نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
سیاسی

واعظی: برخی به اسم رسیدگی به مشکلات مردم، سفرهای تبلیغی آغاز کرده‌اند

منبع
ايرنا
بروزرسانی
واعظی: برخی به اسم رسیدگی به مشکلات مردم، سفرهای تبلیغی آغاز کرده‌اند

ايرنا/ رييس دفتر رييس جمهوري گفت: برخي نمايندگان به اسم رسيدگي به مشکلات مردم،  سفرهاي تبليغي خود را آغاز کردند آنها با وعده‌ها و حرف‌هاي تبليغاتي، ‌انتظارات مردم را بالا مي‌برند در حالي که مي‌دانند منابع  کشور محدود است.

«محمود واعظي» روز چهارشنبه در حاشيه جلسه هيات وزيران و در جمع خبرنگاران درباره  لغو جلسه سران سه قوه افزود: در جلسه سران قوا رسيدگي به مشکلات مردم اهميت دارد و به غير آن جلسات شوراي عالي امنيت ملي، شوراي عالي هماهنگي اقتصادي، شوراي عالي هماهنگي انقلاب فرهنگي و شوراي عالي فضاي مجازي نيز با حضور سران قوا برگزار مي‌شود تا علاوه بر انجام امور، تفاهم و همدلي ميان سران قوا بيشتر شود.
رييس دفتر رييس جمهوري با تاکيد بر اينکه نخستين باري نيست که جلسه سران قوا لغو مي‌شود، افزود: پيش از اين نيز در مواردي،  کاري  براي يکي از آقايان پيش مي‌آمد با هماهنگي اين جلسه به تاخير افتاد و براي برگزاري هم اين گونه نيست که از قبل اطلاع رساني شود اما نمي‌دانم چرا چنين فضاي به وجود آمده در حالي که فقط به دليل رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي اين تصميم گرفته شد.
وي با اشاره به اينکه اتفاق‌هاي عجيبي در حال رخ دادن است،   افزود:  در هر دوره از مجلس ۲، ۳ يا ۵ نماينده اظهار نظرهاي تندي داشتند و از الفاظي استفاده مي‌کردند که در شان نمايندگي نبود. اما در مجلس يازدهم تعداد اين افراد زياد شده و اين سبب اختلاف، نااميدي و تفرقه مي‌شود.

با سفرهاي تبليغي انتظارات مردم را بالا مي‌برند
واعظي با تاکيد بر اينکه هنوز به شروع انتخابات رياست جمهوري زمان زيادي باقي مانده برخي از نمايندگان به اسم رسيدگي به مشکلات مردم،  سفرهاي تبليغي خود را آغاز کردند،   افزود: اين افراد با وعده‌ها و حرف‌هاي تبليغاتي، ‌انتظارات مردم را بالا مي‌برند در حالي که خود آنها مي‌دانند منابع  کشور محدود است. همچنين اين افراد در گذشته مسووليت داشتند و گروهي هم حامي آنها بودند ولي کاري انجام ندادند.
رييس دفتر رييس جمهوري با اشاره به اينکه پيش از اين دولت لوايحي داده بود ولي مجلس به جاي پرداختن به آنها طرح‌هاي جديدي ارائه مي‌دهد، ‌ تصريح کرد: اين رويه به جاي حل مشکلات بيشتر شعارزدگي نمايندگان را نمايان مي‌کند.

ارتش براي مناقشه جمهوري آذربايجان و ارمنستان در مرز نيست
واعظي درباره اينکه آيا براي مناقشه بين آذربايجان و قره باغ، ارتش جمهوري اسلامي در مرزها مستقر شده است، اظهار داشت: بايد کاملاً مراقبت بود که هيچ خسارتي به مرزهاي ايران وارد نشود و پيش از اين نيز رييس جمهوري در تماس تلفني با رييس جمهور آذربايجان و نخست وزير ارمنستان به اين موضوع تاکيد کردند که خسارت به مرزهاي کشور و تجهيزات  را تحمل نخواهند کرد.
رييس دفتر رييس جمهوري ادامه داد:‌ نيروهاي مرزباني نيز آماده هستند و کارهاي لازم در اين باره انجام شده است ولي استقرار ارتش در مرز به معناي اين است که کشور تهديد مي‌شود. البته درست است که ما تهديد نمي‌شويم ولي وقتي دو کشور آذربايجان و ارمنستان در نزديکي مرز ايران در حال جنگ هستند،‌ امکان دارد راکتي هم به داخل مرز کشور اصابت کند.

روحاني و پوتين درباره مناقشه قره باغ تلفني گفت وگو مي‌کنند
واعظي افزود:  اعتقاد داريم از طريق جنگ اين مناقشه حل نمي‌شود. بلکه بايد به اصولي پايبند باشيم و اصولي که ايران از ابتدا اعلام کرده روشن است و ما  اعلام کرديم که بايد تفاهم و مذاکره در دستور دو کشور قرار گيرد و تماميت ارضي کشورها نيز به رسميت شناخته شود.
رييس دفتر رييس جمهوري ادامه داد: تا زماني که اشغال هست درگيري ادامه دارد و بايد ابتدا اشغال پايان پذيرفته و مرزهاي بين المللي مورد بحث قرارگيرد. البته اين موضعي است که در گذشته نيز اعلام کرديم و امروز نيز به آن تاکيد داريم.
واعظي با اشاره به تماس تلفني رييس جمهوري با رييس جمهوري آذربايجان و نخست وزير ارمنستان اظهار داشت: رييس جمهوري همين موضع را اعلام کردند و امروز نيز قرار است رييس جمهوري با پوتين رييس جمهوري روسيه صحبت کنند. زيرا ما به عنوان کشوري که با هر دو کشور مرز مشترک داريم نمي‌توانيم نسبت به اين موضوع بي‌تفاوت باشيم.

وي  با بيان اينکه تلاش دولت بر اين است که ابتدا اين آتش خاموش شود، افزود: در ادامه نيز دولت تلاش مي‌کند بر اساس مذاکره راهبرد خود را براي حل مناقشه قره باغ پيش ببرد.

جريمه عدم رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي ابتدا در تهران اجرايي مي‌شود
واعظي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه آيا طبق مصوبه دولت قرار است جريمه براي عدم استفاده ازماسک اجرايي شود، اظهار داشت: تلاش دولت اين است که تا آنجا که مي تواند از طريق صدا و سيما، رسانه‌ها، خبرگزاري‌ها و روزنامه‌ها براي سلامتي مردم روشنگري کند.
رييس دفتر رييس جمهوري ادامه داد: رويکرد دولت از ابتدا جريمه نبوده بلکه مهم اين است که همه پروتکل‌هاي رعايت شود و در مقطعي رعايت پروتکل‌ها به ۷۹ تا ۸۰ درصد هم رسيد. ولي  دوباره اين آمار پايين آمده و در تهران۵۰ تا ۶۰ درصد پروتکل‌ها رعايت مي‌شود و در برخي شهرها نيز اين آمار به ۴۰ درصد رسيده است. هرچند که دربعضي از شهرها آمار ۹۰ درصد رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي  ديده مي‌شود.
واعظي با بيان اينکه عده‌اي با افتخار اعلام مي‌کنند که  پروتکل‌هاي بهداشتي را رعايت نمي‌کنند زيرا نمي‌ترسند،  تصريح کرد: صحبت اين است که موضوع ترسيدن شخص نيست بلکه اگر شخصي پروتکل‌ها را رعايت نکند، مزاحم سلامت ديگران خواهند شد. بر همين اساس در شنبه پيش رو جمع بندي براي جريمه‌ها در تهران انجام مي‌شود و در صورتي که اثر بخش بود براي ديگر شهرها پياده سازي مي‌کنيم.
وي عدد جريمه‌هايي که براي عدم رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي در فضاي مجازي منتشر شده را تاييد نکرد و گفت: بخشي از جريمه‌ها مربوط به عدم ارائه خدمات دولتي و غيردولتي به فردي است که ماسک نمي‌زند. بخشي هم مربوط به ارقامي است که به صورت جريمه براي فرد درنظر گرفته مي‌شود.
رييس دفتر رييس جمهوري در پاسخ به خبرنگار ديگري که به تجمع تعدادي از ايرانيان در مرز مناقشه جمهوري آذربايجان و ارمنستان اشاره کرده بود، گفت: مواضع ايران از طريق وزارت خارجه و مقاماتي که مي‌توانند درباره سياست خارجي صحبت کنند و رويکرد آنها موضع رسمي کشور است،  اعلام مي‌شود و تاکنون نيز اعلام شده است. اما برخي بر اساس تبليغاتي که ديگران عليه جمهوري اسلامي ايران در خارج از کشور انجام مي‌دهند، به دنبال اين هستند که از اين بحران استفاده کنند و در داخل ايران بين ارامنه و آذري‌ها اختلاف به وجود آوردند.
وي ادامه داد: اين عده فعاليت خود را در اين باره آغاز کردند و  فيلم‌ها وکليپ‌هايي در اين باره منتشر شده که مربوط به ايران نيست يا متعلق به گمرک جاي ديگر است. البته  در همان هفته گذشته به همه اين موارد رسيدگي شد و در دولت بحث و بررسي شد و رييس جمهوري نيز دستورات لازم را به گمرک،‌ وزارت کشور و بخش هاي ديگر دادند.

رييس دفتر رييس جمهوري با تاکيد بر اينکه شرايط نسبت به روزهاي اخير بسيار بهتر شده است،  تصريح کرد: بايد مراقبت شود که اگر اتفاقي در بيرون از کشور رخ مي‌دهد سبب از بين رفتن انسجام ما نشود و در اين باره شفاف‌سازي و اطلاع رساني کنيم.

تلاش دولت حفظ قيمت‌ها است
واعظي درباره افزايش نرخ بليط مترو و اتوبوس که در شوراي شهر بحث شده، يادآور شد: دولت در اين شرايط با افزايش قيمت مخالف است و دولت به دليل افزايش نرخ  ارز که بر ساير قيمت‌ها تاثير گذاشته، در تلاش است اين قيمت‌ها نيز کاهش يابد و بايد همه بخش‌ها مراقبت کنند که قيمت‌ها افزايش نيابد.
وي با بيان اينکه شوراي شهر قوانين ساز و کار مختص به خود را دارد،  گفت:‌ ولي فکر مي‌کنم تا زماني که گشايشي براي مردم حاصل شود و تا زماني که بتوان شرايط صادرات نفتي و غيرنفتي را ساماندهي کنيم،‌ بايد تلاش کرد اين قيمت‌ها را حفظ کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره

دانلود اپلیکیشن آخرین خبر