نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
سیاسی

تاکید انگلیس بر ضرورت حفظ برجام

منبع
ايرنا
بروزرسانی
تاکید انگلیس بر ضرورت حفظ برجام

ايرنا/ وزير امور خارجه انگليس تصريح کرد که لندن تمايلي به نابودي توافق هسته‌اي ايران ندارد و تلاش مي‌کند تا به همراه ساير طرف‌هاي اروپايي عضو برجام، وضع کنوني را حفظ کند.

دومينيک راب» بار ديگر اقدام آمريکا براي بکارگيري ساز و کار بازگشت به تحريم‌هاي گذشته و بازگرداندن تحريم‌هاي سازمان ملل عليه ايران را مردود دانست و يادآور شد که اين کشور از برجام خارج شده است. وزير خارجه انگليس با اين حال تصريح کرد که اگر برجام به يک پوسته تبديل شود، طرف‌هاي اروپايي ناگزير به ساز و کار بازگشت به تحريم‌هاي گذشته متوسل خواهند شد. شرايطي که به گفته او هنوز زمانش فرا نرسيده است.

دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا در ارديبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ کشورش را از برجام خارج کرد و به مشارکت واشنگتن در اين توافق پايان داد. او سپس همه تحريم‌هاي رفع شده به واسطه اين توافق را عليه ملت ايران بازگرداند؛ اقدامي که خلاف قوانين بين‌المللي و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت در تاييد برجام بود.

وزير امور خارجه آمريکا اصرار دارد که واشنگتن ساز و کار بازگشت به تحريم‌هاي گذشته در قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت را با نامه‌اي که ماه گذشته به اين شورا داده، فعال کرده است. اما کشورهاي اروپايي به همراه چين و روسيه و همچنين رياست اين شورا تاکيد دارند که ساز و کار بازگشت به تحريم‌هاي گذشته فعال نشده، چرا که ايالات متحده ديگر مشارکت‌کننده برجام به شمار نمي‌رود.

در حال تکميل است...

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره