نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
سیاسی

پنس: ایران حامی تروریسم است/ هریس: سربازانمان دچار ضربه مغزی شدند

منبع
فارس
بروزرسانی
پنس: ایران حامی تروریسم است/ هریس: سربازانمان دچار ضربه مغزی شدند

فارس/ معاونان نامزدهاي انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا در بخشي از مناظره خود در بامداد پنجشنبه درباره ايران اظهارنظر کردند.

 مناظره معاونان نامزدهاي انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا ميان «کاملا هريس» و «مايک پنس» برگزار شد. محورهاي اين مناظره و موضع هر يک از نامزدها در زير آمده است.

ويروس کرونا
نخستين بخش اين مناظره به شيوع ويروس کرونا اختصاص داشت. مجري برنامه از مايک پنس و کاملا هريس پرسيد آيا در صورتي که آنها در انتخابات پيروز شود، محدوديت‌هاي بيشتري براي جلوگيري از گسترش ويروس وضع خواهند کرد يا خير.

کاملا هريس با انتقاد از عملکرد دولت ترامپ در جلوگيري از شيوع اين ويروس گفت که دونالد ترامپ و معاونش، مايک پنس در ماه ژانويه از ماهيت اين بيماري مطلع شده بودند، اما آنها چيزي به مردم آمريکا در اين خصوص نگفتند.
او گفت: «آنها خبر داشتند و مسئله را لاپوشاني کردند.». کاملا هريس در ادامه گفت: «هنوز هم برنامه‌اي [براي مقابله با کرونا] ندارند.»
مايک پنس گفت که آمريکا دوران «بسيار چالش‌انگيزي» را پشت سر گذاشته، اما دولت ترامپ سلامت مردم آمريکا را در اولويت قرار داده است.
معاون ترامپ در ادامه با دفاع از عملکرد کاخ سفيد گفت که دولت، در نخستين روزهاي شيوع بيماري پروازها به چين را لغو کرده اما جو بايدن اين اقدام را «بيگانه‌هراسي» توصيف کرده است.  وي مدعي شد که اين اقدام باعث نجات جان «صدها هزار نفر شده است.»
مايک پنس درباره برنامه جو بايدن براي مهار کوويد-۱۹ گفت که طرح او کاملاً مشابه برنامه ترامپ است. او سپس گفت: «کمي مثل سرقت ادبي به نظر مي‌آيد.»
کاملا هريس گفت آمريکايي‌ها به خاطر «بي‌کفايتي» دولت ترامپ قرباني شده‌اند.  او در پاسخ به اينکه آيا از واکسن احتمالي استفاده خواهد کرد گفت چنانچه متخصصان سلامت واکسن را تأييد کنند، نخستين کسي بود که از آن استفاده خواهد کرد، اما اگر واکسن به توصيه ترامپ باشد، اين کار را انجام نخواهد داد.

سن نامزدها و توان انجام مسئوليت‌ها
مجري برنامه از مايک پنس پرسيد آيا با ترامپ درباره اين موضوع صحبت کرده که اگر قادر به انجام وظايف رياست‌جمهوري نباشد چه مي‌شود يا خير.
پنس از پاسخ به اين سئوال طفره رفت و بر ديگر به مسئله ويروس کرونا و اينکه آمريکا به زودي به واکسن اين ويروس دست خواهد يافت پرداخت.
معاون دونالد ترامپ در ادامه بار ديگر به کاملا هريس و جو بايدن حمله کرد و گفت که دموکرات‌ها «با جان مردم، سياست‌بازي مي‌کنند.»
کاملا هريس هم به طور مستقيم به اين سئوال اشاره نکرد و در بخشي از سخنانش گفت که درخواست بايدن براي همکاري با او «جزو به يادماندني‌ترين روزهاي زندگي من است.»


اخذ ماليات از شهروندان
مايک پنس گفت که دونالد ترامپ بعد از رسيدن به سمت رياست‌جمهوري ماليات‌ها را کاهش داده، اما جو بايدن از نخستين روز ورود به کاخ سفيد ماليات‌ها را افزايش خواهد داد.
پنس گفت که نامزد حزب دموکرات مي‌خواهد آمريکا را به تسليم اقتصادي در برابر چين بازگرداند.
کاملا هريس گفت که مناظره درباره اين موضوع بايد بر واقعيت‌ها استوار باشد. او گفت که بايدن به صراحت گفته که ماليات‌ها را براي افراد کم‌درآمد افزايش نخواهد داد.

تغييرات جوي
از مايک پنس درباره اينکه آيا به اينکه اقدامات بشر باعث ايجاد تغييرات جوي شده معتقد است يا نه. پنس اذعان کرد که آب و هوا تغيير پيدا کرده، اما مسئله اين است که دليل آن چيست و چه کاري مي‌توان در اين خصوص انجام داد.
هريس در پاسخ به همين سئوال گفت بايدن در صورت پيروزي در انتخابات، «با افتخار» آمريکا را به توافق جوي پاريس که دولت ترامپ از آن خارج شد باز مي‌گرداند.


رابطه با چين
کاملا هريس گفت که دولت ترامپ با چين جنگ تجاري به راه انداخته و اين جنگ را باخته است. او گفت باخت در اين جنگ به از دست رفتن ۳۰۰ هزار شغل در آمريکا منجر شد. او گفت : «کشاورزها ورشکست شده‌اند و به خاطر اين موضوع، وارد رکود توليد شده‌ايم.»
کاملا هريس گفت که مردم آمريکا اين موضوع را به خوبي درک مي‌کنند. او گفت که يک جوان آمريکايي اکنون وقتي از دانشگاه فارغ‌التحصيل مي‌شود از خودش مي‌پرسد آيا شغلي گيرش مي‌آيد يا نه.
او با انتقاد از «فقدان رهبري» دولت ترامپ، گفت: «او به دوستانمان خيانت کرده و به استقبال ديکتاتورهاي سراسر دنيا رفته است.»
مايک پنس گفت که ترامپ از رفتارهاي چين گلايه دارد و اين کشور را مسئول شيوع کرونا مي‌داند. او گفت دولت ترامپ چين را بابت ضربه‌اي که با کرونا به اقتصاد آمريکا زده پاسخگو خواهد کرد.
پنس گفت که دونالد ترامپ «قدرتمندانه در کنار متحدان آمريکا ايستاده اما همزمان از آنها مطالبه‌گري هم کرده است.» وي مدعي شد: «به لطف رهبري ترامپ کشورهاي عضو ناتو اکنون مشارکت بيشتري در مقوله دفاع مشترک دارند.»

تبعيض‌هاي نژادي
از کاملا هريس پرسيده شد آيا فکر مي‌کند در ماجراي تيراندازي به «برونا تيلور» عدالت رعايت شد يا خير. وي به اين سئوال پاسخ منفي داد.
او سپس به مرگ جورج فلويد هنگامي که در بازداشت پليس بود اشاره کرد و گفت او «شکنجه شد و زير زانوي يک افسر پليس مسلح جانش را از دست داد.»
مايک پنس گفت که مرگ هر آمريکايي بي‌گناه موجب آزار او مي‌شود. او در ادامه گفت: «من به نظام قضائي آمريکا اعتماد دارم.
پنس در ادامه از اعتراضات پس از مرگ جورج فلويد انتقاد کرد و گفت که مرگ اين شهروند، توجيهي براي «آشوب و غارت» به وجود نمي‌آورد.

ايران
کاملا هريس در بخشي از اين مناظره به انتقاد از خروج امريکا از برجام پرداخت و گفت: «او از توافق‌ها خارج شده است. به توافق هسته‌اي ايران نگاه کنيد که ما را در موقعيتي قرار داده که کمتر ايمن هستيم چون آنها دارند چيزي مي‌سازند که ممکن است به ايجاد يک زرادخانه هسته‌اي مهم ختم شود.»
وي در ادامه گفت: «مردم، ما همراه با دوستان و متحدانمان داخل آن توافق بوديم و به خاطر رويکرد يکجانبه دونالد ترامپ در سياست خارجي و انزواگرايي‌اش، او ما را از اين توافق خارج کرده و در موقعيت ناامن‌تر قرار داد.»
هريس گفت: «و چيزي که هميشه جزئي از قدرت کشور ما بوده، علاوه بر ارتش فوق‌العاده ما اين بوده که ما به حرفمان پايبند مي‌مانيم ولي دونالد ترامپ اين را نمي‌فهمد. چون نمي‌داند صادق بودن يعني چه.»
مايک پنس گفت: «ما در برابر کساني که مي‌خواهند به ما صدمه بزنند، قوي ايستاده‌ايم. وقتي که رئيس‌جمهور ترامپ وارد کاخ سفيد شد، داعش بخشي از خاورميانه که به اندازه پنسيلوانيا بود را گرفته بود؛ رئيس‌جمهور ترامپ نيروهاي مسلح ما را به کار گرفت تا خلافت داعش را از بين ببرد و رهبر آنها البغدادي را بدون کشته شدن يک آمريکايي حذف کرد.»
پنس اضافه کرد: «شما درباره ورود مجدد به توافق هسته‌اي ايران صحبت مي‌کنيد؛ همان توافقي که در آن دولت قبلي ۱.۸ ميليارد دلار به اصلي‌ترين حامي تروريسم دولتي انتقال داد؛ رئيس‌جمهور ترامپ ما را از آن توافق خارج کرد و وقتي قاسم سليماني داشت براي صدمه زدن به آمريکايي‌ها به بغداد سفر مي‌کرد، او را حذف کرد. آمريکا اکنون امن‌تر است و متحدانمان هم امن‌ترند.»
کاملا هريس در پاسخ به اظهارات پنس گفت: «شما به مسئله [سردار] سليماني اشاره کرديد. بعد از حمله به سليماني، حمله متقابلي از سوي ايران به نظاميان ما در عراق انجام شد و آنها به ضربه مغزي مبتلا شدند. مي‌دانيد دونالد ترامپ اين مسئله را چطور رفع و رجوع کرد؟ گفت آنها به سردرد مبتلا شده‌اند.»

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره