نماد آخرین خبر

قالیباف: روابط تهران و مسکو شتاب بیشتری می‌گیرد

منبع
مهر
بروزرسانی
قالیباف: روابط تهران و مسکو شتاب بیشتری می‌گیرد

مهر/ ويچسلاو والودين رييس دوماي دولتي روسيه طي تماسي تلفني با محمدباقر قاليباف رييس مجلس شوراي اسلامي گفتگو و رايزني کرد.

والودين در ابتداي اين تماس بر توسعه همکاري پارلماني ايران و روسيه تأکيد کرد و گفت: اميدواريم با فراهم شدن شرايط بهداشتي، شاهد تبادل هياتهاي پارلماني ميان مجالس دو کشور باشيم.

وي در ادامه، همکاريهاي متنوع ايران و روسيه را بخش مهمي از روابط فيمابين دانست و افزود: پارلمان روسيه آمادگي لازم براي کمک به تسهيل روابط در تمامي زمينه ها را با جمهوري اسلامي ايران دارد.

رييس دوماي دولتي روسيه در پايان با اشاره به تشديد درگيريهاي ارمنستان و آذربايجان بر سر موضوع قره باغ گفت: همچون شما معتقد هستيم که بايد اين درگيري بصورت مسالمت آميز و از طريق گفتگو و مذاکره حل و فصل شود.

محمدباقر قاليباف نيز در اين تماس تلفني با اشاره به گذشت چند ماه از فعاليت مجلس يازدهم گفت: دوره پيشِ رو فرصت مغتنمي براي ايران و روسيه است که روابط پارلماني خود را توسعه ببخشند و همکاريهاي فيمابين را شتاب دهند.

رييس مجلس شوراي اسلامي همچنين گفت: تداوم گفتگوي تهران - مسکو، هم در حوزه منطقه اي و هم در حوزه بين المللي تأثيرگذار خواهد بود و ما از استمرار گفتگوهاي سازنده دو کشور استقبال ميکنيم.

قاليباف با اشاره به شرايط پيش آمده ناشي از شيوع ويروس کرونا گفت: همه گيري کرونا برخي همکاريهاي دو طرف را تحت تأثير قرار داده است اما در شرايط حاضر انتظار داريم با رعايت پروتکلهاي بهداشتي اين همکاريها با سرعت بيشتري ادامه يابد.

رييس مجلس شوراي اسلامي در پايان تشديد تنشهاي ارمنستان و آذربايجان را نگران کننده خواند و گفت: بايد تلاش کنيم که درگيريها متوقف شود و طرفين با گفتگو به مناقشات موجود پايان دهند.

طرفين در اين تماس تلفني بر اهميت ساز و کار کميسيون عالي مشترک پارلماني دو کشور تأکيد کردند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره