را پاي کار آوردند و از آن‌ها استفاده کردند.

معاون هماهنگ کننده نيروي دريايي ارتش ادامه داد: امروز که طيف متنوع تجهيزات و تسليحات دفاعي مانند موشک‌ها و ساير تجهيزات که در داخل کشورمان توليد مي‌شود و ما بيش از ٩۵ درصد تجهيزات دفاعي خودمان را در داخل توليد مي‌کنيم، همه به برکت رشادت‌هاي دفاع مقدس حاصل شده است.

امير دريادار کاوياني درباره وضعيت امروز نيروي دريايي ارتش در قياس با زمان دفاع مقدس گفت: ما در دفاع مقدس آموختيم که بايد چه تجهيزاتي داشته باشيم. امروز برد عملياتي نيروهاي دريايي ما نسبت به دفاع مقدس افزايش پيدا کرده است. در زمان دفاع مقدس برد عملياتي ما خليج فارس، تنگه هرمز و قسمتي از درياي عمان بود. اما امروز برد عملياتي ما به شمال اقيانوس هند و درياهاي آزاد افزايش پيدا کرده است.

وي خاطرنشان کرد: ما بايد متناسب با شرايط جديد تجهيزات مناسب را توليد مي‌کرديم. اين تجهيزات در نيروي دريايي توليد شده و در نيروي دريايي از آنها استفاده مي‌کنيم.

 معاون هماهنگ کننده نيروي  دريايي ارتش ادامه داد: ما در گذشته بيشترين مشکل را در حوزه موشکي داشتيم؛ اما امروز موشک‌هاي کروز با بردهاي بلند و عملياتي در اختيار نيروهاي دريايي است که مي‌تواند تمام تهديدات دشمنان را خنثي کند. در واقع امروز نيروي دريايي به پشتوانه رشادت‌هاي اين نيرو در دفاع مقدس در درياهاي آزاد حضور دارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

دانلود اپلیکیشن آخرین خبر