نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
سیاسی

واشنگتن‌پست: دولت ترامپ چند بانک ایران را تحریم می‌کند

منبع
فارس
بروزرسانی
واشنگتن‌پست: دولت ترامپ چند بانک ایران را تحریم می‌کند

فارس/ منابع مطلع بامداد پنجشنبه گزارش داده‌اند دولت آمريکا به رياست «دونالد ترامپ» قصد دارد تحريم‌هاي جديدي عليه بخش مالي ايران اعمال کند.

منابع مطلع بامداد پنجشنبه گزارش داده‌اند دولت آمريکا به رياست «دونالد ترامپ» قصد دارد تحريم‌هاي جديدي عليه بخش مالي ايران اعمال کند.
روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از سه مقام نوشت تحريم‌هاي جديد معدود بانک‌هاي ايراني را که تا کنون مشمول تحريم‌هاي ثانويه نبوده‌اند هدف خواهند گرفت.
کارشناسان معتقدند اين اقدام ممکن است کانال‌‌هايي که ايران از آن براي واردات اقلام بشردوستانه مانند غذا و دارو استفاده مي‌کند را مسدود کند.
چند روز پيش سه منبع مطلع در گفت‌وگو با شبکه خبري بلومبرگ مدعي شدند دولت آمريکا اعمال تحريم‌هاي جديد عليه ايران با هدف قطع کامل ارتباط اقتصاد ايران با جهان خارج را بررسي مي‌کند.

منابع مورد استناد بلومبرگ گفته‌اند دولت ترامپ قصد دارد بيش از ۱۲ بانک ايراني را تحريم کرده و ارتباط با کل بخش مالي ايران را ممنوع اعلام کند.
اين منابع که خواسته‌اند گمنام باقي بمانند مي‌گويند اين تحريم‌ها دو هدف را دنبال مي‌کنند: بستن معدود منافذ مالي موجود در تحريم‌ها که به دولت ايران اجازه کسب درآمد مي‌دهد و بي‌اثر کردن وعده «جو بايدن»، نامزد حزب دموکرات براي بازگشت به برجام در صورت پيروزي در انتخابات رياست‌جمهوري ماه نوامبر.
بلومبرگ نوشته اين پيشنهاد هنوز در دست بررسي است و براي دونالد ترامپ ارسال نشده است.
به موجب اين پيشنهاد، دولت آمريکا کل بخش‌ مالي ايران را با استناد به فرمان اجرايي ۱۳۹۰۲ تحريم خواهد کرد. دونالد ترامپ ژانويه سال جاري ميلادي اين فرمان را براي تحريم بخش‌هاي صنايع و عمران و معادن ايران صادر کرد.
دولت ترامپ، در صورت نهايي شدن اين تصميمات، نزديک به ۱۴ بانک ايران که تا به حال مشمول محدوديت‌هاي آمريکا نبوده‌اند را در فهرست تحريمي قرار خواهد کرد.
بلومبرگ مدعي شده پيشنهاد اين تحريم‌ها در ابتدا به دليل نگراني از اثرگذاري آنها بر مبادله کالاهاي بشردوستانه با ايران با واکنش سرد مقام‌هاي دولت ترامپ روبرو شد، اما در نتيجه فشارها از داخل و بيرون به دولت، اکنون از حمايت گسترده‌تري برخوردارند.
چند روز پيش منابع خبري گزارش دادند ۵۶ نماينده کنگره آمريکا در نامه‌اي به «دونالد ترامپ» خواستار تحريم کل بخش مالي ايران شده‌اند.
«اسکات پري»، عضو جمهوري‌خواه مجلس نمايندگان آمريکا که اين نامه به ابتکار او تنظيم شده در اين نامه نوشته ۱۴ بانک ايراني به سامانه سوئيفت متصل هستند.
او مدعي شده وصل بودن اين بانک‌ها موجب دسترسي ايران به نظام مالي دنيا شده و تهران را قادر به دور زدن تحريم‌هاي فعلي مي‌کند.
در مجلس سنا به عنوان ديگر شاخه قانونگذاري کنگره هم هفته گذشته سناتور «تام کاتن» به همراه چند سناتور ديگر نامه مشابهي را به «مايک پامپئو»، وزير خارجه آمريکا نوشتند. 
با اين حال، قبل‌تر از اين تحرکات کنگره، لابي ضد ايراني «بنياد دفاع از دموکراسي‌ها» (اف‌دي‌دي) که روابط نزديک و ديرينه‌اي با رژيم صهيونيستي و به خصوص حزب «ليکود» به رهبري «بنيامين نتانياهو» دارد، اين توصيه را مطرح کرده بود. 
لابي «اف‌دي‌دي» و اعضاي آن جزو مشاوران غيررسمي دولت ترامپ در امور ايران محسوب مي‌شوند و نقش فعالي در تروريسم اقتصادي عليه تهران بازي کرده‌اند.

«مارک دوبوويتز» رئيس لابي «اف‌دي‌دي»  و  «يعقوب نيگل» از اعضاي ارشد اين موسسه روز ۱۱ شهريور در قالب مقاله‌اي با عنوان «مقابله با ايران قبل از انتخابات نوامبر» نوشته‌اند: ««دو ماهِ باقي مانده به انتخابات نوامبر در آمريکا در مبارزه عليه جمهوري اسلامي ايران و "جاه‌طلبي‌هاي هسته‌اي و منطقه‌اي" اين کشور بسيار بااهميت است. دولت ترامپ بايد کارزار فشار حداکثري عليه ايران را ادامه دهد و در عين حال، حفاظ‌هايي را براي جلوگيري از بازگشت [دولت‌هاي بعدي آمريکا] به توافق‌نامه‌هايِ به غايت ناقصِ گذشته، احداث کند.»
نگارندگان اين يادداشت در ادامه به دولت ترامپ توصيه کرده‌اند در نخستين گام، کل بخش مالي جمهوري اسلامي ايران را در فهرست سياه قرار داده و ۱۳ بانک باقي‌مانده در «سوئيفت» را از اين سامانه پيام‌رسان بانکي خارج کند. آنها نوشته‌اند تنها يک بانک بايد براي انجام تراکنش‌هاي مالي مربوط به مبادلات بشردوستانه در سوئيفت باقي بماند.
دابوويتز و نيگل هدف از اين سياست را ايجاد شورش‌هاي خياباني در ايران و دامن زدن به ناآرامي‌هاي داخلي عنوان کرده‌اند. آنها مي‌نويسند: «اين اقدام، اکسيژن مالي تهران را قطع کرده، باعث دامن زدن به تظاهرات‌ها و اعتصاب‌هاي کارگري عليه رژيم شده و براي مذاکرات آتي، اهرم فشار ايجاد خواهد کرد.»
دولت آمريکا بعد از خروج از «برنامه جامع اقدام مشترک» يا برجام تحريم‌ها عليه ايران را از سر گرفته و به سياست‌هايي تحريک‌آميز عليه ايران، از جمله ترور سردار قاسم سليماني، فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي روي آورده است.
ترامپ  وعده داده بود با خروج از برجام و پيگيري سياست موسوم به «کارزار فشار حداکثري» ايران را به حضور پاي ميز مذاکره براي رسيدن به «توافقي بهتر» -به زعم او- مجاب خواهد کرد.
در حالي که بيش از ۲ سال از اين وعده مي‌گذرد دولت آمريکا در تحقق اين هدف ناکام مانده و به همين دليل ترامپ به خصوص در آستانه انتخابات رياست‌جمهوري ماه نوامبر از سوي گروه‌هاي مختلف در آمريکا آماج انتقادات قرار گرفته است.
منتقدان ترامپ او را به نداشتن راهبرد در قبال ايران، تشديد بي‌مورد تنش‌ها با اين کشور و جدا کردن مسير آمريکا از متحدانش متهم کرده‌اند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره